Общественици влязоха в спор за идеята на ПП-ДБ за промяна

...
Общественици влязоха в спор за идеята на ПП-ДБ за промяна
Коментари Харесай

Общественици в спор за 3 март и 24 май

Общественици влязоха в спор за концепцията на ПП-ДБ за смяна на националния празник от 3 март на 24 май. Според историка от СУ " Свети Климент Охридски " проф. Искра Баева това е опит за политизиране на националния празник.

" 24 май е безусловно безспорна дата, само че не може да бъде народен празник. 24 май е публичен празник, а превръщането му в народен празник ще го политизира ", посочи проф. Баева пред БТВ.

За нея е много обезпокоително, че от време на време се слага въпросът за промени на националния празник.

" Непрекъснато се слага въпросът за националния празник, когато страната се е родила. 24 май е най-българският празник, само че той обаче е национален празник, на националното, които са настрана от политиката. Националният празник е политическият празник ", безапелационна е проф. Искра Баева.

По думите й Русия може да се трансформира както си желае, само че това не трябва да се отразява върху чувството на българите за тяхната държава. На сходно мнение е и различен историк  - проф. Христо Матанов.

" Аз съм за 3 март, тъй като 24 май дава друга конотация на празника. Дава различен акцент - общославянски, който също е проруски, в случай че би трябвало да сме точни ", уточни проф. Матанов пред Нова тв.

Според историка към датата 24 май евентуално ще има възражения от Словакия и от Северна Македония.

На другото по-различни мнение е медийният специалист доцент Георги Лозанов. Той счита, че 3 март не дава отговор на две условия, които са основни, с цел да може един празник да е народен празник - да сплотява нацията, както и какъв белег на националната еднаквост носи.

" Трети март не сплотява нацията, а става мотив за спор. 3 март вкарва съветски детайл в българската национална еднаквост ", разяснява пред БТВ Лозанов.

Той добави, че разпространяването на славянската книжовност е едно от основните достижения на българската просвета и сплотява нацията, за сметка на 3 март.

Според социолоха Пъван Симеонов страна, която си сменя празниците по конюнк
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР