Случаите на туберкулоза са се увеличили за първи път от години
Новите случаи на туберкулоза по света са се нараснали за първи път от над две десетилетия, като за това е съдействала пандемията от COVID-19, възпрепятствайки в същото време напъните за справяне с заболяването, оповестяват международните информационни организации, базирайки се на отчет на Световната здравна организация (СЗО).
Миналата година СЗО разгласи, че през 2020 година смъртните случаи от туберкулоза още веднъж са се нараснали - за първи път от повече от десетилетие.
" Този път, за жалост, предходната година за първи път от повече от две десетилетия наблюдавахме нарастване на броя на хората, които развиват заболяването, както и нейната резистентна към медикаменти форма ", съобщи доктор Тереза Касаева, шеф на Глобалната стратегия на СЗО за битка с туберкулозата, при представянето на годишния отчет.
Миналата година към 10,6 милиона души са болни от туберкулоза - нарастване с 4,5 % по отношение на миналата. Болестта се предизвиква от бактерия, която нападна най-вече белите дробове.
Честотата на заболеваемост се е нараснала с 3,6 % сред 2020 и 2021 година, откакто през по-голямата част от последните две десетилетия е намалявала с към 2 % годишно.
Разпространението на резистентната на медикаменти туберкулоза също се е нараснало - с 3 % сред 2020 и 2021 година Миналата година са регистрирани 450 000 нови случая на резистентна на рифампицин туберкулоза.
Най-много хора са болни от туберкулоза през 2021 година в Югоизточна Азия (45 процента), Африка (23 процента) и Западния Тихоокеански район (18 процента). На осем страни - Индия, Индонезия, Китай, Филипините, Пакистан, Нигерия, Бангладеш и Демократична република Конго, се падат над две трети от случаите в международен мащаб.
Глобалните старания за справяне със смъртоносни заболявания като СПИН, туберкулоза и малария пострадаха по време на пандемията. Здравната рецесия в частност засегна напъните за справяне с туберкулозата и докара до закъснение на страните в постигането на задачите за ограничение на инфекциозното заболяване.
Пандемията от COVID-19 доста забави постигнатия прогрес в битката с туберкулозата и подкопа задачите на СЗО за понижаване на смъртността от болестта с 90 % и на заболеваемостта с 80 % до 2030 година спрямо 2015 година
СЗО насочва апел към света да приложи поуките, извлечени от пандемията, към туберкулозата, написа Българска телеграфна агенция. " Ако пандемията ни е научила на нещо, то е, че със взаимност, увереност, нововъведение и заслужено потребление на принадлежности можем да преодолеем съществени закани за здравето ", сподели генералният шеф на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.
В годишния отчет на СЗО за туберкулозата се показва, че заболяването е лишила живота на 1,6 милиона души през 2021 година За съпоставяне - смъртните случаи през 2020 година са били 1,5 милиона, а през 2019 година - 1,4 милиона. Свързаните с туберкулозата смъртни случаи са намалели в интервала сред 2005 година и 2019 година
Докладът също по този начин предизвестява, че в близко бъдеще туберкулозата може да измести COVID-19 и да стане водеща причина за смъртност в международен мащаб от един-единствен заразен сътрудник.
Неотдавнашен отчет на Глобалния фонд за битка против СПИН, туберкулоза и малария демонстрира, че въпреки броят на хората, обхванати от напъните за лекуване и предварителна защита, да се е нараснал през предходната година, светът към момента не е на път да победи тези смъртоносни заболявания.
В рамките на своята " Стратегия за прекъсване на туберкулозата " СЗО си сложи за цел намаляването на смъртните случаи от заболяването с 35 % от 2015 до 2020 година, само че чистото намаляване е било едвам 5,9 % сред 2015 година и 2021 г.
През 2019 година туберкулозата е била преди всичко в света по инфекциозни болести, само че от 2020 година е на второ място след COVID-19 и преди СПИН.