МЪЛНИЯ от Тръмп: Обмисля оттегляне на САЩ от НАТО
Новоизбраният президент Доналд Тръмп обмисля отдръпване на Съединени американски щати от НАТО. С такава вест гръмна той в обещано интевю.
В неделя Доналд Тръмп настоя съветският водач Владимир Путин да предприеме дейности за неотложно преустановяване на огъня с Украйна, като го дефинира като част от дейните си старания като новоизбран президент да постави завършек на войната, макар че до встъпването му в служба остават броени седмици.
„ Зеленски и Украйна биха желали да сключат договорка и да спрат лудостта “, написа Тръмп в обществените мрежи, визирайки украинския президент Володимир Зеленски.
В телевизионно изявление, излъчено в неделя, Тръмп също по този начин съобщи, че би бил отворен за понижаване на военната помощ за Украйна и за евакуиране на Съединените щати от НАТО.
Това са две закани, които разтревожиха Украйна, съдружниците от НАТО и мнозина от общността за национална сигурност на Съединени американски щати. На въпрос в предаването „ Среща с пресата “ по NBC дали работи интензивно за преустановяване на близо 3-годишната война в Украйна, Тръмп отговори: „ Работя. “ Той отхвърли да каже дали е разговарял с Путин, откогато завоюва изборите през ноември.
„ Не желая да споделям нищо по този въпрос, тъй като не желая да върша нищо, което би могло да попречи на договарянията “, сподели Тръмп.
Призивът на Тръмп за неотложно преустановяване на огъня излезе отвън рамките на обществените политически позиции, заети от администрацията на Байдън и Украйна, и провокира внимателен отговор от страна на Зеленски. Той също по този начин отбелязва, че Тръмп навлиза извънредно надълбоко в напъните преди встъпването си в служба на 20 януари за разрешаване на една от огромните световни рецесии, пред които е изправена неработещата администрация на Байдън.
Киев би желал да подписа договорка, написа Тръмп в своята обществена медийна платформа Truth Social. „ Трябва да има неотложно преустановяване на огъня и да стартират договаряния. “
„ Познавам добре Владимир. Сега е неговият миг да работи. Китай може да помогне. Светът чака! “, добави Тръмп. Той има поради посредническите старания на Китай, които мнозина на Запад преглеждат като облагодетелстващи Русия.
Зеленски дефинира диалозите си в събота с Тръмп в Париж като „ градивни “, само че не даде повече детайлности.
Зеленски предизвести, че Украйна се нуждае от „ обективен и постоянен мир, който руснаците няма да разрушат в границите на няколко години “. „ Когато приказваме за ефикасен мир с Русия, би трябвало да приказваме на първо място за ефикасни гаранции за мир. Украинците желаят мир повече от всеки различен. Русия донесе война на нашата земя “, съобщи той в неделя в обява в приложението за известия Telegram.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори на обявата на Тръмп, като повтори отдавнашното обръщение на Москва, че е отворена за договаряния с Украйна.
Песков се базира на декрет на Зеленски от октомври 2022 година, който афишира вероятността за каквито и да било договаряния за „ невъзможна “, до момента в който Путин е водач на Русия.
Този декрет бе публикуван, откакто Путин разгласи четири окупирани района на Украйна за част от Русия, което съгласно Киев и Запада е очевидно нарушаване на украинския суверенитет.
Бившият консултант на Тръмп по националната сигурност, генерал-лейтенантът в оставка Х. Р. Макмастър, предизвести, че няма такова нещо като бързо решение за преустановяване на войната на Русия с Украйна.
„ Мисля, че е в действителност значимо президентът Тръмп да се придържа към инстинкта си в тази връзка … мир посредством мощ “, сподели Макмастър.
Макар че Тръмп и преди е казвал, че би желал да види бързо преустановяване на огъня в Украйна, предлагането му в неделя беше завършено като пряк апел към Русия. Бързите реакции от страна на Украйна и Русия демонстрираха сериозността, с която те се отнасят към концепцията на бъдещия американски президент.
Както Тръмп, по този начин и президентът Джо Байдън показаха този уикенд съветското присъединяване в Сирия, където съветските военни значително се отдръпнаха от пътя, до момента в който сирийските бунтовници сваляха съюзения с Русия президент на страната, като доказателство за степента, до която войната в Украйна е изчерпала ресурсите на Русия. Байдън съобщи в Белия дом в неделя, че съпротивата на Украйна е „ оставила Русия неспособна да отбрани главния си съдружник в Близкия изток “. Администрацията на Байдън и други поддръжници на Украйна се постараха да не се вижда, че натискат Украйна за неотложно помирение. Съюзниците на Украйна се притесняват, че едно бързо съглашение ще бъде значително съобразено с изискванията на по-мощния й комшия, което може да принуди Украйна да направи нездравословни отстъпки и да разреши на Русия да възобнови войната още веднъж, откакто възвърне военната си мощност.
Тръмп се показва като подготвен за подписване на бързи покупко-продажби за разрешаване на споровете в Украйна и Близкия изток, които провалиха доста от посредническите старания на самата администрация на Байдън.
Няма възбрана за срещи на встъпващи в служба или номинирани чиновници с задгранични публични лица и е всекидневно и обикновено те да го вършат – в случай че тези срещи нямат за цел да подкопаят или по различен метод да повлияят на настоящата политика на Съединени американски щати.
Законът „ Логан “ не разрешава на частни лица да се пробват да се намесват в „ разногласия или несъгласия “ сред Съединените щати и непознати сили без утвърждението на държавното управление.
В изявлението за NBC, записано в петък, Тръмп възобнови предизвестието си към съдружниците от НАТО, че не счита продължаването на присъединяване на Съединени американски щати в западния боен алианс за даденост по време на втория си мандат.
Тръмп от дълго време се оплаква, че европейските и канадските държавни управления в блока за взаимна защита се устоят от военните разноски на Съединени американски щати, които са най-мощният сътрудник в НАТО. НАТО и държавните управления на страните членки настояват, че по-голямата част от страните в блока към този момент реализират доброволни цели за военни разноски, което частично се дължи на натиска от страна на Тръмп през първия му мандат.
Запитан дали би обмислил опцията за излизане от НАТО, Тръмп уточни, че това е отворен въпрос.
„ Ако те си заплащат сметките и в случай че считам, че се отнасят към нас заслужено, отговорът е, че изрично бих останал в НАТО “, сподели той. Но в случай че това не се случи ще излезе ли от Алианса? Тръмп отговори: „ Абсолютно. Да, безусловно. “
Споменаването на справедливостта от Тръмп се отнася до уговорката, стихотворец от членовете на НАТО, да отделят минимум 2% от брутния си вътрешен артикул (БВП) за разноски за защита.
Този ангажимент имаше за цел да обезпечи заслужено систематизиране на тежестта сред съдружниците. Към 2023 година обаче единствено 11 от 31-те страни от НАТО са изпълнили тази цел, като страни като Люксембург отделят за защита едвам 0,58 % от своя Брутният вътрешен продукт. Освен това страни като България упорстват да усилят разноските си за защита над прага от 2 % от Брутният вътрешен продукт. В отговор на опасенията по отношение на уговорката на Съединени американски щати европейските членове на НАТО започнаха стъпки за подсилване на отбранителните си качества. Европейският съюз възнамерява основаването на взаимен фонд на стойност 500 милиарда евро за финансиране на планове в региона на защитата и закупуване на оръжия, като задачата е да се понижи зависимостта от военната поддръжка на Съединени американски щати.
Тръмп изрази същата неприкритост, когато беше запитан дали Украйна би трябвало да се приготви за вероятно понижаване на помощта от Съединени американски щати.
„ Възможно е “, сподели той.
Американските оръжия и друга военна поддръжка са жизненоважни за напъните на Украйна да отблъсне нахлуващите съветски сили, а Байдън внезапно усилваше помощта за Украйна преди да напусне поста си.
В събота министърът на защитата Лойд Остин разгласи още близо 1 милиард $ за дълготрайна оръжейна поддръжка за Украйна.
Остин е разговарял с украинския си сътрудник в неделя за положението на войната и американската военна поддръжка, оповестиха от Пентагона. Руските сили не престават да напредват в Източна Украйна, превземайки село Благодатне, съгласно изказване на съветското министерство на защитата от неделя. Ако се удостовери, тази победа ще приближи съветските сили до завладяването на град Велика Новосилка и ще прекъсне основен логистичен маршрут за украинската войска, настояват военни анализатори.
Предизвикателства пред изтеглянето на Съединени американски щати от НАТО
През декември 2023 година Конгресът на Съединени американски щати под управлението на администрацията на Байдън утвърди закон, съгласно който изтеглянето от НАТО би трябвало да бъде утвърдено с болшинство от две трети от гласовете на Сената или да бъде позволено посредством акт на Конгреса. Някои анализатори допускат, че законът може да не е изцяло благонадежден. Според Politico Тръмп би могъл да се позове на президентските пълномощия в региона на външната политика – метод, който той е употребявал и преди, с цел да заобиколи рестриктивните мерки на Конгреса за отдръпване от договорите.
Какво може да значи отдръпването на Съединени американски щати за НАТО?
Съединени американски щати играят основна роля във военните интервенции, финансирането и стратегическото обмисляне на НАТО. Потенциалното отдръпване на Съединени американски щати от НАТО към този момент породи забележителна угриженост за бъдещето на алианса. Оттеглянето на Вашингтон може да отслаби механизмите за групова защита, да окуражи враждебните дейности на страни като Русия и да принуди европейските членове да поемат по-големи отговорности в региона на защитата. При подобен сюжет е евентуална фрапантна смяна в салдото на силите. Може да се чака и социална неустановеност и отчаяние в Европа.
Източник – The Oregon Live, Firstpost/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News