Общинските съветници от ДСБ - Пловдив Владимир Славенски и Йоно

...
Общинските съветници от ДСБ - Пловдив Владимир Славенски и Йоно
Коментари Харесай

ДСБ-Пловдив иска паметникът “Альоша” да бъде махнат до края на годината

Общинските съветници от ДСБ - Пловдив Владимир Славенски и Йоно Чепилски, които са част от групата на “Продължаваме смяната - Демократична България ”, внесоха предложение до Общинския съвет на Пловдив паметникът на Съветската войска “Альоша ” да бъде изместен в период до края на 2024 година.

“Организацията на ДСБ - Пловдив от своето основаване през 2004 година има ясна и безапелационна позиция, че мястото на паметника следва да бъде преосмислено. Ние поддържаме това разбиране, тъй като заставаме на странатата на историческата истина и сме надълбоко уверени, че това е в полза на всички пловдивчани, а и на всички български жители. ”, съобщи Владимир Славенски, който е и водач на локалната организация на ДСБ.

В плана на решение се предлага паметникът на Съветската войска да бъде изместен в Музея на комунистическото изкуство и да бъде разгласен конкурс от община Пловдив за реновацията, реставрацията и обновлението на пространството към “Альоша ”. Общинските съветници акцентират, че сега това пространство е в занемарено положение и че би трябвало да бъде направено по-привлекателно за хората от Пловдив и гостите на града.

“Паметникът “Альоша ”, както пловдивските генерации назовават монумента на върха на Бунарджика, се отличава мощно от другите монументи в града ни със своя голям растеж и мащаб. Това не е част от културната традиция и груповата памет на Пловдив - изключително, в случай че го съпоставим с паметниците на бележитите български национални герои, взели участие в национално-освободителните ни битки през XIX и XX век. Повечето останали монументи, барелефи или паметни плочи, въпреки и скромни по мярка, носят доста по-силно националния дух и просвета. “Альоша ” е плод на времената, в които е издигнат. А и неговият мащаб и превес над другите монументи демонстрират безпрекословната власт на Съюз на съветските социалистически републики над България в тоталитарния интервал. “ - добавя Йоно Чепилски.

В доводите за решението се акцентира още, че паметникът е знак на окупацията на България сред 1944 -1947 година от Червената войска и е знак на потиснатото национално достолепие, както и че показва неправилно историческата действителност. Аргументирайки своето предложение, съветниците декларират, че премахването на паметника “Альоша ” от върха на хълма Бунарджика е честен акт, който цели да уважи българската история, националното достолепие и жертвите на тоталитарния комунистически режим.

Очаква се предлагането да влезе в дневния ред на Общинския съвет на Пловдив за сесията на 17-ти януари, където ще бъде разисквано. Ако то бъде признато, следва кметът на града Костадин Димитров да разпореди премахването на паметника до края на годината.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР