ООН: Тайните планове на петролните компании застрашават планетата
Организация на обединените нации разобличава дезинформацията по отношение на прехода към възобновими източници.
Организация на обединените нации упрекна фирмите за изкопаеми горива, че организират огромна акция за дезинформация, целяща да забави прехода на страните към възобновими енергийни източници и да понижи скоростта на прехода от стопански системи с интензивно потребление на въглеродни излъчвания.
Селвин Харт, помощник-генерален секретар на Организация на обединените нации, означи, че приказките за световна „ противоположна реакция “ против дейностите в региона на климата се подхранват от промишлеността за изкопаеми горива, с цел да убедят международните водачи да забавят използването на ограниченията за понижаване на излъчванията. Той акцентира, че възприемането на политическата обстановка от доста наблюдаващи като отменяне на дейностите в региона на климата е резултат от тази акция и не е отражение на действителните настроения измежду популацията.
Харт обърна внимание на резултатите от най-мащабното изследване на климата, съгласно което 72% от хората по света поддържат бързия преход от изкопаеми горива към зелена сила. Това важи даже за страни, които са огромни производители на въглища, петрол и газ. Докато в някои райони екологичните партии са изгубили позиции, в други те са спечелили и радикалните преди ограничения са станали част от мейнстрийма.
Според Харт държавните управления би трябвало да се вслушат в този сигнал. Той също по този начин означи, че последствията от бездействието по въпросите на климата към този момент се усещат както в богатите, по този начин и в бедните страни. Така да вземем за пример в Съединени американски щати доста хора се сблъскват с невъзможността да застраховат домовете си заради утежняването на метеорологичните условия, което е директно обвързвано с климатичната рецесия и потреблението на изкопаеми горива.
Въпреки това Харт акцентира, че светът в никакъв случай не е бил по-добре квалифициран да се оправи с изменението на климата. Енергията от възобновими източници е станала по-евтина, а темпото на енергийния преход се форсира. Важно е обаче политиките в региона на климата да не постановат несъразмерна тежест на хората с ниски приходи, защото неприятно плануваните ограничения могат да навредят на уязвимите групи от популацията.
Организация на обединените нации приканва за актуализиране на националните проекти за понижаване на излъчванията от Парижкото съглашение от 2015 година В тези проекти държавните управления би трябвало ясно да очертаят освен задачите си, само че и съответните ограничения за постигането им, както и вероятните въздействия върху популацията. Новите проекти би трябвало да бъдат създадени, като се вземат поради мненията на другите сегменти на обществото, с цел да бъде преходът обективен и ефикасен.
Харт заключи, че макар възходящите прояви на рискови метеорологични условия, светът към момента не разполага с нужното равнище на упоритост и дейности за справяне с климатичната рецесия, тежестта на която към този момент всички усещат.