Общо шест медала (един златен и пет сребърни) спечелиха българските

...

Шест медала спечелиха българските състезателки от ЕП по художествена гимнастика във Варна

Общо шест медала (един златен и пет сребърни) завоюваха българските състезателки от Европейското състезание по художествена гимнастика, което приключи през днешния ден във Варна.
Ансамбълът на България взе купата на финала на съчетанието с пет топки и сребро на три обръча и два чифта бухалки.

Боряна Калейн завоюва исторически сребърен орден в многобоя. Това е първо отличие за България от шампионат на Европа в многобой от далечната 1994 година, когато Мария Петрова става европейска шампионка.

Сега трикратната международна шампионка Мария Петрова беше основен арбитър на шампионата във Варна.
Ансамбълът на България за девойки завоюва сребро в многобоя и на финалите с пет топки и с пет ленти.
Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова, които през вчерашния ден останаха пети в многобоя, извършиха извънредно мощно композицията си на топки и станаха европейски шампионки. Възпитаничките на Весела Димитрова и Михаела Маевска получиха оценка от 47.500 точки, от които 38.6 за компликация и 8.9 за осъществяване.

На второ място остана европейският първенец в многобоя Русия с 47.275 точки, а на трето е Израел с 46.150 точки.

На три обръча и два чифта бухалки България също игра доста мощно и без неточности. Гимнастичките обаче получиха оценка от 45.950 точки (36.9 за компликация и 9.050 за изпълнение), което им отреди второто място.
Българките имаха малшанс да изчакат много преди да излязат на килима, защото Азербайджан беше подал контестация. Но публиката в залата поддържаше бурно състезателките на Весела Димитров през целия ден.
Европейски първенец на обръчи и бухалки е Израел с 46.150 точки, а на трето е Италия с 43.375 точки.
В многобоя при дамите България остана на пето място през вчерашния ден, откакто гимнастичките позволиха неточности, само че през днешния ден играха ужасно и взеха две оценки.

Следващият огромен конгрес за българските гимнастички са олимпийските игри в Токио от 23 юли до 8 август.
Източник: skandal.bg