Норвегия получи допълнителни 31,3 милиарда долара от цени на газа

...
Норвегия получи допълнителни 31,3 милиарда долара от цени на газа
Коментари Харесай

Не разчитаха на това. Последствията от собствената ѝ политика ужасиха Европа

Норвегия получи спомагателни 31,3 милиарда $ от цени на газа предходната година. Зелената партия твърди, че държавното управление печели от украинския спор. И това към този момент не е извънредно. Така България вкара спомагателна такса върху преноса. Границите се връщат в Европейски Съюз, а решенията на Европейската комисия срещат все по-яростна опозиция. За новите действителности на Стария свят - в материала.

Високи връзки

Политиците споделят: Европейският съюз е единен както в никакъв случай до момента. Според литовския президент Гитанас Науседа това разрешава да се вземат „ ефикасни решения “ и да се работи като общ фронт. Говори се за мощно партньорство в Германия и Франция. Всъщност всичко е малко по-различно.

Поради отхвърли от съветски енергийни запаси и надлежно покачването на цените, Норвегия (без доставките за Великобритания) получи в допълнение 31,3 милиарда $ - това е 27% от целия експорт на газ, съгласно Норвежкия институт по търговия. Ръководителят на Зелената партия Арилд Хермстад счита, че управляващите са се подхлъзнали към спекулации, свързани с войната. " Отвратително е, че Норвегия печели от нещастието на някой различен. Правителството ни кара да ни е позор, че сме норвежци. " В същото време министърът на петрола и енергетиката Торе Осланд твърди, че страната е осигурила на Европа по този начин нужното гориво и доставките са лимитирали покачването на цените.

Нямаше съглашения за ограничение на цените. Още преди 20 години Европейски Съюз предпочиташе спот пазара пред дълготрайните контракти с Норвегия. Така беше по-изгодно, само че поради глобите всичко се промени. Въпреки настояванията, Осланд разгласи, че „ бизнесът няма да бъде принуждаван да подписва контракти с закрепена цена под пазарната “.

На Запад не може да се приказва за щедрост, отбелязва Ходжа Кава, старши учител в катедрата по икономическа доктрина на Руския стопански университет „ Плеханов “.

Добри облаги

Няма подозрение, че Норвегия се възползва от украинската рецесия за меркантилни ползи. „ През 2018 година общите доходи от експорт на газ по тръбопроводи бяха 30 милиарда $, през 2019 година - 20, през 2020 година - спад до 12,5, през 2021 година - растеж до 55, а през 2022 година - връх, съвсем 120 “, споделя зам. на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач. Тоест свръхпечалбата даже по отношение на суперуспешната 2021 година е 65 милиарда $, а по отношение на предкризисната 2019 година доближава 100 милиарда.

„ Това е бизнес - нищо персонално. Но в случай че вземем поради следствието на американския публицист Сиймор Хърш, който счита, че Норвегия е забъркана в бойкот на „ Северен поток “, невижданият приход ще блесне с нови цветове “, споделя специалистът.

Не беше допустимо да се окаже напън върху Осло - без съветски доставки Европа се оказа в безнадеждна обстановка. Тормозенето на съдружници е нормална процедура за Европейски Съюз. През ноември България вкара такса върху преноса на газ по тръбопроводи, с цел да лиши съветското гориво от конкурентно преимущество. В Сърбия и Унгария, които резервираха договорите с „ Газпром “, нарекоха това цялостен обир. Свързаха се с Европейската комисия. Анализаторите предизвестяват: българското мито ще удари и Румъния, Гърция, Австрия, Северна Македония и Молдова.

" Европейският съюз допуска взаимност в региона на енергийните доставки. Но това е на хартия. При действителен недостиг виждаме нещо напълно друго ", прибавя Гривач.

През есента на 2022 година Европейски Съюз утвърди комплициран механизъм за ограничение на спот цените, само че той не проработи. В момента се разискват и други разновидности, само че Германия, Холандия, Белгия и Унгария са срещу регулирането на пазара, прецизира Кава.

Стари привички

Дълго време просперитетът на Стария свят се осигуряваше от евтините запаси на страните от третия свят. Въпреки края на колониализма, доста африкански страни бяха мощно подвластни от някогашните си господари. Едва тази година, след огромни митинги в Мали и Нигер, Франция изтегли войските си оттова, губейки доходоносни доставки на уран и злато. Лидерът на опозиционната партия „ Национално обединяване “ Марин льо Пен назова това неуспех на френската дипломация. Париж ще би трябвало да усили разноските за тези запаси.

Но бежанци не липсват – и освен във Франция. Стигна се до възобновяване на отстранените граници. Германия първа заяви това. Под особено наблюдаване са границите с Австрия, Швейцария, Чехия и Полша. Италия, неспособна да се оправи с потока от африкански незаконни имигранти, възобнови пропускателния режим със Словения. Ситуацията се усложни от войната в Близкия изток.

" Всички би трябвало да сме загрижени за филантропичните последствия. Трябва да взаимодействаме с тези територии, да подкрепим самодейностите на някои локални водачи, с цел да позволим най-малко някакъв тип филантропичен кулоар, който да отбрани цивилните ", сподели ръководителят на Европейският съвет Шарл Мишел.

Повечето страни от Европейски Съюз обаче са финансово изтощени и не могат да се грижат даже за личните си жители. Политиката на наказания не докара до резултати, контролът върху ресурсните райони беше изгубен. Властите могат единствено да измислят нови способи за печелене на пари в границите на европейското семейство, тъй че специалистите чакат нараснало напрежение на континента.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: https://www.youtube.com/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: https://www.youtube.com/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте непосредствено в уеб страницата: https://www.pogled.info 

Така ще преодолеем рестриктивните мерки.

Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците.
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР