Новият мирен план на САЩ и Русия за Украйна взриви

...
Новият мирен план на САЩ и Русия за Украйна взриви
Коментари Харесай

ГЪРМЯТ СЪДБОНОСНИ РАЗКРИТИЯ!: Путин да не напада европейски страни, Русия да плаща наем на Украйна за Донбас – ИСТИНАТА за тайния мирен план! ЕС поднася ОГРОМНА ИЗНЕНАДА!

Новият кротичък проект на Съединени американски щати и Русия за Украйна взриви света. Докато през вчерашния ден бяха оповестени единствено догадки с малко доказани детайлности, през днешния ден в медиите изтекоха разкрития какво тъкмо включва той и дали единствено Украйна ще бъде губеща, както тръбяха сведенията. Дойде и изненада от Европейски Съюз, който за следващ път желае да е част от договорката и с радикалните си извления още веднъж заплашва мирното урегулиране на спора. А през днешния ден в Украйна дойдоха високопоставени лица, които, съгласно сведенията, ще притиснат Зеленски да се съгласи на тайното спокойно съглашение сред Русия и Съединени американски щати.

През нощта американските медии разкриха повече детайлности за новия кротичък проект на Съединени американски щати за Украйна.

От изявленията стана ясно, че проектът планува Украйна да се откаже от влизане в НАТО, а Русия да закрепи законодателно обещанието си да не атакува други страни

 

В правенето на проекта е взел участие, наред с други, и държавният секретар, а документът е утвърден персонално от Доналд Тръмп. Европа не е била известена за новия проект, а детайлностите от документа са били предадени на пресата от съветския специфичен представител Кирил Дмитриев.

Новият кротичък проект на Белия дом за Украйна се оказа сходен на Истанбулския меморандум на Кремъл.

 

Според изтеклите информации, оповестени от Reuters, Financial Times и The Economist, новото предложение на Вашингтон съдържа доста повече заимствания от съветските оферти, в сравнение с предходните

 

Сега Съединени американски щати настоятелно оферират на Киев освен да съобщи на Москва контрола над целия Донбас, само че и да се съгласи да ограничи броя на оръжията си, да признае съветския език за държавен и да се откаже от рестриктивните мерки за УПЦ, обвързвана с РПЦ.

Първо за проекта от 28 точки заяви изданието Axios. Според изданието, Съединени американски щати разискват проекта с Русия.

 

Изтеклите вечерта информации сочат, че документът съдържа следните точки:

 

Територия. Новият кротичък проект на Белия дом, за който за първи път стана известно в сряда вечерта, ще изисква от Украйна да отстъпи останалата част от източен Донбас, в това число териториите, които сега са под контрола на Киев, оповестиха за Financial Times източници, осведомени с документа.

Армия. Според FT, документът изисква от Украйна да понижи числеността на въоръжените сили на половина, да се откаже от основни оръжия и планува понижаване на военната помощ от Съединени американски щати, което може да направи Украйна уязвима за възможна бъдеща експанзия от страна на Русия, написа FT. Според журналиста от The Economist Оливър Карол, проектът планува понижаване на украинската войска с 2,5 пъти, възбрана за разполагане на задгранични войски в Украйна, възбрана за потребление на задгранични дипломатически самолети и за доставки на далекобойни оръжия, способни да доближат Санкт Петербург и Москва.

НАТО. Според проекта, Украйна ще би трябвало да се откаже от влизане в алианса за най-малко няколко години, написа The Wall Street Journal

 

Въпреки това, съгласно Politico, в Съединени американски щати към момента обмислят дали да включат точка за НАТО в новия проект и в случай че да, то по какъв метод. Според украинските медии обаче, Украйна ще би трябвало да отстрани споменаването на участието в НАТО от своята конституция, а членовете на Алианса да признаят законодателно, че Украйна в никакъв случай в бъдеще няма да влезе в НАТО.

Обещание на Русия. Планът съдържа условие към Москва да закрепи юридически обещанието си да не атакува в бъдеще Украйна и други европейски страни, написа WSJ.

„ Пари за земя “. Планът планува Украйна да отстъпи на Русия контрола над източната част на Донбас, само че да резервира юридическото право на благосъстоятелност върху тази територия, написа The Telegraph, базирайки се на източници. Според предлагането Русия ще заплаща наем за потреблението на земята. Вестникът отбелязва, че размерът на тази такса не се показва.

Други въпроси

 

Предложенията на Съединени американски щати плануват също признание на съветския език за държавен език на Украйна и даване на формален статут на украинската клонка на Руската православна черква, написа FT.

Кой работи по проекта

 

В създаването на проекта са взели участие освен специфичният представител на Доналд Тръмп Стив Утикоф и съветският представител Кирил Дмитриев, само че и държавният секретар Марко Рубио и зетят на американския президент Джаред Кушнер, пишат The Wall Street Journal и NBC News. Тоест, евентуално не става дума за частна самодейност.

В четвъртък вечерта Рубио се изрече за мирния развой в обществената мрежа X. Той написа, че прекратяването на войната в Украйна изисква „ необятен продан на съществени и реалистични хрумвания “, а двете страни ще би трябвало да създадат „ сложни, само че нужни отстъпки “.

Планът беше предаден на Украйна тази седмица от специфичния делегат на Тръмп Стив Уиткоф в Маями на среща с секретаря на Съвета за национална сигурност и защита на Украйна Рустем Умеров, оповестиха два източника на FT.

Още през август Уиткоф съобщи, че Владимир Путин е склонен да закрепи законодателно отхвърли на Русия от ново нахлуване против Украйна и други европейски страни

 

През октомври това бе доказано от съветския външен министър Сергей Лавров.

Без съвещания с Европа

 

Европейците са сюрпризирани от изявленията за създаването на проекта, написа WSJ. Министърът на външните работи на Германия Йохан Вадефул съобщи пред публицисти, че Берлин не е бил осведомен за детайлностите на американското предложение. Англия също не е била осведомена за проекта, заяви източник от английските дипломати пред Politico.

Според Politico, европейците смятат териториалните отстъпки на Русия за поощряване на експанзията и основаване на обезпокоителен казус

 

Планът за преустановяване на войната в Украйна ще бъде подготвен до края на тази седмица и ще бъде показан на Зеленски „ като приключен факт “, написа Politico, базирайки се на източник в американската администрация.

„ За да се постави завършек на войната в Украйна, е належащо украинците и европейците да вземат участие в създаването на проекти за нейното привършване “, съобщи Кая Каллас.

 

Тя добави, че по време на съвещанието на Съвета на Европейски Съюз по външни работи министрите ще обсъдят детайлностите на мирния проект на администрацията на Трамп и добави, че Европейски Съюз не е взел участие в неговото създаване.
Кая Каллас съобщи, че проектът на Трамп за Украйна не планува никакви отстъпки от страна на Русия.

„ Ние, европейците, постоянно сме подкрепяли дълготрайния и обективен мир и приветстваме всички старания за постигането му. Разбира се, с цел да проработи всеки проект, са нужни украинците и европейците “, съобщи Калас при идването си на срещата на министрите на външните работи на страните от Европейски Съюз в Брюксел.

 

„ Приветстваме мирните старания, но… На карта е, несъмнено, сигурността на Европа. Ето за какво чакаме да се съветват с нас “, съобщи пред публицисти в Брюксел министърът на външните работи на Полша Радослав Сикорски. „ Ограниченията за самозащита се постановат не на жертвата, а на агресора “, добави той.

Препятствие на пътя към мира е съветският президент Владимир Путин, съобщи министърът на външните работи на Франция Жан-Ноел Баро. Според него украинците „ не желаят никаква капитулация “

 

Министърът на външните работи на Испания Хосе Мануел Албарес съобщи в Брюксел, че всеки кротичък проект за Украйна е неосъществим без присъединяване на Киев и Европейски Съюз.

Делегация на американските военни дойде в Киев, с цел да разиска проекта за преустановяване на войната в Украйна

 

Днес президентът на Украйна се завърна в Киев от работно пътешестване в Турция, където обсъждаше „ активизирането на договарянията “. В украинската столица го чака делегация от американски военни, водена от министъра на сухопътните войски Дан Дрискол. Делегацията възнамерява да разиска „ напъните за преустановяване на войната “ и допустима договорка за взаимно произвеждане на дронове. Днес генералите от Съединени американски щати ще се опитат да убедят Зеленски да подписа съглашение с Русия, пишат украинските медии. Основната тематика на диалога ще бъде точно натискът върху Зеленски да одобри изтеклата рамка на споразуменията.

Украйна не е взела участие в правенето на проекта, написа NBC.

 

 

Източник – Reuters, Financial Times, The Economist, Axios, The Wall Street Journal,  NBC/Превод:SafeNews

 

 

Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР