Омбудсманът настоява за преработка на закона за малолетни и непълнолетни
Обществото и институциите са се провалили в грижата за децата и младежите. Това съобщи омбудсманът на България Велислава Делчева в ефира на „ Твоят ден ” по NOVA NEWS, разяснявайки трагичния случай в Благоевград.„ Има деца, които умират от опиати, пребиват се с тротинетки, лежат в пандиза. Всичко това значи, че всеки един от нас се е провалил и сме се провалили като общество ”, съобщи Делчева.
По думите ѝ е нужна координирана работа сред институциите, с цел да бъдат открити решения за проблемите измежду младежите. Тя заяви, че е провела диалог с министъра на правораздаването, в който още веднъж е настояла Законът за битка с противообществените прояви на малолетните и малолетните да бъде напълно модифициран.„ Този закон би трябвало да бъде анулиран и напълно пренаписан, тъй като има потребност от ново мислене. Не можем да наказваме децата, а би трябвало да спечелим доверието им ”, акцентира Делчева. Според нея е значимо нездравословните зависимости при младежите да бъдат сменени с позитивни модели и занимания.
Омбудсманът разяснява и последните наводнения във Велико Търново, Габрово, Севлиево и Дряново. „ Няма жертви, само че всяка година имаме вести, свързани с наводнения. Това значи, че не планираме добре ”, съобщи тя. По думите ѝ локалните управляващи реагират съответно, само че страната също би трябвало интензивно да подкрепя общините. Делчева посочи, че към институцията на омбудсмана няма постъпили тъжби от жители по отношение на наводненията през уикенда.
Тя засегна и казуса с ремонта на психиатричната болница в Севлиево, финансиран по Плана за възобновяване и резистентност.„ След ремонт за над 1,4 млн. лв. се натъкнах на плесен, влага и падаща мазилка. Първо се зачудих дали това въобще е след ремонт ”, разяснява омбудсманът.
По информация на шефа на лечебното заведение строителните действия са почнали предходната година, само че работата не се прави регулярно и качествено.„ Обезпокоителното е, че в психиатрията няма построена и пожарогасителна система ”, предизвести Делчева.
Омбудсманът разяснява и предложенията за промени в Закона за правосъдната власт, съгласно които институцията да може да желае оставката на основния прокурор. „ Това предложение е отвън всякаква правна логичност. Омбудсманът е самостоятелен и независим орган, който не би трябвало да има допир нито с изпълнителната, нито със правосъдната власт ”, съобщи Делчева.
Тя добави, че към този момент има оферти тази концепция да отпадне от обсъжданите промени.
По думите ѝ е нужна координирана работа сред институциите, с цел да бъдат открити решения за проблемите измежду младежите. Тя заяви, че е провела диалог с министъра на правораздаването, в който още веднъж е настояла Законът за битка с противообществените прояви на малолетните и малолетните да бъде напълно модифициран.„ Този закон би трябвало да бъде анулиран и напълно пренаписан, тъй като има потребност от ново мислене. Не можем да наказваме децата, а би трябвало да спечелим доверието им ”, акцентира Делчева. Според нея е значимо нездравословните зависимости при младежите да бъдат сменени с позитивни модели и занимания.
Омбудсманът разяснява и последните наводнения във Велико Търново, Габрово, Севлиево и Дряново. „ Няма жертви, само че всяка година имаме вести, свързани с наводнения. Това значи, че не планираме добре ”, съобщи тя. По думите ѝ локалните управляващи реагират съответно, само че страната също би трябвало интензивно да подкрепя общините. Делчева посочи, че към институцията на омбудсмана няма постъпили тъжби от жители по отношение на наводненията през уикенда.
Тя засегна и казуса с ремонта на психиатричната болница в Севлиево, финансиран по Плана за възобновяване и резистентност.„ След ремонт за над 1,4 млн. лв. се натъкнах на плесен, влага и падаща мазилка. Първо се зачудих дали това въобще е след ремонт ”, разяснява омбудсманът.
По информация на шефа на лечебното заведение строителните действия са почнали предходната година, само че работата не се прави регулярно и качествено.„ Обезпокоителното е, че в психиатрията няма построена и пожарогасителна система ”, предизвести Делчева.
Омбудсманът разяснява и предложенията за промени в Закона за правосъдната власт, съгласно които институцията да може да желае оставката на основния прокурор. „ Това предложение е отвън всякаква правна логичност. Омбудсманът е самостоятелен и независим орган, който не би трябвало да има допир нито с изпълнителната, нито със правосъдната власт ”, съобщи Делчева.
Тя добави, че към този момент има оферти тази концепция да отпадне от обсъжданите промени.
Източник: darik.bg
КОМЕНТАРИ




