Обожавам барбекю. И макар по-често играта с огъня да е

...
Обожавам барбекю. И макар по-често играта с огъня да е
Коментари Харесай

Пролет, лято, есен, зима - за барбекюто в сърцето ми място винаги има

Обожавам барбекю. И въпреки по-често играта с огъня да е обичана на мъжете, в моя случай аз виждам да избутам всеки, който се върти към подпалването на дървата и да изживея цялото наслаждение - от първия пламък на огъня, до цвърченето на месо, риба, зеленчуци, та даже и плодове и несъмнено опушения усет на храната, приготвена на дървени въглища. Да, и ние имаме електрическа скара и грил тиган - употребяваме ги, само че не е същото, просто не е същото.

Пролет, лято, есен, зима - за барбекюто в сърцето ми място постоянно има. Горещите летни дни не прекъсват ентусиазма ми за игра с огъня и цвърчаща храна, само че на мъжете може да им го подсилите и с малко ледено студена бира. Никой не отхвърля и

Вода

Това е първо и значимо изискване, в случай че ще боравим с барбекю. Щом имаме огън, постоянно има възможност той да " тръгне " в нежелана посока и тогава водата ще ви би трябвало, с цел да възпрепятствате някоя хитрина. И да, приказвам от личен опит, за благополучие с малко вреди.

Водата също така може да ви помогне да контролирате температурата на огъня. Особено, в случай че имате по мазно месо, постоянно въглищата и остатъците от дърво се възпламеняват от капещата по решетките лой - изгарят месото извън, оставяйки го сурово от вътрешната страна. Точно тук да напръскате с вода ще ви избави от не добре приготвена мръвка. Наскоро мой другар ми сподели готин трик - бутилка от минерална вода, проби на 3-4 места с нож капачката, изпълни я с вода - воала, имаше си пръскащо устройство за запалващите се пържоли.

Ако нямате лично местенце, където да си напрaвите барбекю, постоянно може да потърсите къде към вас има построени такива и да се възползвате. За Варна незабавно ви подшушвам, че в Университетската ботаническа градина, или както я назоваваме тук - има изгрaдени голям брой барбекюта и беседки, които да употребявате против наемна цена.


Дървените въглища

Аз персонално избирам дървени въглища от цели части дърво, а не пресовани брикети. Освен това постоянно виждам да имам същинско дърво, което да прибавя към въглищата - те дават спомагателен мирис, според типа дърво, който прибавяме. Честно казано по бензиностанциите най-често ще откриете тъкмо пресовани брекети, и то не изключително бюджетни, само че в множеството хранителни вериги и магазини за дома и градината може да откриете чудесни дървени въглища, да вземем за пример - Бриколаж, Кауфланд, Метро, Хоумакс. Аз персонално последно си купих от най-близкия до нас магазин T-маркет чудесни дървени въглища " Жарава " от естествена дървесина. Горят добре, елементарно се разпалват, а дъбът и габърът придават още по прелестен усет на опушената храна. В виждам, че в този момент дори са понижени. Пак в него има и доста хубави кюфтета от Троян, чудесни свински гърди и пиле с български генезис. И като споделих...


Месото
От всички вероятни неща, които могат да се сложат на скара, аз, че и половинката, най-обичаме ребра, гърди и пилешки шишчета. Първите две - тъй като няма по-вкусно месо от това, което е по-близо до кокала, а шишчетата - тъй като стават бързичко и в композиция със зеленчуците се доовкусяват съвършено.


Обожавам и риба на барбекю и най-много чернокоп сервиран със скордаля. Този сос с основа бял самун и мляко е присъщ за Гърция, а също от там и по българското Черноморие.

Сос скордаля

1 филия бял самун - единствено сърцевина, без коричка

1/2 ч.ч. олио

2 с.л. кисело мляко

1 шепа смлени орехи

сол, чесън, лимон

Хлябът накисваме във вода, изцеждаме и пасираме дружно с чесъна, орехите, млякото и олиото, последните две може да увеличите по отношение на мечтаната плътност.

Любимата ми марина за овкусяване на месо на барбекю включва най-често:

Бира, див родопски риган (вие заменете с обикновен), пушен червен пипер, самардала, салвия, черен пипер, соев сос, сол - най-добре месото да престои за едно денонощие мариновано в хладилника или колкото може повече.
По-фина риба, като пастървата обичам приготвена във фолио на барбекюто. Препоръчвам ви да не си купувате най-евтиното фино фолио, изберете хубаво дебело, което да не се раздира при всяко допиране. Почистената пастърва намазнявам със зехтин, осолявам, прибавям черен пипер, в корема й изстисквам малко лимонен сок, сол, прибавям филиз естрагон, омотавам добре и пека от двете страни за към 20 минути.


Задължително зеленчуци

Обожавам месото на барбекю, само че още повече боготворя зеленчуците приготвени на него. Нарязвам ги на части в купа, прибавям им зехтин, наситнен свеж розмарин, а в случай че нямам - изсъхнал риган, черен пипер, сол и потеглят към решетката, не ги загарям, с цел да остане в тях свежестта, наложително ги поставям в тенджера с похлупак - с цел да се задушат и да си пернат от соковете.

Лук, пипер, моркови, сладки картофи, царевица, гъби, карфиол, броколи - пека в огромно количество. Защо ли? Защото след това ги боготворя като добавка към свежа салата с рукола и синьо сирене, на печена филийка със сос от нар или пък пасирани на зеленчуков пастет.

Много постоянно си опичам пипер и патладжани на барбекюто и с тях подготвям неустоимо по усет, прелестно лятно кьополу, съвършено допълнение към месцето.


И да се върнем на едно от най-важните съставки в барбекюто - хората към него. Особено е чудесна концепция да се съберем с другари. Този дребен център на вселената ни събира по метод по който нищо друго не съумява. Тичащи деца, дами с федербал, мъже с топка, мемоари, нови разкази, шум около огъня. Всеки присвиващ от удоволствието на небцето очи, захапал обичано парче храна, таман извадено от барбекюто. Някои притичва с филия самун, с цел да я постави на скаричката, след него се включва различен.

Косите ни миришат на барбекю, а сърцата на обич.





Източник: hera.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР