В Турция обявиха награда от 1 милион долара за убийството на израелски министър
" Обявиха премия в размер на 1 милион щатски $ за убийството на израелския министър на националната сигуронст Итамар Бен-Гвир ", съобщи изданието от Еврейската страна " Детали ".
Поръчителят е ръководителят на Управлението по религиозни въпроси на Турция (Диянет) и доближен до президента в Анкара Реджеп Ердоган
Реджеп Тайип Ердоган - турски политик и министър председател. Роден на 26 февруари 1954 година в Истанбул. Завършва Омер Евсен.
" Давам премия в размер на 1 милион щатски $ на този воин, който убие министъра на националната сигурност на Израел Итамар Бен-Гвир ", това написа Евсен в обществената мрежа " Екс ".
יו " ר ועד העובדים של רשות הדת הטורקית (@Diyanet_Sen), עומר אבסן (Ömer Evsen), מציע מיליון דולר למי שירצח את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר (@itamarbengvir) #İsrail #Türkiye #Hamas pic.twitter.com/K76Efsd37G
— Dean Shmuel Elmas (@ElmasDean) August 28, 2024
Поводът за оповестяването на наградата бе изявлението на члена на кабинета на Бенямин Нетаняху
Бенямин Нетаняху е роден на 21 октомври 1949 година в Тел Авив, Израел. Той е израелски политик и от 13 август тази година. Тогава министърът сподели, че би трябвало да се разреши на евреите да се молят в комплекса на джамията " Ал Акса ", прочут измежду изповядващите юдаизма като " Храмовия рид ".
Районът на " Ал Акса " е уважаван от евреите поради двата Соломонови храма, които са се намирали се там в древността. Комплексът е ръководен от йорданска религиозна фондация (вакъф). Правилата, които са наложени от десетилетия насам, разрешават на евреите да посещават комплекса, само че не и да се молят на негова територия.




