Новата версия на троянския кон FakeCall за мобилната операционна система

...
Новата версия на троянския кон FakeCall за мобилната операционна система
Коментари Харесай

Троянецът FakeCall за прихващане на разговорите на Android получи куп нови функции за кражба на потребителски данни

Новата версия на троянския кон FakeCall за мобилната операционна система Android прихваща входящите и изходящи гласови повиквания по най-сложните способи, излъчва изображение на екрана на телефона на нападателите, изпраща им екранни фотоси, може да отключва устройството и да прави доста повече. Това оповестиха от компанията Zimperium, която е профилирана в мобилната киберсигурност.

Троянският кон FakeCall беше открит за първи път от Kaspersky Lab през 2022 година и още тогава той извърши офанзиви от вида Overlaying, показвайки личен прозорец върху законните приложения и прибягна до други трикове, с цел да убеди жертвите, че беседват по телефона със чиновници на техните банки. В края на предходната година специалистите на CheckPoint разгласиха отчет за обновена версия на зловредния програмен продукт, който по това време беше маскиран като приложения от двадесет финансови организации. В момента опциите на троянския кон са разширени — той може да прихваща входящите и изходящи повиквания.

FakeCall се популяризира посредством злонамерени приложения, които потребителят самичък изтегля на телефона си. Предишните му версии принуждаваха жертвите да се обаждат на хакери, а прозорец в горната част на телефонното приложение показваше номера на банката, в която се обслужва клиентът. Новата версия на троянския кон, употребяваща услугите за досегаемост, сама по себе си се трансформира в манипулатор на телефонните позвънявания по дифолт, получава потребителско позволение и към този момент не прибягва до Overlaying. Хакерите, контролиращи злонамерената акция, могат да прихващат входящите и изходящи повиквания. В някои случаи прозорецът на FakeCall демонстрира интерфейса на общоприетото телефонно приложение за Android и изобразява имената на най-честите контакти на жертвата; само че в случай че жертвата се опита да се обади на банка или друга финансова институция, троянският кон я насочва към телефонен номер, следен от нападателя. Жертвата си мисли, че беседва с банков чиновник и може да му даде поверителна информация, която по-късно да бъде употребена в лъжливи схеми.

Последната версия на FakeCall закупи и други нови функционалности: директна транслация онлайн на протичащото се на екрана, изпращане на екранни фотоси до нападателите, отключване на телефона и краткотрайно деактивиране на автоматизираното заключване — това е повърхностен лист на опциите на троянския кон. Предполага се, че зловредният програмен продукт към момента се създава интензивно и придобива нови благоприятни условия.

За да се предпазите от FakeCall, се предлага да следвате общоприетите ограничения за цифрова сигурност: избягвайте инсталирането на приложения от APK файлове от непроверени източници; използвайте по-често огромните магазини за приложения и търсете нови заглавия непосредствено през тях, вместо да следвате връзки от външни източници. Експертите поучават да включите Гугъл Play Protect — инструментът за инспекция на изтеглените приложения на телефона си и в това време да употребявате потвърдените антивируси. Не се предлага да давате достъп на приложенията до запаси, които не са нужни за директната им работа. И най-после, периодическото рестартиране на вашето устройство ще ви помогне да се предпазите от някои офанзиви от нулевия ден, които се случват без взаимоотношение с потребителя.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР