Нов астрономически инструмент направи своя дебют, като наблюдава скоростите на

...
Нов астрономически инструмент направи своя дебют, като наблюдава скоростите на
Коментари Харесай

Нови открития за сблъсъците и формирането на звезди в галактики

Нов астрономически инструмент направи своя дебют, като следи скоростите на сблъскващи се галактики в известния квинтет на Стефан. Той разкри скоростта, с която една вселена минава през другите, развой, който астрономите оприличават на звуковата стрела, основана от реактивен изтребител, преминаващ през звуковата преграда.

Квинтетът на Стефан съставлява група от пет галактики, следени за първи път от Едуар Стефан през 1877 година , който отбелязва тяхната непосредственост, макар че две от тях са толкоз сближени, че наподобяват като една. Стефан не е знаел, че това са галактики отвън Млечния път, само че е осъзнал тяхната уникалност.

Четири от тези галактики взаимодействат между тях и се чака в последна сметка да се слеят в една супергалактика . В момента галактиката NGC 7318b работи като " разрушителна топка ", преминавайки през останалите с 0,3% от скоростта на светлината — към четири пъти по-бързо от орбитата на Слънцето към Галактическия център. Докато звездите са задоволително отдалечени, с цел да преминат без съществени разстройства, газовите облаци в Квинтета, които още не са се трансформирали в звезди,  се сблъскват с голяма мощ.

Galaxies Colliding At 3.2 Million Kilometers Per Hour Create A Star-Forming “Sonic Boom ”
— IFLScience (@IFLScience)
Д-р Марина Арнаудова от Университета в Хартфордшър изяснява, че динамичната интензивност в групата е обновена от високоскоростния конфликт на NGC 7318b, който се движи с над 3,2 милиона км/ч, създавайки мощен потрес, сходен на звуков взрив. От откритията си през 1877 година Квинтетът на Стефан е източник на интерес за астрономите, представлявайки космически кръстопът, където минали конфликти са оставили комплициран пласт от парчета.

Тази динамичност прави квинтета съвършен обект за наблюдения с новия спектрограф WEAVE , който е прибавен към 4,2-метровия телескоп William Herschel. Наблюденията демонстрират, че ударната вълна минава през студени газови облаци с хиперзвукова скорост над 25 пъти скоростта на звука в междугалактическата среда, като изтръгва електрони от атомите и оставя светеща диря от зареден газ.

Stefan's Quintet
Webb (L), Hubble (R)
— Dan Garisto (@dangaristo)
Когато ударът премине през области с гореща плазма, скоростта му понижава до към четири пъти скоростта на звука и той стартира да излъчва радиовълни, които могат да бъдат открити с принадлежности като Very Large Array. Комбинирането на тези наблюдения с данни от други телескопи като JWST разрешава на учените да локализират тъкмо мястото на удара в галактиките.

Въпреки че относителните скорости сред галактиките в Квинтета са обилни, Арнаудова и нейният екип считат, че тези взаимоотношения дават скъпи уроци за бъдещото усвояване на дребни галактики от Млечния път . Тези наблюдения оказват помощ също по този начин да се разкрие предишното на нашата вселена и взаимоотношенията ѝ с други дребни галактики.

Такива конфликти също водят до образуване на нови звезди от газ, който другояче би могъл да остане в латентно положение за милиарди години. С конфликта на NGC 7318b с няколко галактики се основават нови звезди, изключително в северния завършек на удара, прочут като SQ-A, където се следят горещи, млади звезди, които придават синкав нюанс на този регион.

Петата вселена в Квинтета на Стефан, NGC 7320c , не взе участие интензивно в тези взаимоотношения, защото се намира на по-голямо разстояние от останалите. Въпреки това, тя е имала предходни срещи с тях, които са оказали въздействие върху динамичността на групата. Въпреки своето състояние, петте галактики остават взаимосвързани, а NGC 7320c играе значима роля в образуването на структурата на Квинтета.

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР