Одобрен е работният проект на новата Оперативна програма "Развитие на

...
Одобрен е работният проект на новата Оперативна програма "Развитие на
Коментари Харесай

ОП Развитие на регионите 2021-2027 г. ще е с бюджет 3 млрд. лв.

Одобрен е работният план на новата Оперативна стратегия "Развитие на районите " за интервала 2021-2027 година, който страната ни ще внесе за договаряния в Европейска комисия.

Под председателството на зам.-министъра на районното развиване и благоустройството и началник на Управляващия орган на Оперативна програма “Регионално развитие” Деница Николова през днешния ден се е провело онлайн съвещание на тематичната работна група за създаване на програмата, която е подкрепила предложенията в заданието, оповестяват от районното министерство.

Бъдещата оперативна стратегия ще бъде с бюджет от над 3 милиарда лева Тя ще съдържа три предпочитани оси. Първата ще е за градско развиване и в нея ще бъде концентриран 6 на 100 от ресурса за ЕФРР на национално равнище за планове за градско развиване на десетте най-големи общини. Втората ос е за интегрирано териториално развиване на районите, в която попадат 40 общини, чиито градски центрове са с население над 15 000 души. Те ще извършват интегрирани териториални вложения.

Допълващо, ще имат достъп до финансиране от останалите оперативни стратегии и най-много Програмата за развиване на селските региони, с което ще се реализира осъществяването на огледални действия и допълняемост на ограниченията сред градски и селски общини.

"Паралелно с това общините ще би трябвало да си партнират при осъществяването на плановете и по този метод ще се реализира доста по-голям резултат за няколко обитаеми места и на практика няма да има град или село без опция за еврофинансиране ", е подчертала Николова.

Третата предпочитана ос на програмата е за техническа помощ, откъдето ще се финансират действия за повишение на административния потенциал на локално и национално равнище. Средствата по първите две оси ще се отпускат по планове за модернизиране на просветителната инфраструктура, развиване на индустриалните паркове и енергийната успеваемост. Сред предпочитаните области остават и модернизирането на градския превоз, опазването на здравето и рехабилитацията на пътната инфраструктура. Ще продължи и финансирането за развиване на туристическата и културна инфраструктура, поправки на градската среда и обществена инфраструктура.

"Икономическото развиване на районите е основен приоритет. Затова залагаме ограничения с добавена икономическа стойност ", е коментирала заместник-министър Николова.

Новост в програмата е, че Министерство на регионалното развитие поема осъществяването на териториалните проекти за обективен преход посредством Фонда за обективен преход през интервала 2021-2027 година или осъществяването на задачите на така наречен "зелена договорка ".

"Така ще се даде опция за финансиране на ограничения в поддръжка на икономическа промяна и енергиен преход в районите, дружно с обезпечаване на съпътстващите потребности за обществени ограничения ", е отбелязала заместник-регионалният министър.

Николова е обърнала внимание, че през октомври ще стартира активността на новите препоръки за районно развиване, на равнище необятен формат, за създаване на интегрираните концепции на районно равнище. В бъдещия програмен интервал препоръките ще имат своята позиция за селектиране на плановете на районно равнище. Очаква се още през октомври да стартира подготовка на насоки за кандидатстване с интегрирани териториални вложения.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР