Новината съобщи първо американският пррезидент Доналд Тръмп с пост в

...
Новината съобщи първо американският пррезидент Доналд Тръмп с пост в
Коментари Харесай

САЩ удариха ядрени цели в Иран

Новината заяви първо американският пррезидент Доналд Тръмп с пост в обществената мрежа Truth Social минути преди 3.00 ч. българско време. Още в първите минути държаваният глава дефинира интервенцията като " доста сполучлива ".

 

.

" Всички самолети към този момент са отвън въздушното пространство на Иран и се завръщат наред вкъщи. Над главния обект - Фордо, беше хвърлен цялостен товар БОМБИ ", добави той и поздрави " страхотните американски воини ".

 

Президентът приключи обявата си с думите: " Сега е време за мир ".

 

В идващ пост Тръмп написа: " Фордо го няма ".

 

Американският президент и израелският министър председател Бенямин Нетаняху са провели диалог малко след въздушните удари на Съединени американски щати в Иран, заяви CBS News, като се базира на почитан източник от Белия дом. По информация на медията Вашингтон е уведомил Тел Авив авансово за идната офанзива.

 

Висши представители на Пентагона потвърдиха, че при интервенцията е употребявани свръхмощните бомби GBU-57A. По две такива са били пуснати върху всяка от задачите.

 

" Президентът Тръмп и аз постоянно използваме израза " Мир посредством мощ ". Първо се употребява силата, след което идва мирът. А довечера президентът Тръмп и Съединени американски щати действаха с доста мощ ". Това гласеше първото публично изказване на израелския министър председател след ударите.

 

В обява в обществената мрежа X външният министър на Израел Гидеон Саар написа, че " със смелото си решение Тръмп записа със златни букви името си в историята ".

 

Два часа по-късно той направи и публично послание към нацията. " Сега Иран би трябвало да одобри мира. Ако не го направи, бъдещите офанзиви ще бъдат доста по-големи и надалеч по-лесни ", съобщи Тръмп при започване на речта си.

 

Той акцентира, че изумените цели са " изцяло унищожени ". " Оттук нататък или ще се възцари мир, или Иран ще преживее покруса, доста по-голяма от това, което следим през миналите осем дни. Не забравяйте, че има още доста цели ", безапелационен беше президентът.

 

Той сподели още, че Съединени американски щати и Израел са работили " в екип ", с цел да отстраняват " тази ужасяваща опасност за Тел Авив ".

 

Минути след нанасянето на ударите иранската Агенция за нуклеарна сила удостовери, че такива е имало. Часове по-късно отттам жигосаха случилото се и го нарекоха " дивашко нахлуване ". Също по този начин упрекнаха Международната организация за нуклеарна сила (МААЕ) като " безразлична и даже - съизвършител ".

 

" Въпреки злонамерените проекти на враговете ни, учените и специалистите ще продължат да движат напред нуклеарната промишленост на страната. След офанзивите ще предприемем нужните стъпки, в това число правосъдни ", обявиха още от иранската организация, представени от Би Би Си.

 

Атаката е осъществена, откакто в събота бомбардировачи стелт Б-2 (B-2) бяха изпратени на остров Гуам.

 

Белият дом популяризира фотоси, които демонстрират Тръмп, вицепрезидента Джей Ди Ванс и други властимащи, които са се събрали в залата за съвещания при изключителни обстановки по време на офанзивите против иранските нуклеарни обекти.

 

Генералният секретар на Организация на обединените нации Антониу Гутериш съобщи, че е " съществено угрижен " от американския удар против Иран, призовавайки за мир и предупреждавайки против по-нататъшна ескалация в бурния район. " Сериозно съм угрижен от използването на мощ от Съединените щати против Иран през днешния ден. Това е рискова ескалация в район, който към този момент е на ръба - и директна опасност за интернационалния мир и сигурност ", написа Гутериш в X. Нараства рискът този спор бързо да излезе отвън надзор - с пагубни последствия за цивилното население, района и света. " Той прикани всички държави-членки на Организация на обединените нации да деескалират, според отговорностите си към Устава на Организация на обединените нации и интернационалното право. Няма военно решение. Единственият път напред е дипломацията ", написа той.

 

Съветът за сигурност на Организация на обединените нации не възнамерява да организира изключително съвещание по отношение на ударите на Съединени американски щати против Иран, е съобщил източник от международната организация за ТАСС.

 

Бившият израелски министър на защитата Йоав Галант назова ударите по нуклеарните уреди на Иран " самоуверено решение " на американския президент. " Светът в този момент е по-безопасно място ", съобщи в обява в обществените мрежи Галант, който е търсен от Международния углавен съд за хипотетични военни закононарушения в Газа.

 

Мохамед ал-Фара, член на политическото бюро на йеменските хути, съобщи, че е ясно, че Тръмп желае военните дейности да бъдат бързи и войната да завърши. " Унищожаването на нуклеарно оборудване на места не е краят на войната, а нейното начало, сподели ал-Фара в изказване. Времето на " удар и бягство " отмина. " Часове по-рано хутите заплашиха да нападат американски кораби в Червено море, в случай че Тръмп се причисли към Израел в офанзивата против Иран.

Шест американски стратегически бомбардировача B-2 стелт излетяха от Съединените щати, заяви часове по-рано Fox News. Те излетяха от военновъздушната база Уайтман в Мисури, насочвайки се към американска база на тихоокеанския остров Гуам, базирайки се на данни от следене на полетите.

 

Припомняме, че Израел и Иран водят повече от седмица военни дейности, които доведоха до стотици смъртни случаи и ранени и в двете страни.

Броят на жертвите измежду цивилното население от офанзивите на Израел против Иран се е нараснал до минимум 430, съобщи заместник-министърът на опазването на здравето на Иран Али Джафариан на брифинг за пресата в Техеран в събота. Най-малко 3056 иранци са ранени от началото на спора, заяви иранската държавна телевизия IRIB, базирайки се на здравното министерство по-рано в събота.

Дипломацията може да бъде ефикасна - тъкмо както е била ефикасна в предишното, съобщи иранският външен министър

 

Израел стартира офанзивите против Иран, заявявайки, че желае да отстрани всевъзможен късмет Техеран да създаде нуклеарно оръжие.

 

Иран твърди, че нуклеарната му стратегия е предопределена за мирни цели.

 

Дипломатическите старания на западните страни да спрат военните дейности до момента бяха несполучливи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР