Обмислят революционно решение в образованието.Нови идеи за промяна в образованието.

...
Обмислят революционно решение в образованието.Нови идеи за промяна в образованието.
Коментари Харесай

Обсъждат дали да отпадне НВО след 4,7 и 10 клас

Обмислят революционно решение в образованието.

Нови хрумвания за смяна в образованието. Освен представения проект за изменение на главния закон, отрасловият министър Красимир Вълчев обяви и още фокуси на промените, които планува. Предстои разискване дали да се запазят националните външни оценения в четвърти, седми и десети клас, както и по кое време децата да приключват главно обучение - в седми или в осми клас. Приоритет до есента ще бъде пълната смяна на всички образователни стратегии по всички предмети.

Просветният министър съобщи, че част от шефовете имат подготвеност за използването на възбраната на мобилните устройства на територията на учебните заведения.  " Ще има изключения. Телефоните ще могат да се употребяват за строго просветителни цели. Училищата ще го провеждат. В общия случай - ще прибират устройствата при започване на образователния ден ", съобщи министър Вълчев, написа ruse24.bg.

Фокусът на просветното министерство до есента – нови образователни стратегии, само че и полемики за това дали учениците би трябвало да останат без обичайните външни оценения. А съгласно седмокласниците  изпитът има своите плюсове и минуси.

" Изпитът, който държим в 7 клас, е значим и при положение, че го отстранен, ще изгубим мотивация да учим. От друга страна бихме били много по-спокойни, в случай че го махнат, тъй като има деца, които много се панират ", споделя Ани Стамова, ученичка в 7Д клас на 119 СУ.

" Всички приказват, че това е най-важният изпит в живота ни, само че това не е по този начин. Просто всички са ни стресирали ", споделя Адриана Генова, ученичка в същия клас.

" Разбира се, че е нужен. Ако го няма те няма да имат никаква мотивация и напълно ще закъсаме с четеното и ученето по български език и литература ", декларира Мария Ангелова, преподавател по БЕЛ

От Асоциация родители имат свое предложение. Ако се приказва за смяна в изпитите, то тези в 7 клас да не отпадат изцяло, а да бъдат с избран обсег. Подобно на изпита PISA.

" Идеята за НВО беше да ревизира по какъв начин работи системата и образователните стратегии. Не е належащо всички деца да бъдат подлагани, могат да се създадат извадки ", счита Зорница Трифонова.

От просветното министерство ще слагат и въпроса в кой клас децата да приключват главно обучение.

" Аз към този момент го анонсирах въпросът – уместно ли е в 7. клас да приключват главно обучение. Рано караме децата да избират, стесняват им се пътеките по-късно, стресират се в 7. клас. Дали изобщо да има след 4. и 10. клас изпити – това също е много дискутирано ", съобщи министър Красимир Вълчев пред NOVA.

А по отношение на предлагането за възбрана на мобилни устройства през целия образователен ден – някои шефове към този момент са декларирали своята подготвеност да приложат мярката. " Това са и телефоните, и таблетите, това са и смартчасовниците, всичките би трябвало да бъдат лимитирани ", съобщи Вълчев.

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР