Турски съд осъди днес на повече от 18 години затвор

...
Турски съд осъди днес на повече от 18 години затвор
Коментари Харесай

Осъдиха собственика и архитекта на хотел в Турция, срутил се при трус и убил 72-ма

Турски съд осъди през днешния ден на повече от 18 години затвор притежателя и архитекта на хотел, който се срути при земетресението през 2023 година и умъртви 72 души, съобщи ДПА.

Съдът в Адъяман осъди притежателя на хотела Ахмет Бозкурт и архитекта Ердем Йълмаз на 18 години и пет месеца затвор за „ причиняване на гибел или пострадване на повече от едно лице заради груба немарливост “, заяви Анадолската организация, представена от ДПА.

Сред жертвите на сриването са 26 членове на учебен волейболен тим от кипърската турска общественост. Те са били отседнали в хотел Isias в югоизточния окръг Адъяман за шампионат, когато земетресението през февруари 2023 година го унищожи.

При земетресението починаха над 60 000 души в Югоизточна Турция и прилежаща Сирия.

Съдът също по този начин постанови присъди от 8 до над 17 години затвор за четирима други обвинени. Петима от общо 11-те обвинени бяха оправдани.

Премиерът на Севернокипърската турска република Юнал Юстел (призната само от Анкара) съобщи пред кореспонденти в Адъяман, че присъдата не е задоволителна и че тя ще бъде обжалвана пред по-висша инстанция.

Експертите още тогава твърдяха, че хотелът е имал съществени строителни недостатъци, сходно на хиляди други срутени здания в района, напомня ДПА.

Турското държавно управление беше подложено на рецензии, че не е завело правосъдни каузи против държавните чиновници, които са издали разрешителни за градеж на постройките.

Снимката е илюстративна.
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР