Няма съмнение, че раждането на деца води до значителен стрес,

...
Няма съмнение, че раждането на деца води до значителен стрес,
Коментари Харесай

Бременността състарява клетките на човека, но някои от тях могат да претърпят неочаквано подмладяване

Няма подозрение, че раждането на деца води до забележителен стрес, който се отразява на съвсем всички елементи на тялото.

Въпреки тази универсална истина, обвързвана с бремето, което родителството оказва върху здравето, не съществува стандарт, който мери биологичните последствия върху майката по време на бременността.

Ново изследване, ръководено от откриватели от Йейлския университет, може да ни помогне да разберем по-добре силите, които стоят зад клетъчното стареене по време на и след бременността.

Изследванията на човешката ДНК и натрупването на молекулярни промени в нея с течение на времето - събитие, описвано като биологично стареене - демонстрират голямото изпитание, което поставят клетките на организма при раждането на дете. То е в благозвучие с мъчителни събития като интервенции и тежки болести, които безусловно прибавят години промени в клетките на родилката.

За благополучие, „ багажът “, който идва с такива стресови събития, може да бъде и временен и обратим. Проучванията демонстрират, че за разлика от рождените ни дни, биологичната ни възраст може да спре и даже да се върне обратно, откакто стресиращите моменти приключат.

Някои кърмещи майки даже са изпитали самобитен „ генетичен шадраван на младостта “, като биологичната им възраст се е върнала към времето доста преди да заченат.

Макар че резултатите демонстрират забележителната дарба на организма да се възвръща след дълбоките промени, настъпващи по време на бременността, старши откривателят Киран О'Донъл акцентира, че би трябвало да научим още доста за настоящите механизми.

" Има доста неща, които би трябвало да се проследят ", споделя О'Донъл, репродуктивен академик в Йейл.

" Първо, не знаем дали резултатът на възобновяване след раждането е от голяма важност за краткосрочните или дълготрайните здравни резултати на майките и дали тези резултати се натрупват при поредни бременности. По същия метод не знаем дали намаляването на биологичната възраст след раждането е просто възобновяване на системата до биологичната възраст преди бременността или – нещо още по-провокативно - дали бременността може да има подмладяващ резултат. "

Всички типове компликации, свързани с околната среда, могат да накарат организмите да слагат химически катинари на избрани гени, с цел да ръководят по-добре биологичните си функционалности. Тези така наречен епигенетични промени освен че настъпват при деленето и размножаването на клетките, само че и могат да се предават и на идващите генерации.

Съответно епигенетиката може да служи като самобитен общоприет часовник за биологичното стареене, като ни разрешава да съпоставяме положението на функционалностите на разнообразни човеци. Един травматичен живот, обвързван с лимитирано хранене, боязън или неприятно здраве, може да докара до промени в нуклеарния материал на клетката, който не се следи при човек, който е имал детство, изпълнено с обич и хубава храна.

Благодарение на изследването, извършено от О'Донъл и неговия екип, в този момент можем да предположим, че клетките на майката прибавят към 2,5 години епигенетични промени единствено за 18 седмици от бременността, което обгръща интервала от ранна до късна бременност.

Повишаването на тежестта по време на бременността не способства за епигенетичните промени, открива екипът, макар че показателят на телесна маса на майката преди бременността е обвързван с нараснало стареене на клетките по време на самия интервал.

Докато безсънните нощи, болките в гърба и безкрайната промяна на памперси са свързани със стрес, раждането на новородено е добре пристигнало за организма на майката, който понижава биологичната си възраст до три пъти повече от тази, която е била при започване на бременността. Нещо повече – с помощта на епигенетичните промени след раждането майките, които оповестяват, че кърмят, от време на време имат доста по-млада биологична възраст от тази, измерена при започване на бременността.

Изследването е оповестено в Cell Metabolism.

Източник: Science Alert

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР