Обявиха кои професии няма да изчезнат заради AI! Дискусиите за изкуствения

...
Обявиха кои професии няма да изчезнат заради AI!
Дискусиите за изкуствения
Коментари Харесай

Обявиха кои професии няма да изчезнат заради AI!

Обявиха кои специалности няма да изчезнат поради AI!

Дискусиите за изкуствения разсъдък, който ще размени човешката работна мощ, стават все по-разпалени през последните години, а страхът, че редица специалности ще изчезнат се ускорява.

Според специалисти обаче, има някои специалности, които AI няма метод да заеме – най-малко за известно време, други съвсем или изцяло невероятно.

В отчет на Goldman Sachs от март 2023 година се прави оценка, че AI, кадърен да генерира наличие, може да прави една четвърт от цялата работа, която сега се прави от хората.

В отчета се отбелязва още, че в Европейския съюз и Съединени американски щати 300 милиона работни места могат да бъдат изгубени поради автоматизацията. И това може да бъде извънредно, споделя Мартин Форд, създател на книгата „ Правилото на роботите: по какъв начин изкуственият разсъдък ще промени всичко “.

„ Не става дума единствено за обособени хора, а за много систематични проблеми “, споделя той. „ Това може да се случи на доста чиновници, много ненадейно, евентуално едновременно. И ще има последствия освен за тези хора, само че и за цялата стопанска система, твърди Форд. “

Не всички вести са неприятни!
Експертите предизвестяват с една спогодба: към момента има неща, на които AI не е кадърен – задания, които изискват ясно изразени човешки качества, като прочувствена просветеност и ексцентрично мислене.

А прекосяването към длъжности, които концентрират тези умения, може да понижи вероятността да бъдем сменени.

„ Мисля, че в обозримо бъдеще ще има три категории специалности, които ще бъдат релативно изолирани “, счита Форд. „ Първата ще бъде работата, която е в действителност креативна, а не по шаблон; тази, която в действителност предлага нови хрумвания и основава нещо ново. “

Това не значи безусловно, че всички специалности, които се смятат за „ креативен “, са предпазени.

Всъщност специалности, свързани с графичния дизайн и образното изкуство, могат да бъдат измежду първите, които ще изчезнат;

Основни логаритми могат да насочат бот да проучва милиони изображения, което разрешава на изкуствения разсъдък да овладее естетиката незабавно.

Но има известна сигурност и в други типове творчество, продължи Форд:

„ в науката, медицината и правото… хората, чиято работа е да измислят нова правна тактика или бизнес тактика. Мисля, че там ще продължи да има място за човешките същества “.

Втората изолирана категория, продължава той, са специалностите, които изискват комплицирани междуличностни връзки.

Той показва медицинските сестри, бизнес консултантите и проверяващите публицисти. Това са специалности, „ при които е належащо доста надълбоко схващане на хората. Мисля, че ще мине доста време, преди изкуственият разсъдък да има способността да взаимодейства по способи, които в действителност построяват взаимоотношения„, уверен е Форд.

Третата безвредна зона съгласно него „ са работни места, които в действителност изискват подвижност, умелост и дарба за решение на проблеми в непредсказуема среда “.

В тази област попадат доста специалности в региона на търговията – да вземем за пример електротехници, водопроводчици, заварчици и други сходни.

Експертът прецизира: „ Това са специалности, при които непрекъснато се сблъсквате с нови обстановки. Те евентуално са най-трудни за автоматизиране. За да се автоматизират такива работни места, ще ви би трябвало робот от научната фантастика, като от „ Междузвездни войни “.

Въпреки че хората евентуално ще останат на работните места, които попадат в тези категории, това не значи, че тези специалности са изцяло изолирани от възхода на AI.

Всъщност, споделя Джоан Сонг Маклафлин, доцент по стопанска система на труда в Университета в Бъфало, Съединени американски щати, множеството работни места, без значение от промишлеността, имат аспекти, които евентуално ще бъдат автоматизирани от технологията.

„ В доста случаи няма непосредствена опасност за работните места, само че дилемите ще се трансформират. Човешките работни места ще се концентрират върху междуличностни умения. Лесно е да си представим, че да вземем за пример изкуственият разсъдък ще открива ракови болести доста по-добре, в сравнение с медиците. Предполагам, че в бъдеще лекарите ще употребяват тази нова технология. Но не мисля, че цялата им роля ще бъде сменена. “

Според нея, въпреки роботът може видимо да се оправя по-добре с откриването на рака, множеството хора въпреки всичко ще желаят доктор – същински човек, да им заяви диагнозата.

Това важи за съвсем всички специалности и по тази причина развиването на тези ясно изразени човешки умения може да помогне на хората да се научат да правят работата си дружно с изкуствения разсъдък.

Професорът показва образец с банковите касиери, които в миналото е трябвало да бъдат доста точни броячи на пари. Сега тази задача е автоматизирана, само че към момента има място за касиера.

„ Задачата за преброяване на пари е остаряла поради машината. Но в този момент касиерите са по-фокусирани върху общуването с клиентите и въвеждането на нови артикули. Социалните умения са станали по-важни. “

Важно е да се означи, съгласно Форд, че висшето обучение или високоплатената позиция не са отбрана против поглъщането на AI.

„ Може да считаме, че индивидът на работа с бяла якичка е по-високо от този, който си изкарва прехраната с шофиране на автомобил. Но бъдещето на служителя с бяла якичка е по-застрашено от водача на Uber, тъй като към момента нямаме самоуправляващи се коли, а AI сигурно може да написа отчети. В доста случаи по-образованите служащи ще бъдат по-застрашени, в сравнение с даже най-ниско образованите служащи. Помислете за индивида, който работи по почистването на хотелски стаи – в действителност е мъчно да се автоматизира тази работа. “

Накратко, обобщава BBC, търсенето на нови работни позици в динамична, изменяща се среда, която включва непредсказуеми задания, е добър метод да се предотврати загубата тук-там поради AI. Поне за известно време.

Източник: Профит

Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР