Няма да се удължава кредитният мораториум за трети път. Това

...
Няма да се удължава кредитният мораториум за трети път. Това
Коментари Харесай

Хампарцумян: Няма да има трето удължаване на кредитния мораториум

Няма да се удължава кредитният мораториум за трети път. Това съобщи в ефира на банкерът Левон Хампарцумян. По думите му, концепцията на това прекъсване на заплащанията по заемите е било да се излезе от здравната фаза на пандемията, а като че на хоризонта се вижда края на здравната част на казуса. " Като изчезнат медицинските, икономическите проблеми обаче не престават ", означи Хампарцумян и повтори тезата си, че в случай че една компания е с нестабилен бизнес, и с пандемия, и без пандемия изходът за нея няма да бъде добър. 

" Хората, които са взели заем, би трябвало да си приказват с финансовата институция, от която са взели заем. Не очаквайте банките да тръгнат да си желаят парите на идващия ден след края на кредитния мораториум. Но те би трябвало да ги убедят, че могат да върнат своите отговорности. И двете страни имат интерес от такава връзка и задачата е да се предоговорят изискванията по заплащанията. Банките са взели нужните ограничения и са присъединили в сметката си неприятните заеми в портфейла, само че не се чака вълна от необслужвани заеми. Ще има нарастване, само че чак взрив на необслужвани заеми няма да има ", споделя Хампарцумян. 

Според него, българите нямат тази задлъжнялост като англосаксонските народи, която е пагубна. " Повишението на броя на неприятните заеми може да докара до отчасти покачване на лихвите, само че не и фрапантно. Централните банки споделят, че ще запазят лихвените равнища ниски през идващите години. Клиентите и банките ще търсят разновидностите, с които колелото на стопанската система да се завърти на по-високи обороти и всеки да си откри новото или върне остарялото място в стопанската система. Ниските лихви ще подтикват предприемчивите да влагат в произвеждане ", изясни още Левон Хампарцумян. 

Банкерът поучава да се избягва тегленето на нови заеми за покриване на остарели отговорности. " Това е вид, само че то е нуклеарната алтернатива - по-късно може да стане по-лошо ", на мнение е той. 

По думите на Хампарцумян, у нас има компании и браншове, които не са били наранени от пандемията, само че има и такива като заведенията за хранене, на които обстановката им се е отразила тежко, тъй че не може да се обобщава икономическата обстановка у нас в този момент. 

Относно поръчката, че България ще влезе от 1 януари 2024 година в еврозоната Хампарцумян е на мнение, че страната ни е подготвена, само че тази дата му се вижда оптимистична.  " Решението има политически и стопански съставен елемент. Ако политическият съставен елемент надделее, може доста бързо да стане. А пък може да стане като Шенген - техническият съставен елемент е решен, само че отново не влизане в тази зона ", разяснява Левон Хампарцумян.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР