Онзи ден говорих с една колежка и тя ми сподели,

...
Онзи ден говорих с една колежка и тя ми сподели,
Коментари Харесай

Нови ценности – нова мотивация

Онзи ден приказвах с една колежка и тя ми показа, че след пандемията и няколко други събития от последните няколко години към този момент няма същите професионални упоритости, които е имала в предишното. Тя към момента желае да реализира редица неща, само че просто те не са свързани с нейната работа. Друга моя колежка пък понижи работното си време, с цел да прекарва повече време с децата си. През последните няколко години следих по какъв начин редица мои другари и сътрудници сменят работните си места или пренасочват фокуса си от професионалното развиване към персоналното задоволство или фамилната ангажираност.

Много от тези промени в настройките отразяват и промени в главните полезности на хората. Какво имам поради по полезности в този случай? Говоря за тези неща, които хората считат за значими и които въздействат на тяхната мотивация. Ето няколко образеца:
Човекът, който цени достиженията, е някой, който желае да бъде сполучлив и другите да го възприемат като подобен.Човекът, който цени сигурността, се концентрира върху персоналната и групова сигурност.Човекът, който цени доброжелателността, желае да оказва помощ на другите и да прави положителни каузи.Човекът, който цени традицията, дава приоритет на метода, по който са правени нещата в предишното, и слага огромен фокус върху институции като фамилията и религията.
Докато писах книгата си „ Bring Your Brain to Work “ интервюирах редица хора, които на междинна възраст бяха минали през някаква професионална смяна. Тогава забелязах две неща. Първо, доста от тези хора, които са създали съществени промени в си, са минали и през ценностна промяна, която е трансформирала отношението им към работата като цяло. Втори, доста постоянно смяната в ценностната система е била вследствие на някакъв тип персонална рецесия - заболяване, контузия или гибел на обичан човек.

Пандемията от COVID-19 изправи всички нас пред брой съществени провокации. Почти всеки човек познава някой, който се е заразил с COVID-19, в случай че самият той не го е прекарал. Много от нас познават хора, които са станали жертва на вируса. Освен това, трансформацията на работното място в изискванията на пандемия накара хората да премислят смисъла на работата и да оценят другите действия, на които биха могли да посветят времето си.

Ако погледнете обратно във времето има огромна възможност да видите, че полезностите, които сте смятате за най-важни преди пандемията, са разнообразни от тези, които проповядвате през днешния ден. Това е една от аргументите толкоз доста хора да трансформират целите си в професионален и персонален проект.

За някои трансформацията е под формата на търсене на различни пътища за кариерно развиване. За други това значи придобиване на нови знания и умения. Трети пък са понижили фокуса си върху работата за сметка на други житейски цели. Тези хора (включително изброените нагоре мои колеги) избират да посветят времето и напъните си на действия, които не са свързани с техния професионален живот, с цел да останат правилни на своите полезности.

За край би трябвало да се означи, че смяната в мотивацията за работа може да отразява желанието да се дава приоритет на персоналните полезности над другите цели. Иначе казано, човек, който постоянно е ценил високо традицията и фамилията, може въпреки всичко да е преследвал сполучлива кариера, защото това се е очаквало от него. Събитията от последните няколко години може просто да са дали на хората нужния подтик, с цел да се съсредоточат върху главните си полезности, вместо да се поддават на непознатите упования.

………………

Арт Маркман , когнитивен психолог и създател на книгата „ Умното мислене “, за

Превод и редакция: Георги Георгиев
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР