Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до КЕВР , в което

...
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до КЕВР , в което
Коментари Харесай

Омбудсманът възрази срещу драстичния скок на водата в 14 общини

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до КЕВР, в което предлага да не се покачва цената на водата в Смолян, Русе, Ямбол, Стара Загора, Плевен, Варна, Монтана, Велико Търново, Силистра, Враца, Търговище, Пловдив, Кърджали и Габрово. Становището на публичния бранител е във връзка публичното разискване за изменение на утвърдените цени на ВиК услуги за 2023 година

Проф. Ковачева е безапелационна, че желаното нарастване на цените е в нарушаване на правилата, от които следва да се управлява по закон КЕВР, а точно – обезпечаване на условия за даване на повсеместен достъп до ВиК услуги, отбрана ползите на потребителите, икономическата аргументираност на цените на водата и отчитане потребностите на потребителите, които заради географски, теренни или други аргументи се намират в неравнопоставено състояние.

Според нея за жителите става все по-непосилно да погасяват възходящите сметки за вода в изискванията на рецесии (икономическа, политическа, финансова, постковид) и при голяма инфлация - годишната инфлация за октомври 2022 година по отношение на октомври 2021 година е 17,6%.

Диана Ковачева обръща внимание на обстоятелството, че за 13 от 19-те области на страната, чиито ВиК оператори имат утвърдени бизнес проекти за регулаторен интервал 2022 година – 2026 година, цените на ВиК услугите през 2023 година се усилват.

Посочва, че в област Смолян, където и сега цената на ВиК услугата е на четвърто място в страната, е планувано най-голямото нарастване (24%) спрямо одобрените цени за 2022 година Така от 1 януари следващата година жителите на Смолян и района ще бъдат принудени да заплащат с цели 68% по-скъпа ВиК услуга по отношение на началото на 2022 година

„ Гражданите на Омуртаг неведнъж стачкуват във връзка прелюдия от години извънредно тежък режим на водоподаване. През идната година те ще се наложи да заплащат с 3% по-скъпа вода от одобрената цена за 2022 година и с 4 % по-скъпа услуга по отношение на цената за 2021 година, макар че проблемите с качеството на услугата не се позволяват “, акцентира проф. Ковачева.

Тя обръща внимание на обстоятелството, че осъществяването на индикаторите за качество „ общи загуби на вода във водоснабдителните системи “, не се вземат поради от Регулатора при изменението на цената на ВиК услугата за 2023 година

„ Оценявам, че дейностите на КЕВР са съобразени с нормативните разпореждания, само че през годините неведнъж подчертавах, че загубите на вода по водоснабдителната мрежа са една от главните аргументи за прекосяването към режим на водата в стотици обитаеми места в страната “, показва публичният бранител.

Проф. Ковачева добавя още, че от Сравнителния разбор на КЕВР за ВиК бранша за 2021 година, според които за 16 от 19-те ВиК оператора с утвърдени бизнес проекти за сегашния регулаторен интервал, оценката на КЕВР за индикатор „ общи загуби на вода “ е „ цялостно несъблюдение “.

В мнението си Ковачева обръща внимание и на обществената търпимост на цената на водата за 2023 година и показва, че КЕВР не е разгласила данните, употребявани за изчисляването й - средномесечен паричен приход на разположение от семейството по области за 2021 година от проучване „ Наблюдение на домакинските бюджети “.

Омбудсманът изпрати в КЕВР и негативно мнение по ценовото предложение на ВиК Кърджали, съгласно което потребителите ще бъдат принудени през 2023 година да заплащат с 45% по-скъпа ВиК услуга по отношение на цената за 2021 година, прилагана и през 2022 година, т.е. от 2,648 лева /с ДДС/ на 3,847 лева /с ДДС/). Предложената цена за одобряване за 2026 година пък е с цели 86% по-висока по отношение на м.г. - от 2,648 лева /с ДДС/ на 4,927 лева /с ДДС/.

„ Бизнес проектът и ценовото предложение на „ ВиК “ ООД гр. Кърджали за регулаторен интервал 2022 г.-2026 година се преглеждат от КЕВР в последния месец от първата година на посочения интервал. По този метод КЕВР на 6 декември 2022 година организира публично разискване за утвърждава цените на ВиК услугите за област Кърджали за 2023 година, 2024 година, 2025 година и 2026 година, променя и утвърждава цената за 2023 година Това е казус в практиката на КЕВР. На процедура регулаторният интервал за ВиК Кърджали вместо 5, включва 4 години, което е в несъгласие с нормативната уредба “, показва омбудсманът.

Проф. Ковачева още веднъж акцентира, че е неприемливо забележителното нарастване на цената на водата в Кърджали и района през годините предвид на незадоволителното качество на предоставяната услуга.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР