Георгиев: Очаквам ВСС окончателно да прекрати процедурата по избор на главен прокурор
„ Очаквам Висш съдебен съвет да приключи процедурата по желание на основен прокурор. Такава е волята на законодателя. Неслучайно незабавно свиках съвещание, с цел да има опция Висш съдебен съвет да се произнесе “, съобщи правосъдният министър Георги Георгиев.
Пленумът на Висшия правосъден съвет ще организира изключително съвещание, на което би трябвало да се произнесе по отсрочената процедура за избор на основен прокурор. Според Георгиев законът е явен в тази му част и няма мотиви за подозрение.
„ Не е правилно, че се стопира процедурата, тъй като нещо, което се стопира, може да бъде продължено. Тази процедура би трябвало да бъде дефинитивно прекъсната. Следваща процедура може да се организира от Висш съдебен съвет с определени нови членове. Това е моето очакване през днешния ден да се съобразят със закона “, добави Георгиев.
„ Силна страна е тази с дейно правораздаване, моето желание и цели е всичко да е в тази посока, преди всичко е битката с бавното правораздаване “, разяснява Георгиев.
„ Изключително значим приоритет в работата на правосъдното министерство е задачата, дадена от премиера Росен Желязков, за работа по избавяне на парите по Плана за възобновяване и резистентност “, разяснява още министърът.
„ Не е редно и обикновено към този момент близо година разногласия по закона за медиацията да бъдат спънка за внасянето на подобен законопроект в Народното събрание. Има такова условие от Европейската комисия, има изговаряне от Конституционния съд, който анулира огромна част от текстовете. Сега има разногласия сред съдии и представители от Висш съдебен съвет и специалисти в Министерството на правораздаването. Затова съм поел на ръчно ръководство процеса и първа и съществена задача там е юридическите разногласия да не бъдат в основата българските жители да пропуснат опцията 1,3 милиарда лева да бъдат част от българската стопанска система “, съобщи още Георги Георгиев.
Те имат такова право, не е тяхна работа обаче да се произнасят по сходството с Конституцията или не, отговори Георгиев на въпрос, обвързван с това, че от Висш съдебен съвет обявиха, че имат желание да търсят орган, посредством който да сезират Конституционния. Няма по какъв начин орган, на който права и пълномощия се лимитират, да бъде благополучен от това. България е парламентарна република и народните представители ясно показаха своята воля.
FaceBookTwitterPinterest




