Общински съвет - Севлиево обсъди на свое редовно заседание днес

...
Общински съвет - Севлиево обсъди на свое редовно заседание днес
Коментари Харесай

Общински съвет Севлиево е против инвестиционното предложение на Мазалат за събиране и третиране на строителни онпадаци в града

Общински съвет - Севлиево разиска на свое постоянно съвещание през днешния ден подаденото до Регионална инспекция за опазване на околната среда – Велико Търново и оповестено на уеб страницата на Община Севлиево съобщение за капиталово предложение „ Събиране и отнасяне на чисти строителни боклуци в ПИ №65927.501.4064 в гр.Севлиево ” с възложител „ Мазалат ” ЕООД.

Предложението за разискване и за приемане на Декларация внесоха представители на четири групи съветници в Общинския съвет: Павлин Ганчев – ръководител на групата съветници от Политическа партия „ ГЕРБ “; Исмаил Хаджихасан – ръководител на групата съветници от „ ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРАВА И СВОБОДИ “; Станимир Стойчев – ръководител на групата съветници от „ Българска социалистическа партия ЗА БЪЛГАРИЯ “ и Тодор Ганчев – ръководител на групата съветници от ЗЕМЕДЕЛСКИ НАРОДЕН СЪЮЗ. До това се стигна, откакто жителите на града показаха документално острото си неодобрение във връзка капиталовото предложение. В деловодството на Община Севлиево са постъпили десетки възражения, които следва да бъдат взети пред тип при по-нататъшната процедура.

“Като общински съветници и ръководители на комисии към Общински съвет - Севлиево сме мощно обезпокоени от оповестено на уеб страницата на Община Севлиево капиталово предложение на компания „ Мазалат ” ЕООД, за обособяването на площадка за отнасяне на строителни боклуци в урбанизираната територия на градСевлиево, попадено до Регионална инспекция за опазване на околната среда – Велико Търново ”, се споделя в документа, подписан от четиримата, като се цитира, че “на площадката се планува обработката на 20 000 тона/година строителни боклуци с работен режим до 300 дни в годината ”.

Те са обезпокоени от обстоятелството, че площадката попада в непостредствена непосредственост до жилищен квартал и предизиканите при работа звук, трептения и прахуляк, ще обиден директно комфорта и здравето на жителите на града.

“Горепосочената площадка попада също по този начин в крайбрежната заливаема линия на р. Росица, което е в несъгласие с условията на чл.5, ал.2, т.8 от Наредба №Н-4 от 2.06.2023 година за изискванията и условията, на които би трябвало да дават отговор площадките за запазване или отнасяне на боклуци, за разполагане на уреди за отнасяне на боклуци и за превозване на индустриални и рискови боклуци, издадена от министъра на околната среда и водите, oбн., Дъждовни води, бр. 52 от 16.06.2023 година ”, написа още в документа.

Вносителите са безапелационни, че “съгласно чл.4 от горепосочената разпоредба, за отреждане на площадка за отнасяне на боклуци, е належащо изработването и одобряването на Подробен устройствен план в сходство с условията на Закон за устройство на територията, за подобен вид действия, защото понастоящем планувания ПИ №65927.501.4064 в град Севлиево, за създаване на посоченото капиталово предложение е с метод на трайно прилагане: „ За произвеждане на строителни материали, структури и произведения ”

Имайки поради изложените причини и за недопускане утежняване на виталната среда, качеството на атмосферния въздух и запазване живота и здравето на жителите на града ни, те предложиха, на съображение чл.21, ал.1, т.23 и ал.2 от Закона за локалното самоуправление и локалната администрация, Общинският съвет да одобри Декларация срещу реализирането на капиталовото предложение „ Събиране и отнасяне на чисти строителни боклуци в ПИ №65927.501.4064 в гр.Севлиево с Възложител „ Мазалат “ ЕООД и да задължи кмета на Община Севлиево доктор Иван Иванов да изпрати актуалното решение и декларация на Директора на Регионална инспекция за опазване на околната среда - Велико Търново и Министъра на околната среда и водите.

В залата участва и представител на вносителя на капиталовото желание “Мазалат ” ЕООД - Ивайло Петков, като съветниците позволиха той да се изкаже.

По време на разискването той увери присъстващите, че площадката ще отстои не на 50, а на 100 метра от жилищния квартал, че ще преработва до 20 000 тона, като капацинетът ѝ е до 300 тона на час. Освен това ще има оросяване, само че не беше импортирана изясненост от къде ще се взима водата, защото в капиталовото желание са твърди, че няма да се употребява вода от река Росица, на чийто бряг ще е е площадката, нито къде ще отива водата след оросяването. Г-н Петков не сподели и по кои пътища ще се движи тежкотоварната техника, която ще докарва и извозва отпадъците, само че съобщи, че всичко е в съгласие с Регионална инспекция за опазване на околната среда и парцелът не попадал в НАТУРА.

Исмаил Хаджихасан разяснява, че Движение за права и свободи са срещу предлагането. “Винаги сме били в поддръжка на бизнеса и всевъзможни капиталови планове са ни добре пристигнали, защото значат работни места, само че в съответния случай става дума за фини прахови частици, с които Севлиево като промишлен регион сполучливо се бори през последните години, а в случай че допуснем да се даде ход на това капиталово желание - ще се върнем 20 години обратно ”. По думите му “при по този начин подадената документи няма кой да ни увери, че няма да има фини прахови частици, дали ще се оросява или къде ще отива водата ”. Той изрече и опасенията си, че парцелът е покрай жилищен квартал, речно корито и даже сега има депонирани строителни боклуци там, което е рисково за хората ”.

Д-р Сюзан Садъкова от ГЕРБ предизвести, че около желанието нашият град би се трансформирал в бунище. “Не съм срещу капиталовото желание на тази компания, само че мястото за такава активност би трябвало да бъде надалеч от урбанизирана зона ”, безапелационна беше тя и се стимулира с това, че общината е ситуирана в долина, пословична с мъглите си и слабата циркулация на въздуха. “Ще се усили заболеваемостта от респираторни, онкологични и сърдечни болести ”, безапелационна беше доктор Садъкова, която изнесе данни за последствията от азбеста, пластмасата и фините прафови частици върху здравето. “Мястото на такава площадка е отвън урбанизираната зона, на изолирано и обезопасено място ”, беше безапелационна тя и добави, че “вносителят не живее в града, по тази причина не мисли за следствията ”.

Светлана Георгиева от коалиция ​от партии " Граждани за общината​ " (Българска работническо селска партия ”, КОЙ - подготвеност, отговорност и истина) също се изрече срещу капиталовото желание, като посочи, че са обезпокоени от съществуването на прахуляк, звук, трептения и “има потенциалнирискове в това капиталово предложение на тъкмо това място ”.

“Без да изпадаме в непотребен възторг и апокалиптични прогнози, би трябвало да погледнем обективно на предлагането. Ние също споделяме терзанието на огромна част от жителите по отношение на създаване на такава апаратура и близостта с жилищните здания. Смятаме, че това ще сътвори спомагателни компликации и проблеми за жители в региона. И ще подкрепим декларацията ”, сподели Йордан Андреев от “Възраждане ”.

Димитър Тонев от ПП-ДП единствен изрече от името на групата си мнение, че “така препоръчаната декларация в този миг е едно преждевременно деяние ” и цитира “компетентното лице в Регионална инспекция за опазване на околната среда, което се занимава с капиталовото предложение на " Мазалат ". Според това лице им било върнато наставление за окомплектоване на документите по отношение на предлагането. Според Тонев “по никакъв метод не може да се реши резултата от сходна апаратура върху чистотата на общината ” и разгласи, че ще се въздържат при гласуването на Декларацията.

Хаджихасан го отвърна: “Ако документите бяха наред и Регионална инспекция за опазване на околната среда беше дало зелена светлина, по какъв начин щяхте да гласувате от ПП-ДБ, вземане предвид не с жителите и техните ползи, а с редовността на документите? Г-н Петков ни убеждаваше, че всичко е наред, само че вие самият казвате, че съгласно Регионална инспекция за опазване на околната среда има куп нередности! "

В поддръжка на декларацията се изрече и Христо Христов от “Коалиция за България ”. По думите му “дори и при прецизна експертиза, аерацията на въздуха в региона е слаба. Каквото и да се прави - мъчно ще се реализира по безвреден метод такава активност ”.

Тодор Ганчев от Български земеделски народен съюз сподели, че би подкрепил всяко едно капиталово предложение, само че не и предложение, което може да засегне здравето, живота и екологията в Севлиево. “Севлиево е на едно от първите места по респираторни болести, а жителите от западния комплекс се оплакват от запрашаемост и сега - от къде ли идва тая прахуляк? ”, попита Ганчеви самичък си отговори: “От същата тази активност. Това е открито, има през годините доста сигнали за това, само че никой не приказва за него. Той нападна Тонев за това, че “събира подписи за Върбовка, а тук пази интереса на сходно произвеждане ина своя водач ".

Трифон Трифонов от ГЕРБ с​ъобщи, че поданици от този регион алармират за висока запрашаемост и към този момент са създали подписка за прекосяването на тежкотоварни машини по улица “Крайбрежна ”, която следва да се ремонтира и по основната улица, която е главно ремонтирана. Той попита от кое място ще минават камионите, само че отговор не получи.

Кметът доктор Иванов посочи, че Общината е изпълнила своето обвързване да разгласи обществено това капиталово желание, възоснова на писмо от Регионална инспекция за опазване на околната среда, в което Община Севлиево е известена за капиталовото желание за “площадка за събиране и отнасяне на строителни боклуци ”. По думите му “това е част от процедурата, а публичният интерес би трябвало да е явен през цялото време ”. Към момента в деловодството на Община Севлиево има постъпили 11 възражения, а срокът за подаване на нови е до 7 март.

Той разясни, че в Наредба Н4, член 4 е казана ясно, че за действия с боклуци могат да бъдат употребявани единствено терени с влезнал в действие Подробен устройствен план. Въпросният терен има подобен за строителни материали, само че не и за строителни боклуци.

“По отношение заливаемата зона в същата разпоредба ​чл.5, ал.2, т.8 е казано, че не се позволява разполагане на площадки на територията на крайбрежни заливаемите линии, речни русла и предпазени насипи. Зона НАТУРА е на 8​50 метра северозападно от парцела ”, сподели още кметът. ​Кметът опроверга изказванието на Петков, че хората нямало къде да депонират и Севлиево щяло да се трансформира в бунище, като посочи, че “гражданите ​от цялата община и сега могат да депонират​, дори гратис 3 т​строителни боклуци в районното хранилище ”.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР