Общо 14 области в страната предприеха действия за ограничаването на

...
Общо 14 области в страната предприеха действия за ограничаването на
Коментари Харесай

В пика на грипа: Противоепидемични мерки в общо 14 области на страната

О бщо 14 области в страната започнаха дейности за ограничението на грипа.

От сряда /29 януари/ противоепидемичните ограничения влизат в действие в Монтана, Габрово и Кюстендил.

В Пловдив и Варна , където по-рано беше оповестена зараза, учениците минават на отдалеченото образование .

Онлайн към този момент учат и децата в областите Видин, Враца и Хасково.

От на следващия ден, 30 януари , ограниченията ще влязат в действие и за област Перник.

" Забелязва се наклонност на увеличение на случаите на грип в области, в които са въведени карантинни ограничения ", разяснява пред вирусологът проф. Тодор Кантарджиев.

" Например в Благоевград - от 394 на 10 000 случая, след въвеждането на ограниченията скачат на 571. Във Варна - от 223 скачат на 266 ", разясни той.

Средната заболеваемост за страната е 191 на 10 000 души, т.е. от 100 двама боледуват. София обаче изостава и съгласно проф. Кантарджиев болните няма да се усилят фрапантно до срочната почивка на учениците.

" Грип AH1 е по-малко от грип AH3 с към 10%, има и доста грип Б. Това не е особено за епидемията. Не чакаме някакви фрапантни спирания и ваканции. Ако се усили доста броят на боледуващите възпитаници, ще имаме удължение на ваканцията, което постоянно сътрудниците с опит го вършат доста добре и епидемията затихва ".

Неразумно е кашлящите възпитаници и деца да се разхождат на открито по време на грипната почивка, уточни той.

" С противоепидемичните ограничения желаеме да направляваме и да понижим риска от препълване на лечебните заведения, тъй като заплахата е освен за грипноболните, и тези на кислородотерапия, заплахата е и за другите заболели ".

Интересът към противогрипните ваксини е щастлив, разяснява проф. Кантарджиев и напомни, че назални ваксини се създават повече от 60 години и отзивът от тях е позитивен.

" В София сега много други вируси се явяват, което е извънредно, за какво грипът нормално ги измества - най-вече са бокавирусите, има напълно малко метапневмовируси, които станаха известни около китайската история. Това е вирус прочут, предизвиква кашлица, лека температура, хрема, не е рисков. Най-много са аденовирусите ".

Човек е инфектиран един ден преди болестта да го повали на легло и първите два-три дни по-късно. След третия и четвъртия ден е ниско или незаразен. Тестовете за грип и приема на медикаменти би трябвало да се реализират при появяването на признаци, а не по-късно.

" Няма никакъв смисъл да взимаш антигрипно лекарство на петия ден след разболяването ", сподели проф. Кантарджиев.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР