МРРБ не планира поскъпване на тол таксите, обсъждат се отстъпки за превозвачите
Няма планувано повишаване на тол таксите. Министерството на районното развиване и благоустройството в партньорство с представители на пътно-транспортния отрасъл работи за въвеждането на механизъм на отстъпки поради влезлия в действие от 1 юли 2023 година по-висок размер на тол таксите. Твърденията на членове на Сдружение „ Аз имам камион “ за увеличаващи се тол такси са манипулативни и изрично не дават отговор на истината. Представителите на сдружението са част от диалозите за въвеждането на отстъпки за превозвачите. Използването на несъответствуващ на обстоятелствата претекст за осъществяване на митинг, който попречва естественото придвижване по републиканската пътна мрежа, буди неразбиране.
По време на състоялото се на 17 януари 2024 година съвещание на парламентарната Комисията по районна политика, благоустройство и локално самоуправление съвещание националният представител и някогашен министър на районното развиване и благоустройството Гроздан Караджов попита сегашния министър Андрей Цеков какво се случва с предлагането за въвеждане на отстъпки за превозвачите на база изминато разстояние, което през предходната година беше оповестено за публично разискване. Министър Цеков отговори, че то е оттеглено поради мнение на DG Move, защото опонира на европейска инструкция. Регионалният министър посочи, че по напътствие на тази конструкция на Европейската комисия се създава опция, която да дава опция за отстъпки, само че единствено за тези тежкотоварни транспортни средства, които са минали над 4000 километра за един месец, като тази отстъпка, съгласно разпоредбите на Европейска комисия, не би трябвало да надвишава 13%. Андрей Цеков добави, че Министерство на регионалното развитие създава механизъм за държавни помощи за отплата на превозвачите.
Бихме желали да отбележим, че всички съвещания на Комисията по районна политика, благоустройство и локално самоуправление в Народно събрание се излъчват на интернет страницата на Народното събрание онлайн, а по-късно се разгласяват записи и стенограми от тях. Така всеки жител може да наблюдава онлайн тематиката, към която има интерес, или да ревизира свързаната с нея информация във видеоархива или в стенограмите на Народното събрание.
Предвид, че към сегашния миг стенограма от посоченото съвещание към момента не е оповестена на интернет страницата на Народното събрание, за облекчение на всички, които търсят достоверна информация и държат на правилното показване и отразяване на обстоятелствата, предоставяме в текст въпросите на народния представител Гроздан Караджов и отговорите на районния министър Андрей Цеков по отношение на тол таксите:
Гроздан Караджов: Отстъпките в тол таксите за изминато разстояние, които мисля, че през лятото Вие публикувахте за публично разискване. Тези отстъпки би трябвало да проработят ретроактивно, т. е. от 1 юли 2023 година За сътрудниците да напомня този проблем. През 2022 година направихме доста внезапна стъпка към възстановяване на методиката на образуване тол таксите, тъй че да се възвърне това, което в Европа е предписание – тежкотоварните коли да поемат 2/3 от приходите, които се генерират от пътни такси и респективно се влагат в поддръжката на пътищата и пътните уреди, а 1/3 да остане за винетките. Като знак на благосклонност половината от това нарастване беше направено от 1 юли 2022 година, а за 1 януари остана останалата половина. Хубаво, но се откриха положителни хора в ръководството, служебното, които споделиха, че заради войната, заради инфлацията и т. н., макар че нямаше кой знае какви стопански данни за такова нещо, ще се търсят отстъпки от плануваното нарастване и аз бях извънредно неприятно сюрпризиран, че това беше доказано от новото държавно управление, които вместо да следват европейската инструкция, която споделя, че който цапа – заплаща, който употребява - заплаща и кой колкото повече цапа и употребява, повече и заплаща. В нарушаване на политиката за декарбонизация, която споделя, че с цел да излезем от пътищата и да вървим към електрифициран влаков превоз на товарите, ние ще би трябвало да натоварваме от ден на ден таксите за тежкотоварните коли, а надлежно да понижаваме или да търсим баланс в транспорта с електротранспорта. Обаче, отново да кажа, със страдание, вие потвърдихте с Ваше решение и качихте за разискване. Каква ще е ориста на това Ваше решение, какво ще се случи с това понижение и изобщо в случай че може да ни кажете ще връщаме ли пари от 1 юли, по какъв начин си го представяте?
Министър Андрей Цеков: Уважаеми господин Караджов, прав сте, да. Това нарастване на тол таксите, което неколкократно беше отлагано, влезе в действие от 1 юли. Чисто като финансов резултат, бих споделил, че е доста положително отражението и това се вижда от тазгодишните доходи, които за първи път - винетки и тол такси, приближават 800 млн. лева, при всичките запаси, които имаме от позиция на събираемост и потребност от усъвършенствания. Т. е. ние започваме да доближаваме сумата, която ни е нужна годишно да поддържаме пътната инфраструктура и това действително може да се случи. Това, което заварихме, беше извънредно огромно напрежение от страна на транспортния отрасъл с предлога за извънредно внезапния скок, поемани и неизпълнени обещания, за преразглеждане на въпросната цена, за разбиране на способи за гъвкаво тарифиране – диференцирано, нощно, уикенд, надлежно и за отстъпки. В последна сметка направихме една работна група, концепцията на която беше да се предложи някакво решение. Това, което произлезе от работната група, беше предложение за отстъпки, освен това ретроактивни, прав сте, при надвишаване на избран брой километри – прилагане на отстъпки. Аз, персонално, като правист съм имал постоянно запаси към този метод, т. к. опонира на правилата на директивата. Поради тази причина беше качен за публично разискване, само че редом го изпратихме до Европейска комисия за координиране с DG Move. Имахме уверения на участници в работната група, че е съобразено с европейското законодателство. Получихме изрично мнение, че този метод ще опонира на директивата, заради което ние оттеглихме акта. В момента, по инструкции на Комисията създаваме опция, която ни дава опция вероятно да се дават отстъпки, само че единствено за горницата над несъмнено разстояние, т. е. в случай че е минал някой над 4000 км, да вземем за пример, да получи някаква отстъпка сред 4 и 6 хиляди км. Това е процедура, има я в другите страни. В прочут смисъл е дерогация от правилото „ замърсителят заплаща и потребителят заплаща “. Аз не се наемам сега да дам окончателно решение на въпроса, т. к. е работен развой. Това, което е възможно по разпоредбите на Европейска комисия, е общият размер на отстъпките да не надвишава 13% от естествената тол такса. В момента правим разбор на степента, до която транспортният отрасъл е обиден от войната в Украйна, както и от коронавирус рецесията, и имаме създадена скица за държавни помощи, която към момента не е одобрена, която да даде опция на всеки един транспортьор според от това какъв брой е обиден, какъв брой са понижени неговите обороти, на база заплатените такси да получи някаква естествена държавна помощ. Това също е нещо, което в идващите месеци ще мога да ви рапортувам, когато имаме нещо окончателно по тематиката. Това е.
Гроздан Караджов: Благодаря Ви, господин министър. Първо съм задоволен, че в размера до 50% има вярна стъпка в посока на проверка. Друг е въпросът, че персонално не бих в каквато и да е форма правил някаква концесия в плоскостта на понижаване даже с тези 13%. Само ще Ви припомня, че от началото на т. година прилежащите на нас страни подвигнаха фрапантно, до момента в който ние за целия интервал на съществуването на тол таксите в България, това беше първото – юли 2022 година, повдигане на тол такси. И в случай че погледнете цената единствено от Солун до Атина е много по-висока, в сравнение с годишната винетка у нас, пък нали би трябвало да се съизмерваме със прилежащите нам страни. Това, което желая да поясня, са няколко момента. Защото, в случай че такава беше работата, както я казахте, нямаше да го задавам този въпрос. Към датата, в която разгласява министерството обявлението за публично разискване, мнението на Европейска комисия беше към този момент известно, безусловно съм сигурен, мога дори да Ви го прочета. Към онази дата споделят, че тази инструкция по никакъв метод не планува като една от своите цели да награждава тежкотоварните превозвачи да употребяват повече тежкотоварни средства, които във Вашето писмо са показани и в съответния анекс. Т. е. във времето, в което го публикувахте, към този момент имаше изясненост по този въпрос. Второто, което бих споделил, е, че в действителност по-скоро би трябвало да се мисли към крайна формула, тъй като и това нарастване беше съгласно мен едно междинно нарастване и то не беше загадка за нашите превозвачи, тъй че годишната поддръжка на българските пътища да може да се удовлетворява, с цел да бъдат съвършени и положителни, напълно от това, което събираме от българските и задграничните превозвачи, а това постоянно е била логиката на тола като идея и тъкмо с тази цел е основан и са изхарчени всички тези стотици милиони по нейното пускане и действие. Благодаря!
Министър Андрей Цеков: Господин Караджов, във връзка с това по кое време е получено известието от Комисията аз допускам, че Вие визирате връзка към служебното държавно управление, която за жалост на мен ми стана ясна в деня, в който трябваше да се гледа в Министерски съвет. И ще Ви кажа истината – в деня, в който въпросната цена трябваше да се гледа на Министерски съвет, по време на съвещанието на Министерски съвет, основният секретар ме уведоми, че е пристигнала грама от DG Move, в която показват мнение по отношение на законосъобразността на въпросната цена. Още в същия миг аз отдръпнах точката от дневния ред. В грамата беше представена предишна преписка, която тогава разбрах, че съществува. Това е правилната последователност на събитията. Аз съм склонен, че тол таксите би трябвало да бъдат в подобен размер, че ние би трябвало да можем да си плащаме за поддръжката, само че въпреки това смятам за законни някои съображения на превозвачите и те са свързани най-много със степента, в която сме си построили пътната инфраструктура. Прав сте. И аз съм пътувал от Солун до Атина. Като тръгне човек от Кулата към София може да види разликата – изчезналите ни автомагистрали, второкласната пътна мрежа, по която се движат. Това би трябвало да си го признаем. Това би трябвало да го приемем като законен мотив, който би трябвало да имаме поради най-малко досега, до който сме си построили постоянните трасета за преноса. Това е главното основание, което ме кара да смятам, че има известна логичност да имаме някакъв директен интервал. Пак споделям, когато имаме окончателно решение, ще бъде показано тук, на комисия.