Общо 197,7 милиона души на възраст между 20 и 64

...
Общо 197,7 милиона души на възраст между 20 и 64
Коментари Харесай

Рекордна заетост в ЕС и България през 2025 г. отчита Евростат

Общо 197,7 милиона души на възраст сред 20 и 64 години са били заети през предходната година. Показателят бележи растеж от 0,3 процентни пункта по отношение на 2024 година Сравнението с 2023 година демонстрира нарастване от 0,8 процентни пункта в целия Съюз.

България също бележи забележителни резултати в този бранш. В страната коефициентът на претовареност доближи 77 % през 2025 година Това е рекордно равнище за българския пазар на труда от 2009 година насам. България е пета в Европейски Съюз по годишен растеж на стопанската система и заетостта съгласно настоящите данни.

 

Сред страните членки най-висока претовареност е записана в Малта. Там индикаторът е 83,6 %. Нидерландия заема второ място с 83,4 %. Чехия добавя челната тройка с 82,9 % претовареност измежду популацията.

 

На другия полюс се намира Италия с най-нисък коефициент от 67,6 %. Румъния и Гърция също са в долната част на класацията. Те регистрират надлежно 69,0 и 71,0 % претовареност. Тези данни акцентират забележителните районни разлики в европейската стопанска система.

 

Разбивката по пол демонстрира трайни трендове в Общността. Заетостта измежду мъжете в Европейски Съюз доближава 80,9 % през 2025 година. Мъжката претовареност е най-висока в Малта (89,1%) и Чехия (88,2%). Най-ниски равнища се следят в Белгия (76,4%) и Хърватия (76,8%).

 

При дамите междинният коефициент за Европейски Съюз е 71,3 %. Естония води в тази категория с 81,4 % претовареност. Литва е единствената страна, където заетостта при дамите е по-висока от тази при мъжете.

 

Разликата в заетостта сред половете остава забележителна. Тя възлиза на 9,6 процентни пункта приблизително за Съюза. Най-големи разлики се следят в Италия, Румъния и Гърция. Най-малка е разликата в Естония, Литва и Латвия.

 

Допълнителни данни демонстрират позитивен тренд в края на отчетната година. През четвъртото тримесечие на 2025 година заетостта в Европейски Съюз набъбна с 0,2%. Безработицата в еврозоната спадна до 6,2% през декември. Безработицата в България е съвсем двойно по-ниска от междинната за Общността.

 

Положителните трендове не престават и през първите месеци на 2026 година. Над 16 000 души са почнали работа през март с поддръжката на Агенцията по заетостта. Министерството на труда възнамерява нови процедури с бюджет от 150 милиона лв..
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР