Окръжна прокуратура-Хасково привлече като обвиняем М.Д., на 47 г., за

...
Окръжна прокуратура-Хасково привлече като обвиняем М.Д., на 47 г., за
Коментари Харесай

Прокуратурата привлече като обвиняем и задържа български гражданин за опит за контрабанда на злато на обща стойност 10 600 197 лв.

Окръжна прокуратура-Хасково притегли като обвинен М.Д., на 47 година, за това, че на 11.09.2024 година на Граничен контролно-пропусквателен пункт " Капитан Андреево ”, общ. Свиленград, обл. Хасково, направил опит да придвижи през границата на страната от Република България в Република Турция без знанието и разрешението на митниците артикули и предмети за търговски цели, а точно златни произведения с общо тегло 124 708,21 грама на обща стойност 10 600 197 лв., като предметът на контрабандата е в изключително огромни размери, казусът е изключително тежък и изпълнителното действие е останало незавършено по независещи от дееца аргументи. Престъплението е квалифицирано по чл.242, ал.4, вр., ал.1 б " Д ", вр. чл.18, ал.1 от Наказателния кодекс.
 
 Контрабандно злато Контрабандно злато Източник: Пресцентър на Прокуратура на Република България
На 11.09.2024 година на Граничен контролно-пропусквателен пункт " Капитан Андреево " в посока от Република България към Република Турция, на трасе изходящи леки коли и рейсове, се открил лек автомобил с българска регистрация, ръководен от притежателя си М.Д., български жител. Той и спътникът му не заявили експорт на артикули, валута и полезности. Моторното транспортно средство било отклонено за щателна митическа инспекция.
 
В тайник в арматурното табло на мястото на въздушната възглавница пред пасажерската седалка чиновниците на Агенция " Митници " разкрили голям брой произведения от жълт метал – 106 броя отливки,  23 броя кюлчета, 38 броя монети, 9 броя синджири, 3 броя гривни и материал от златни произведения. Според експертизата на вещото лице откритите предмети са от злато с общо тегло 124 708,21 грама и възлизат на обща стойност 10 600 197 лв..
 
 Контрабандно злато Контрабандно злато Източник: Пресцентър на Прокуратура на Република България
Контрабандните златни предмети и лекия автомобил са били арестувани. По случая е формирано досъдебно произвеждане, което се организира от проверяващ митнически контрольор. С разпореждане на наблюдаващия прокурор при ОП-Хасково лидерът на лекия автомобил М.Д. е бил арестуван за период до 72 часа.
 
Предстои Окръжна прокуратура-Хасково да внесе искане в съда за установяване на мярка за неотклонение " задържане под стража " по отношение на него.
 
 Контрабандно злато Контрабандно злато Източник: Пресцентър на Прокуратура на Република България
Подробности по случая бяха изнесени през днешния ден на брифинг на Граничен контролно-пропусквателен пункт " Капитан Андреево ", в който участваха Атанас Илков, министър на вътрешните работи, Иван Стоянов, областен прокурор на гр. Хасково, Георги Димов, шеф на Агенция " Митници ", гл. комисар Антон Златанов, шеф на Главна дирекция " Гранична полиция ", и Георги Георгиев, зам.-председател на Държавна организация " Национална сигурност ".
Източник: zonanews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР