Какво можем да научим от успешните образователни системи по света
Образователните системи по света са добре изпипани и рафинирани, с цел да създават високи университетски резултати и да култивират личностния напредък на децата. Където и да вървим на учебно заведение, нашата просветителна система е повлияна най-вече от културата и начина на мислене на хората в съответната страна. Да, никоя система не е съвършена. Някои обаче съумяват да изпъкнат над останалите. Кои са те?
Япония
Развиването на характера е по-важно от знанието.
Всеки, който е посещавал Япония, ще забележи, че японците са учтиви – с безупречни обноски. Това е по този начин, защото локалната просвета подчертава съществено върху развиването на характера на детето, преди то да навлезе в обичайна просветителна система, цялостна с официални изпити и проби. През първите няколко години в училището детето развива умения като почитание, съчувствие и благотворителност. Научава каква е разликата сред вярно и неправилно, какво е правдивост, самоконтрол и увереност. По този метод то съумява да усвои едно възприятие за баланс, което ще му помогне да успее отсега нататък – както в учебно заведение, по този начин и в живота по-късно.
Японските възпитаници сами чистят учебното заведение си.
Доста учебни заведения наемат чистачи, които да правят тази работа. В Япония обаче класните стаи, коридорите, лафките и даже тоалетните се чистят от самите възпитаници. Те се разделят на групи и се занимават с това всекидневно. По този метод детето хем се научава по какъв начин да чисти и какъв брой значима е тази рутина, хем привиква с екипната работа и знае, че би трябвало да почита труда на другите.
Финландия
По-малко е повече.
Образователната система на Финландия също е много сполучлива. Отчасти това се дължи на концепцията, че „ по-малко е повече “. Учителите в страната прекарват към 600 часа на година в преподаване (т.е. към два пъти по-малко, в сравнение с тези в Съединени американски щати например). Предимството на прекарването на по-малко време пред дъската е явно – учителите имат опция да влагат останалото си време в професионалното си развиване. А това от своя страна довежда до по-качествени уроци.
Децата прекарват повече време на открито.
Финландия и другите скандинавски страни, в това число Норвегия и Швеция, подтикват излизането измежду природата. Вследствие на това локалните деца прекарват огромно количество време на открито в игра. Това се преглежда като значим съставен елемент от просветителната система. Дори и в най-мразовитите зими учебните заведения провеждат просветителни пътешествия в горите или планините. Освен че окуражава подрастващите да са дейни, времето, прекарано измежду природата прави хората по-щастливи и оказва голям брой позитивни резултати върху мозъка.
Сингапур
Големи вложения в технологиите.
Сингапур е една от най-успешните просветителни системи в целия свят. Местните управляващи влагат големи суми в софтуерната поддръжка в границите на класните стаи – както за богатството на децата, по този начин и за учителите. В Сингапур откриваме цифрови учебници, високоскоростен интернет, по-достъпни просветителни материали (особено за студенти със фамилии с по-ниски доходи) и какво ли още не.
Колко значима е позитивната логика на психиката.
През последните години в Сингапур са извършени голям брой промени в просветителната система. Една от тях включва прибавянето на уроци по обществени и прочувствени умения. Те се концентрират върху скорошните открития, свързани с позитивната логика на психиката. Позитивното обучение се преглежда като фундаментална част от класната стая. То култивира и оформя методите, по които даден предмет се преподава, и подтиква позитивното мислене в подрастващите.
Германия
Без съпоставки сред обособените учебни заведения.
Когато се организират олимпиади или матури, постоянно имаме навика да съпоставяме достиженията в другите учебни заведения. Това оказва огромен душевен напън върху децата, най-малкото тъй като от тях се чака да са измежду най-хубавите. В Германия сходни неща не се разгласяват. Съответно учебните заведения не се тревожат непрекъснато за своята известност. В Германия учениците и учителите не се наблюдават толкоз прецизно, което пък от своя страна не вреди на творчеството на преподавателя. По този метод фокусът пада върху самия учебен развой, а не върху резултатите. Децата не се усещат по толкоз огромен напън и се любуват на знанията, които научават.
По-малко сегрегация сред децата в другите равнища на образование.
Отделянето на деца в разнообразни равнища на образование (в взаимозависимост от техните нужди) е общоприета процедура в доста учебни заведения по света. В Германия учебните заведения са уредени по този начин, че да могат да култивират и обслужват потребностите на подрастващи от най-различни равнища в границите на една и съща среда. Това от своя страна отстрани стигмата, която върви ръка за ръка със сегрегацията и прави просветителния развой по-гъвкав.
Инфо: www.noviteroditeli.bg