„Ние сме един абсолютен лидер на производството на фалшификати”, твърди

...
„Ние сме един абсолютен лидер на производството на фалшификати”, твърди
Коментари Харесай

bTV Репортерите: Фалшификаторите

„ Ние сме един безспорен водач на производството на фалшификати”, твърди проф. Илия Прокопов – археолог, историк, учител по нумизматика и оценяване на монетите.

Петър Божков Влаев е апетитен за един от най - огромните фалшификатори на културни полезности у нас.

„ Минаха доста години, интелигентно момче симпатично момче, с богата обща култура”, споделя юрист Веско Георгиев.

От два месеца Петър Влаев е в ареста. Арестуван е с още трима съучастници. Сред тях и сътрудник на ДАНС.
Задържани са от службите при опит да продадат антично богатство за два милиона евро.

От 10 години се знае, че това лице създава имитации и никой не го закача. Не го изследва, твърди Емил Александров от ГДБОП.

Според обвиняването арестуваните при договорката на основния път сред Симеоновград и Хасково тракийски златен венец, торква или огърлие и две солидни гривни, са най-скъпите находки. Учените датират съкровището от 4 век преди новата епоха.
Фалшификат ли е хванатото при опит за продажба златно богатство? Един от арестуваните твърди, че персонално изработил фалшификата
Адвокатът на арестуваните Илиян Василев обаче загатна пред публицистите, че откритото богатство е фалшификат, тъй като съдържа кадмий.

Според учебниците по химия, кадмият е открит през 1817 година - 2300 години откакто датираното от тракийската ера богатство е било направено.

Експертизата на съкровището се прави сега от огромна комисия от учени в лабораторията на Археологическия музей на Българска академия на науките. Привлечени са и външни експерти. Преди месец те са изпратили на прокуратурата обстоен прелиминарен отчет, за това кое от съкровището е достоверно, за кое има подозрение, че не е, кое се нуждае от спомагателна експертиза.

Пред съда Петър Влаев се похвали, че го е изработил самичък. Разказа и по какъв начин.
„ Златните предмети са фалшификати, които аз съм измислил. Венецът е тракийски, а гривните и торквата – персийски жанр. Изработени са от злато и сребро. Направени са по този начин да наподобяват остарели и антични. След като ги изработя, ги овехтявам с киселина ", изясни в правосъдната зала Петър Василев.

Учените разполагат с способи, които по неоспорим метод могат да потвърдят дадена културна полезност дал ие същинска или не.

„ Рентгенографията и наноструктурен разбор към този момент 100 на 100 демонстрира кристалите става като отпечатък на пръста, един път документиран не може да бъде още един и да стане измама”, отбелязва специалистът проф. Илия Прокопов.

Експертите на ГДБОП Преравят градината на Влаев в Симеоновград. Викат общинските служащи да се заловен за кирките. В земята намират два бидона с полезности. Както и под замазката на пода в един заслон. Експертите съпоставят фотоси и предмети.
Заловеното златно богатство - достоверно без подозрение Защитата на обвинените твърди, че откритите предмети не са достоверни
Главен контрольор Емил Александров заяви, че там са открити 1500 предмета, още един лавров венец - 280 грама. „ За доста от предметите си личеше, че са същински и за доста то тях, че са фалшиви”, споделя инспекторът от ГДБОП. За гривните специалистите считат, че са подправени, само че венецът от съкровището, съгласно тях, е същински.

Служителите на полицията на и на ГДБОП намират и работилницата на Влаев.

Адвокат Веско Георгиев е защитавал Влаев преди повече от 10 години. В правосъдното му досие има една пробация, две условни и една ефикасна присъди. В пандиза влиза през 2010-та за разпространяване на подправена двайсетолевка.

Веско Георгиев, юрист: „ Твърдението, че е открит венец от втори век преди Христа, на органите на досъдебното произвеждане, не ме изненада. Общо взето от нашия край всичко е от втори век преди Христа. Това са реплики и не е същинско, уверен съм, че той го е правил, няма по какъв начин. Нали сте сигурни, че хубавото същинско не остава на пазара в Симеоновград и в Хасково. Да ви кажа ли по какъв начин се състарява – поставя се в нападателна среда, нормално фекалии, и доста бързо за един месец става втори век преди Христа”.

Снимка: btvnovinite Петър Влаев очевидно е човек с възприятие за комизъм, има на свое име регистрирани няколко компании. Една от тях с името „ Секира”. С предмет на активност покупка на артикули за да бъдат продадени в модифициран или обработен тип.

Големите специалисти на културното завещание са безапелационни - от България произлизат едни от най-хубавите, най- известните и най-продаваните фалшификатори на културни полезности в целия свят.

Главен контрольор Ангел Папалезов, КИЦ на ГДНП изяснява: „ Случвало се е освен на мен, само че и на всички сътрудници, като влезем на някой адрес, ведно с антични монети и предмети, да изземем и подправени предмети. Това се случва, тъй като престъпният контингент се занимава освен с достоверни предмети, от ден на ден се прибавят предмети направени от фалшификатори в Турция или в Близкия изток, в Гърция даже. Навсякъде на Балканите и в Близкия изток се създават и имитации. Според оперативните данни сме на мнение, че фалшификатите стават повече от достоверните неща. Това се държи на обстоятелството, че в България иманярството е в големи и се намират все по малко предмети. Така се те се принуждават да пускат в обръщения имитации. България на глинени предмети сме едни от най- положителните фалшификатори. Много добре ни се носи славата освен на Балканите, само че и в централна Европа за монети. Имаме типичен случаи на измами от българи на западните аукциони”.

Фалшифицирането и продажбата се санкционират само административно. Когато по досъдебно произвеждане се иземе фалшификат, формираното досъдебно произвеждане се приключва.

Снимка: btvnovinite Какво целим да се промени – поносим отрицателен отзив за широкомащабното произвеждане на имитации в България. Ние нямаме състав произвеждане на имитации, това е необикновен тип машинация. Поради тази причина ние ставаме все по огромен експортьор на имитации – страната на ментетата, едни от най огромните производители.

Имахме случай с едни ритон в Дупница. Експертизата потвърди, че е фалшификат и договорката се приключи, а подправеният предмет беше върнат на продавача като живописен предмет. Беше отрегистриран производител, който е в Нови пазар, той си беше издал съответно фактура и имаше опит да се извърши машинация с този предмет. В момента, в който го иззехме, експертизата сподели че е фалшив”.

70 на 100 от археологическите обекти, които са в оборот на черния пазар, и които отпътуват за Западна Европа, са имитации, а от самите творби, антиквари и галеристи споделят, че към 30 на 100 от предметите, които им се оферират, са имитации.

Има десетки такива работилници в София, Стара Загора, Видин, Велико Търново. Почти няма огромен български град, който да няма добър занаятчия на ментета в археологическата част и на актуалните.

От 2014 година желаят промени в Закона за производителя и за специалистите, които издават погрешно мнение. И за търговец, който знае че продава фалшификат.

Снимка: btvnovinite 25% от иманярите минават през дилъри на приблизително равнище, след това на интернационално. Изнасят се от канали на открито и в Западна Европа може фалшификатът може да се купи законно – издава му се документ и че е платен в аукцион и по-късно, с този документ, може да си го внесе в България и да го записва.

Повечето имитации стигат до Австрия, някои минават и през интернет уеб страниците. В испанския случай се продават през ибей, като заплащанията стават посредством пей пал системата.

Професор лекар Илия Прокопов е един от най-големите експерти нумизмати по подправени монети, бил е специалист на най-голямата частна банка по откупи, шеф на музей, в този момент преподава на експерти точно тази компетентност - на оценителство на монети, оценка и експертиза на културни полезности.

Проф. доктор Иля Прокопов, професор в РИМ- Кюстнедил, учител в ЮЗУ Благоевград: „ Фалшифицирането съществува откогато съществуват пари и полезности. Това са два процеса непроменяемо свързани опита - единият да управлява сеченето на пари, а другият да го излъже.

На всяко второ дело има имитации. Понякога има извънредно скъпи имитации – едните основават среда и маркират другите.

Нашите фалшификатори основават освен едното, а и двете, а основават средата. Те фалшифицират безусловно непродаваеми неща. Като се разкрие всеки вижда – грънците са истински. Фалшификаторите смилат остаряла патина, смесват я с лепила, намазват фалшификатите, въобще творчество….В Съединени американски щати и Канада има изнесени няколко хиляди матрици, които работят и стават известни ".
Снимка: btvnovinite
Последните трендове са всеобщите имитации да се изкупуват от азиатски дилъри. Още по-опасно е, когато имитации отиват в прилежащи страни и се откриват в кавички като техни културни полезности, за да се подмени историята. Такива случаи също е имало.

Ако за американците Рим е светая светих, в останалите страни не се гнусят от нищо, което би било уникат от непозната земя… и сами му се радват.

Професор лекар Илия Прокопов: Има си служби, които работят в ерозия на нашата еднаквост в интерес на своите ползи. От нашия Балкан бяха изнесени от ръкатки и котлета и отидоха в други страни – те отиват в домовете и след едно потомство ще отидат в музеите, като завещание на техните дядовци.

Може и от хубава фотография да се подготви матрица. Може да бъде направена матрица на бронз, на стомана, на преса…Другият метод е гравиране на матрица в лице и в тил. В България имаме няколко такива майстори.

Тази технология употребяват някои които желаят да се разпишат огромни майстори.

Другият метод е отливането. Правят се отпечатъци, има непосредствено отливане от бронз, сребро …Има и различен фасон - отлива се матрица от бронз, до момента в който с него стартират да секат на преса монети”.

Професорът сподели подправените монети - римски и гръцки, по които образова студентите. Много от тях - непринудено подаяние от колекционери или наследници на сбирки.

Това е отсечено от български гравьори и се продава по света като тасоска тетрадрахма.
Има чудесна патина, тъй като фалшификаторите са намерили оловни топчета на няколко стотин години и непосредствено секат върху тях. Това също е българско произвеждане. Но в случай че се направи разбор на метала, ще видите, че е модерно сребро, което не пречи на немски аукцион да продаде няколко стоин бройки като същински.

Това е отливка – александровка драхма, а това е късно римска монета, слепена от две тънки неналичия. Цялата история на Тракия е възпроизведена от българските майстори на фалшификатори”.

Снимка: btvnovinite Фалшификатори България е дала и в региона на изобразителното изкуство.

Главен контрольор Ангел Папалезов, ГДНП: „ Шопи на пазара в София ". 1935 година е правена фотографията, а това е картината нарисувана от Морозов и продадена на един колекционер – отново „ Шопи на пазара”. И той я присъединил в галерия. Така се оказа картина, която е рисувана през 1920 година по фотография от 1935.

Това е картина на Златю Бояджиев, която ние изисквайки експертна информация от НХГ, доста се изненадаха, тъй като това е картина, която се намира в техния фонд. И си играхме с фондовиците на НХГ да открием петте разлики в картината.

Фалшификаторите са толкоз арогантни и нагли, че фалшифицират картини от фондовете на музеите. Колекционерът, който искаше да я купи не искаше да стане ищец. Беше дал капаро 500 евро. Искаха й 7 хиляди евро.

Тука задържахме едни измамник – взел остарели бракувани рамки и вътре поставил свои творби. Прави опити да ги продаде като достоверни на Майстора. Той по рамката, и това което написа на плочката, си рисува творбите и ги влага в самите рамки”.

За да спре потока от имитации, службите желаят смяна на наказателния кодекс и закона за културното завещание. Колекционерите - свободен пазар.

А въпросите, на които до момента никой не е дал отговор са: за какво в България няма указател на фалшификатите, за какво няма оценка на националното благосъстояние и за какво то не е застраховано.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР