ЕК е нарушила правила при спешните закони за земеделие и миграция
Омбудсманът на Европейски Съюз показа през днешния ден изводи от инспекции, подхванати след тъжби на цивилен организации, които демонстрират, че Европейската комисия е пренебрегнала разпоредбите при незабавното правене на законопроекти, свързани със земеделието и миграцията. Омбудсманът Тереза Аншиньо е разкрила дефекти, удостоверение за неприятно ръководство.
Комисията не е изпълнила някои от личните си правила за транспарантно правене на законодателство, се отбелязва в известието на омбудсмана. Аншиньо регистрира, че Европейска комисия би трябвало да може да реагира незабавно, изключително в днешната геополитическа конюнктура, само че упорства, че отчетността и прозрачността остават част от разпоредбите.
Според оценката няма ясно пояснение за подхванатите незабавни стъпки при правене на законопроекти по Общата селскостопанска политика и за противопоставяне на противозаконната миграция. Установено е, че в проверяваните случаи комисията е дала по един от законопроектите период за разискване по-малко от 24 часа в почивни дни, в други два случая е показала уточнения към препоръчаното законодателство, откакто то към този момент е било утвърдено от институциите в Европейски Съюз.
Омбудсманът предлага отсега нататък Европейска комисия да откри най-малък период за разискване на незабавни законопроекти и постоянно да прави оценки за въздействието върху околната среда при правенето на законодателство.
В известието се добавя, че съгласно уточненията на Европейска комисия разпоредбите за положително ръководство не са правно обвързващи, съобщи Българска телеграфна агенция.




