Опасността от пожари остава висока в много части на страната
Опасността от пожари остава висока в доста елементи на страната. Заради покачвания риск екипи от огнеборци и чиновници на полицията започнаха изключителни обходи на местата.
Акцията е поради зачистилите палежи, високите температури и мощния вятър. Само за последния месец пожарникарите в Бургас са изгасили 375 пожара.
Огънят е във вътрешността в горатаЕдин от последните пожари става покрай къщата на Идрис Ружи. Той е един от доброволците, които се включиха в гасенето на огъня. Смята, че пожарът е породен съзнателно.
„ Изведнъж пламна, ние бяхме там с колелата - с едни другари, и видяхме, че гори много. Беше доста огромен пожар и се върнахме. Нашите се обадиха, че пожарът към този момент е доста близо до нашата къща и отидохме да им оказваме помощ “, споделя Идрис Ружи.
Полицаите ще са в стеснен контакт със чиновници от РДПБЗ-БургасПоследният пожар край Извирище засегна 15 000 дка борова гора, треви и шубраци и беше единствено на метри от къщите на хората.
Вече има и четирима санкционирани за последните палежи. Някои от пожарите са породени от бежанци, оповестиха от пожарната.
Дори приготвянето на зимнина на село е причина за пожар, сподели в „ Тази събота “ шефът на ГДПБЗН„ В 90%, да не кажа, че в 95% от пожарите са в резултат на човешка активност - поради няколкото по-големи пожара, към които срещнахме бежанци. Ето за какво търсихме подпомагане на полицията “, изясни комисар Николай Николаев, шеф на РД „ Пожарна сигурност и отбрана на популацията “.
Опасността от пожари не е отминала. „ На няколко места, където имахме по-големи пожари през последния месец, поставихме дежурни екипи на пожарната. Включително няколко дни след привършване на пожара, не престават наряди на място “, добави комисар Николай Николаев.
Теренът е стръмен и залесен, а достъпа до него по земя е стесненВъзникналите пожари през последния месец са три пъти повече, в съпоставяне със същия интервал на предходната година.




