Обличането на бебето е удоволствие и забавление и за майката,

...
Обличането на бебето е удоволствие и забавление и за майката,
Коментари Харесай

Урок 1: съблечи се – облечи се

Обличането на бебето е наслаждение и развлечение и за майката, и за мъника: тя поставя ританките, облича блузката, закопчава бодито, а то гука, смее се и поддържа връзка с нея. И от самото начало е усмихнато.

Не такава е картинката, когато с 4-годишното заран бърза за градина.
Майката му връзва връзките на обувките и постоянно сопнато подрежда: „ Кога най-сетне ще се научиш да правиш всичко самичък?! ”, “Наистина, по кое време? ”
А какво да направи, в случай че 5-годишното към момента не може да се оправи с копчетата на жилетката си?

Психологическото „ съзряване “ и съзнателните дейности за обличане на някакви облекла, като предписание, се случва по-близо до 3-годишна възраст.
Разбира се, деликатните родители може да виждат, че доста по-рано детето опитва да надене нещо върху себе си. Но това е по-скоро детайл от някаква игра, обяснява педиатърът доктор Станислав Суханов.

По предписание 3-годишните към този момент вървят на детска градина и е доста значимо до тази възраст да имат обикновени умения за обличане.
Ако по това време хлапето последователно стартира независимо да облича пижама, чорапи, да закопчава обувките с велкро, тогава до четиригодишна възраст то към този момент ще знае по какъв начин да облече тениска, гащички, пуловер, яке, панталон, рокля, обувки (без връзки).
След това уменията се усъвършенстват и към 7-годишна възраст то ще може да се облича изцяло независимо.

Започваме със събличане

Колкото и парадоксално да ви звучи, преди да стартира да се облича независимо, детето се учи... да се съблича.
На 1 година то пробва да си махне шапката или ръкавиците си. Това е доста значима първа стъпка. След това то последователно натрупва опит и дейностите му стават по- осъзнати и по-сръчни.
- Възхищавайте се на новото умеене и по-късно му предложете да опита и да продължи единствено.

- Остри викове и обидни изречения („ Аз имам малко време, доста бързам “, „ Не се справяш добре “, „ Нищо не ти се отдава “ и т.н.) могат да пречупят желанието на детето, неговата разпоредителност и самочувствие.

- За да усъвършенствате уменията на ръцете му, го подгответе. Още от първата година играйте игри с пръсти – мачкайте и размазвайте пластелин, правете топчета, работете с кинетичен пясък.

- Нека хлапето се упражнява в игра – да съблече блузката на мечето, която е със секретни копчета (или вие зашийте едно по-голямо), дано закопчава обувките на куклата с велкро... Вече се продават и сходни играчки " симулатори ".

Продължава на страницата на Новите родители

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР