Петров, Възраждане: От 1 година ЕРП-тата отказват да покажат инвестиционните си програми
Нямаме точна информация за обстановката към тази заран, имаме към през вчерашния ден следобяд. В Габровска община към 10 обитаеми места, в Тревненска - 5-6 и в Севлиевска са 2-3 - в тези обитаеми места има отчасти спиране на електрозахранването. Това сподели пред БНР депутатът от " " Даниел Петров, определен от Габровски многомандатен изборен регион.
Той изрази вяра нито един клиент да не остане без ток в Новогодишната вечер. За него е абсолютно неприемливо и строго укоримо да няма електричество в резултат на 20 см. влажен сняг.
След започването на новата пленарна година ще предприемем дейности, с които значително това да може да се усъвършенства, разгласи Петров в изявление за предаването " Преди всички ". Според него не би трябвало да се приема като основателно оправданието на ЕРП-тата, че не може да се изсекат дърветата, които падат и късат далекопроводите, тъй като е комплицирано и става след тежки съгласувателни административни процедури.
Той акцентира, че преди повече от година са поискали капиталовите стратегии на ЕРП-тата, само че към момента тях ги няма. По думите му дружествата са длъжни да ги разгласяват, само че от 1 година отхвърлят да го вършат. ЕРП-тата имат доста прецизна информация за това кои зони са най-уязвими за повреди, означи депутатът и добави, че вложенията могат да бъдат ориентирани точно в тази посока.
" Доколкото знам все още това са 10,5 лева на мегават - това излиза от нашите джобове, с цел да влезе като инвестиция в електропреносната мрежа. Не би трябвало да се обръща внимание единствено на огромните ползватели на електрическа енергия. Трябва да се обърне внимание на всяка една къща във всяко едно обитаемо място, в която свети лампа или работи климатик. Работата в резултат от тези вложения преди всичко би трябвало да има обществено отражение ".
По думите му КЕВР знае какво се случва. Според него приоритетите на ЕРП-тата би трябвало да се преориентират към обслужване и възобновяване. Държавата може да окаже напън, като наложи по най-строгия метод тези капиталови стратегии да бъдат оповестени и обсъдени и да могат длъжностните лица, които работят в звената за опасности и повреди, и кметовете да дадат мнения, безапелационен бе той и означи, че към момента никой не ги е виждал тези капиталови стратегии.
Депутатът счита, че сумите от 30 лева за обезщетения за едно денонощие на пострадалите са подигравателни. Според него тези стойности би трябвало да бъдат преизчислени на база на покупателна дарба, инфлация и други индикатори.
Абонатите би трябвало да подават тъжби, подсети Даниел Петров и изясни:
" За да може един клиент да бъде обезщетен, той би трябвало да се е оплакал някъде. Най-голяма тежест имат груповите тъжби от над 50 души. Те могат да се внасят и от кмета, и от прокурист, и от хората. Ако могат, да го създадат и в копие до Министерството на енергетиката, КЕВР и ЕРП-то - това има най-голяма тежест. Това е сигурен метод, че ще бъдат обезщетени. Колкото повече такива тъжби има, по-добре за жителите ".