Номинираната за премиер от ГЕРБ Мария Габриел ще изпълни мандата

...
Номинираната за премиер от ГЕРБ Мария Габриел ще изпълни мандата
Коментари Харесай

Ако няма кабинет с първия мандат, няма да има и с втория. Мария Габриел ще внесе състав на кабинет

Номинираната за министър председател от ГЕРБ Мария Габриел ще извърши мандата и стартира разискване на политики и министри. Това се случва макар кабинет на ГЕРБ, което прави утвърждението му в пленарна зала допустимо единствено при кворумни игри.

ПП-ДБ ще се опитат да създадат кабинет с втория мандат, който ще получат, в случай че ГЕРБ не получат болшинство при гласуването в Народното събрание. ГЕРБ не наподобяват склонни да поддържат втория мандат на ПП-ДБ.

На последните предварителни избори ГЕРБ стана първа мощ и има 69 народни представители. Без поддръжката на ПП-ДБ, които имат 64 места в Народното събрание, съставянето на държавно управление е мъчно. За да съберат нужните им 121 гласа на ГЕРБ им трябват гласовете на останалите партии в Народното събрание - Движение за права и свободи, Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ., че партията ѝ няма да поддържа кабинет на ГЕРБ. " Възраждане " също няма да поддържат ГЕРБ.
"...няма да стане във втория "
" Ако не стане в първия мандат, при тези поръчки на другите партии, няма да стане във втория ", сподели водачът на ГЕРБ Бойко Борисов в коридорите на Народното събрание. Той добави, че не се меси в работата на Мария Габриел, само че тя би трябвало да продължи да търси сечението, по което би могло да се направи държавно управление. Мария Габриел сподели, че няма политическа логичност в такова решение (правителство с втория мандат).

" Проведохме цяла седмица срещи, за мен в този момент е пристигнало време да минем към идващия стадий - поддръжка за държавно управление с първия мандат, ще си приказваме за имена и състав на Министерски съвет ", сподели Габриел. " Имаме потребност от бюджет, адресиране на проблемите с инфлацията, както и да наваксаме двегодишното забавяне по Плана за възобновяване ".

По-рано в сряда съпредседателят на " Демократична България " Христо Иванов сподели, че при срещите с Мария Габриел е сложил въпроса “какви промени в Конституцията плануват, тъй като това е пътят към систематична смяна в България ”. “Не просто да опитаме да махнем един досадил на всички основен прокурор, с цел да оправим казуса, а в действителност да решим нещата в дълготраен проблем. На този въпрос отговор не получих ", сподели Иванов.

Габриел му отговори задочно, че правосъдната промяна ще е основна, тъй като от три години е в дневния ред на българското общество и добави, че не става дума единствено за промяната на основния прокурор.

" Много ясно обрисувах своите пълномощия - има министър на правораздаването, има Висш съдебен съвет и има процедура. За мен беше очевидно, че вероятно държавно управление с министър-председател Мария Габриел ще извърви пътя за цялостна правосъдна промяна, тогава ще гледаме и в посока конституционна промяна ", сподели Габриел.

Борисов сподели, че от доста години, доста политици желаят оставката на Иван Гешев, само че досега не се е разразявал
Борисов поел ангажимент за законите на Крум Зарков
" Взе го решението Мария Габриел с поддръжката на цялата парламентарна група! ", сподели Борисов на въпрос по какъв начин е взето решението за искане на оставката на основния прокурор Иван Гешев.

Габриел че първото, което ще направи министърът на правораздаването в нейно държавно управление " е да внесе във Висшия правосъден съвет (ВСС) искане за освобождение на основния прокурор Иван Гешев ". След това няколко членове на Висш съдебен съвет от прокурорската гилдия задвижиха процеса по оставката на Гешев. и изиска оставката на - Борислав Сарафов, както и че е време народът да измете " политическия отпадък " от Народното събрание...

Борисов добави, че „ пред нашите гласоподаватели и евроатлантически сътрудници съм поел ангажимент законите на Крум Зарков (за правосъдна реформа) да бъдат признати ”. “Този, който е писал тези закони носи отговорност, сред първо и второ четене могат да се създадат промени, само че това законодателство би трябвало да бъде признато “, сподели Борисов.

Само преди няколко месеца, през януари, ГЕРБ забавиха съзнателно приемането на същите закони, импортирани от служебния кабинет и механизмът за надзор на основният прокурор.

Бившият министър председател прикани партиите да проявят отговорност и да одобряват бюджет. В противоположен случай " да закриваме Народното събрание, да търсим нова политическа система, в случай че би трябвало ".
Източник: svobodnaevropa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР