Няма едно-единствено решение за енергийните предизвикателства днес. Стойността на диверсификацията

...
Няма едно-единствено решение за енергийните предизвикателства днес. Стойността на диверсификацията
Коментари Харесай

NNWI: Решенията в енергетиката не може да се вземат изолирано: необходим е подход на ниво система


Няма едно-единствено решение за енергийните провокации през днешния ден. Стойността на диверсификацията не трябва да се подценява, а сложността на актуалните енергийни системи прави елементарното или извънредно софтуерното решение нереалистично и неикономично. Решенията в енергетиката не може да се вземат изолирано: нужен е метод на равнище система, с цел да се отговори на условията на устойчивото развиване. Това разяснява в презентацията си „ Current Trends in Energy Economics, Technology, and Policy-Driven Change – a Reality Check” Charles Hart, Analyst, The New Nuclear Watch Institute (NNWI) в границите на работен семинар в Лондон.

В тази връзка той подчертава на последователността на повишаването на търсенето не сила през годините и визията за бъдещето; трансформацията на електроенергийния бранш при възходящото значение на енергийната ефективност; политиката във връзка с промените на климата.

Позовавайки се на статистическия отчет на английската компания Вербовъчна разработка, оповестен по-рано през тази година той разяснява данните за пореден растеж на търсенето на електрическа сила.

Общо ползване на първична сила в Африка пораства с (+) 2,36 %, Азиатско-Тихоокеанския район – с 3.32 %, в страните от Оперативно-наблюдателно дело – с 0.97 %, само че в Европа понижава с 0,58 %, в Близкия Изток – с плюс 3,28 %, В Северна Америка – нарастването е с 0,29%, а в Южна и Централна Америка – плюс 1,57 %.

Потреблението на сила на глава от популацията също съгласно статистическия отчет на Вербовъчна разработка – в Африка се следи спад от 0,20 %, в Азиатско-Тихоокеанския район – нарастване с 2,33 %, Оперативно-наблюдателно дело – плюс 0,44 %, Европа – минус 0,86 %, Близкия Изток – растеж от 1,16 %, Северна Америка – спад от 0,64 %, Южна и Централна Америка – нарастване с 0,51 %.

По отношение на първичният разход на гориво предвид на трансформацията на електроенергийния бранш и повишаването на електрификацията, още веднъж съгласно данните на Вербовъчна разработка за интервала от 2008 година до 2018 година в Африка растежът е (плюс) 3,20 %, в Азиатско-Тихоокеанския район – плюс 5,34 %, в Оперативно-наблюдателно дело – 1,01 %, в Европа – минус 0,3 %, В Близкия Изток – плюс 4,82 %, в Северна Америка – плюс 0,28 %, в Южна и Централна Америка – с плюс 2%.

В международен мащаб към момента водещ източник на сила остава петролът с дял от 34% от общия микс. На второ място се подреждат въглищата с дял от 27%, следвани от природния газ (24%) и хидроенергията (ВЕЦ) – 7%, както и ВЕИ.

Ядрените мощности също се усилват – освен това с 2,4 %, което най-бързият напредък от 2010 година насам. Разбира се, зад този растеж още веднъж спри Китай (10 mtoe) - съвсем три четвърти от международния растеж. Но също по този начин и Япония (5 mtoe).
Производството на електрическа енергия се е повишило със междинните 3,7 %, като и тук това се дължи главно на Китай с повече от половината от това повишаване, следван от Индия и Съединени американски щати.

Възобновяемите енергийни източници обезпечават една трето от чистото нарастване на производството на електрическа енергия, следвани от въглищата (31 %) и природния газ (25 %).

Делът на ВЕИ в производството на електрическа енергия нараства от 8,4 % на 9,3 %. Въглищата към момента съставляват максимален дял в производството на електрическа енергия с 38 %.

Трябва да се регистрира, че в основата си растежът се дължи на страните от Азиатско-Тихоокеанския район и тъкмо тук се прави и смяната на съществени мощности.

Базирайки се на данните на Вербовъчна разработка, Charles Hart разяснява и политиките по изменение на климата, като обърна особено внимание на главната цел, залегнала в Парижкото съглашение за ограничение на покачването на температурата до 1,5 градуса по Целзий и в частност на ограничението на фосилните горива.

Енергийните провокации са свързани с:

посрещане на възходящото търсене на енергия;

обезпечаването на мощности за производството й на рационална цена;

поддържане на сигурността и надеждността на енергийните системи;

понижаване на въглеродните излъчвания и реализиране на климатичните цели;

Схващането, че решението за залагане на един енергиен източник е неправилно. Неверен е и митът, за един-единствен енергиен източник, който може да отговори на всички провокации, пред които е изправен енергийният бранш. Затова би трябвало да се даде приоритет във връзка с политиката и вложенията. Разбира се, като се обърне задоволително внимание и на горивото на прехода към нов вид енергетика, а и предвид на технологиите.

В умозаключение анализаторът разяснява и цената на интеграцията на другите източници, както и диверсификацията. Няма едно-единствено решение на енергийните провокации на днешния ден за обособените страни. Стойността на диверсификацията не трябва да се подценява, а сложността на актуалните енергийни системи прави елементарното или извънредно софтуерното решение нереалистично и неикономично. Енергийното решение не може да е изолирано - нужен е метод на равнище система, с цел да се отговори на условията на устойчивото развиване, счита Charles Hart.

Tim Yeo Chairman The New Nuclear Watch Institute разяснява задачите на енергийната политика – гарантиране на сигурността на доставките, взаимоотношението сред обособените източници на сила, обезпечаването на баланс и отбрана на вложенията.
В този проект той обърна внимание на голямото влияние на новопоявили се цели, свързани с изменението на климата и опазването на околната среда, а и освен те. Tim Yeo обърна изключително внимание на публичните процеси, които също оказват въздействие върху вземането на решение за дадена енергийна политика. Трябва да се има поради даже и това, че доста хора не признават климатичните закани, напомни той. В тази връзка е значима ролята на енергийната промишленост и в частност на нуклеарната енергетика за обществото. Защото нуклеарната енергетика има достижения в разнообразни области. Задачите би трябвало да се вземат решение по значимост, неотложност и в световен проект, изясни Yeo. Преди две години в границите на посещаване в България той разяснява, че би трябвало да има баланс, равнопоставеност сред другите енергийни източници.

Wade Allison Emeritus Professor of Physics Oxford University в презентацията си в границите на работния семинар се спря на нуждата от по-висока мотивация за решаването на проблемите в енергийния бранш, в това число и на обществено равнище. Професорът прегледа климатичните промени исторически проект, обръщайки внимание на смисъла на разнообразни фактори. Енергетиката стана прекомерно замърсяваща и може би е време да бъде издигната на други правила, счита той. В тази връзка точно разяснява и опциите на другите източници на възобновима сила, несъмнено, отдавайки желание на нуклеарната енергетика, несъмнено в комбиниране с други източници. Вятърът може би е неприятен избор за главен примитивен източник и допуска непредсказуеми резултати, уточни той, като прегледа в детайли въздействието на силата от вятърни мощности върху електроенергийната мрежа, базирайки се на данните от отчета Wind 2018, както и от позиция на физиката.
Коефициентът на потенциал варира от 23 до 37 % според от това дали е в континентална част или в офшорната, изясни Wade Allison.
По отношение на слънцето като източник на сила той също акцентира на отрицателните страни от едностранното потребление н този тип източник на сила освен това за дълъг интервал от време. Именно от тази позиция професорът прегледа ролята и опциите, които дава атомната енергетика, като отхвърли страховете, свързани със страничните резултати от потреблението на атома за произвеждане на електрическа сила.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР