Нобелов лауреат по икономика: Това са професиите, които е препоръчително да избягвате в близкото бъдеще
Носителят на Нобелова премия по стопанска система за 2010 година проф. Кристофър Писаридис (на снимката) не изключи специалностите, изискващи математика и инженерни знания, в скоро време да бъдат все по-малко търсени на пазара на труда заради все по-навлизащото въздействие на изкуствения разсъдък и като цяло на осведомителните технологии в нашия живот.
Лауретът, който понастоящем управлява катедрата по стопанска система на Лондонското учебно заведение по стопанска система и политически науки, предизвести, че настъпването на автоматизацията заплашва доста от специалностите, които единствено допреди няколко години изискваха висококвалифицирани фрагменти, отбелязва организация „ Блумбърг ”.
Ние сеем семената на личното ни самоизтребление в тези области, сподели проф. Писаридис, визирайки възходящата роля на изкуствения разсъдък в областта на техническите занаяти.
Според икономиста потенциалът на изкуствения разсъдък да взема решение сложни проблеми и да обработва внушителни по размер данни слага под риск съществуването на специалности, които постоянно до момента са били „ непокътната територия ” за инженери и математици. От друга страна тези, които работят в региона на опазването на здравето и на хотелиерството, са минимум застрашени да бъдат изместени от напредъка на актуалните технологии.
Но посланието на Писаридес няма за цел да обезсърчи младежите, а по-скоро да ги подкани да се замислят върху тези умения и качества, които ще бъдат основни в бъдещето.
Креативността, сериозното мислене и междуличностните умения ще стават все по-важни на пазара на труда. Сътрудничеството сред хора и машини ще бъде от значително значение за оползотворяване на капацитета на изкуствения разсъдък по етичен и ефикасен метод, сигурен е Писаридес.