Опасна мечка се е появила в Родопите. Зрители са изпратили

...
Опасна мечка се е появила в Родопите. Зрители са изпратили
Коментари Харесай

Опасна мечка напада добитък в село в Родопите

Опасна мечка се е появила в Родопите. Зрители са изпратили на bTV сигнал за нападенията на горския див звяр. Местните хора от село Арда се оплакват, че мечката атакува добитъка им.

Мечката е видяна в региона още в средата на лятото на централни и оживени места. Последното навлизане на хищникът е било в четвъртък.

" Нещата към този миг можеше да бъдат доста по-трагични. Към 6:00. чух думкане на входната врата, никой от къщата не беше излязъл. След като излязохме от къщата, видяхме, че вратата на обора е отворена и са разхвърляни нещата в двора, оградата е огъната, има повалени растения в двора ", споделя притежателят на къщата Хари Тютюнаров.

За да влезе в обора, мечката изкъртила прозореца. След това повлякла животните там през двора.

" Видях, че две от овцете липсват. Другите животни бяха доста уплашени, само че се бяха качили по стените от боязън ", споделя Хари.

По-късно той разкрил елементи от двете овце в двора в непосредствена непосредственост до къщата. След случая Хари е сложил електрическа ограда, само че съгласно него " това е краткотрайно решение, тъй като при възможна среща с мечката отвън къщата нямаш никакви шансове ".

" По същото време предходната заран децата ми излязоха за учебно заведение ", споделя мъжът.

" Основната причина мечките да слизат в селищата през есента е гладът. Това е интервал, през който мечката би трябвало да натрупа мазнини за зимния си сън. Тази година няма доста естествена храна в гората. Жълъд няма, плодовете са сухи, по тази причина и зачестиха случаите ", споделя биологът Владимир Тодоров от ИБЕИ - Бан.

" В съответния случай става дума за много стара мечка. Имахме обстановка с нея, хванахме я, преместихме я. тя беше първата преместена мечка в България. Естествено, тя съумя да се върне и започнаха проблемите ", описа Тодоров.

Мястото за преместването е било предложено от чиновници на горското стопанство. То е било на над 20 километра от селото. По думите на Тодоров тя се е върнала, тъй като познава региона, живяла е в него 4 години и хората не са я прогонили, усеща се предпазена от други мечки и хищници, а има и храна.

Мечката е с нашийник с геолокатор и последното ѝ местоположение е наоколо до джамията на селото, в този момент може поради шума да се е преместила малко, разкри Тодоров.

Според зам.-директора на Изпълнителна организация по горите Филип Ковашки няма огромно повишаване на срещите сред хора и мечки спрямо предходни години, като се изключи предходната, защото през нея е имало доста плодове в гората и животните не са били в огромна непосредственост до селата.

Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР