ногократно съм писал защо ВЕИ революцията няма как да се

...
ногократно съм писал защо ВЕИ революцията няма как да се
Коментари Харесай

Металите са „горивото“ на зелената енергия, но никой не желае добива им

ногократно съм писал за какво ВЕИ революцията няма по какъв начин да се реализира бързо и не можем да разчитаме на нея за реализиране на задачите на Парижкото съглашение. Към аргументите от физичен и стопански темперамент тук прибавям още една – непреодолимата композиция от ненаситния апетит на новите технологии за минерали и нежеланието на хората да одобряват развиването на минната промишленост, която единствена може да ги достави.

Повишаването на добива в пъти в границите на 10-20 година, на който и да е метал, е сизифовска задача. А за такива като кобалт, молибден, индий, телур, редкоземни детайли, които се извличат съвсем единствено като странични артикули от добива на базови метали като мед, олово и цинк, е безусловно невероятно. Нужни са толкоз огромни и незабавни вложения в търсене, изследване и създаване на рудници, че половината международна стопанска система ще би трябвало да се впрегне в упражнението.

Дори и горното някакси да се случи, минната промишленост има различен проблем, който все по-трудно се взема решение с пари – никой не я желае.

Последното изследване на EY за поредна година демонстрира, че приемането на обществен лиценз за работа (license to operate) е най-значимият бизнес риск, пред който са изправени минните компании и планове.

Печално знае се отношението към всеки нов минен план в България – националното опълчение е в бойна подготвеност още преди някой геолог да е стъпил, с цел да разбере дали въобще някъде имаме нещо скъпо за добив…

Не, по никакъв метод не сме неповторими – това се случва на всички места в Европа. Тук хем имаме най-амбициозни политики за промотиране на ВЕИ и електромобилност, хем сме тотално подвластни от импорт на на практика всички сериозни материали за производството им. На доктрина в Брюксел приказват какъв брой е значимо да имаме личен рандеман. На процедура съвсем всеки нов съответен план, без значение за какъв брой стратегическа суровина иде рече, бива спиран в обособените страни-членки по аргументи, които постоянно са свързани с нежеланието на хората да има мини.

Ако проблемите бяха единствено в Европа, може би щеше да има късмет нужните метали въпреки всичко да бъдат добити някъде по света. Да, но не са единствено тук. Всъщност съпротивата против минната промишленост е на всички места и пораства с всяка минала година, което прави все по-трудно създаването на нови залежи даже и в Африка, Русия или Китай.

Комбинацията от потребността от доста бързо нарастване на добива и съпротивата против всеки нов план прави безусловно невъзможна самата физическа доставка на материалите за ВЕИ и електромобилност и предпазване на ток. Не, тези енергийни технологии не са в положение да спасят климата и планетата. Нужни са ни други решения.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР