Невероятен успех! Специалистите на Индия пратиха първата за страната автоматична

...
Невероятен успех! Специалистите на Индия пратиха първата за страната автоматична
Коментари Харесай

Браво на Индия!!! Автоматичната междупланетна станция напусна околоземна орбита и вече е на път към Марс!!!

Невероятен триумф! Специалистите на Индия пратиха първата за страната автоматизирана междупланетна станция на вярната траектория към Марс!

Днес, в 21:19 ч. българско време автоматизираната междупланетна станция, която беше изстреляна на 5 ноември и прекара времето си до през днешния ден в околоземна орбита, възпламени мотора си. По време на тази маневра моторът работеше в продължение на 22 минути и зададе скорост от 648 метра в секунда. Като резултат автоматизираната междупланетна станция напусна околоземна орбита. Сега тя е на път към Марс.

 MOM control center

Снимка на контролния център на индийската марсианска орбитална задача. Photo credit: ISRO

Хубаво е да си напомним, че автоматизираната междупланетна станция беше изстреляна сполучливо на 5 ноември в елиптична орбита с перигей 248 километра и разцвет 23 550 километра. В течение на идващите няколко дни станцията неколкократно запалваше моторите си, с цел да повдигне апогея на орбитата си. При последната такава маневра апогеят беше вдигнат на 193 000 километра. Същевременно започнаха проби на главните системи на борда на станцията и експертите потвърдиха, че всички те работят обикновено.

Първата най-критична част от полета завърши. Сега експертите и галактическите почитатели могат да си отдъхнат за известно време, тъй като идващият стадий е относително лек – а точно това е пътят към Марс. Автоматичната междупланетна станция ще пътува в продължение на близо 10 месеца. През това време тя ще прави от време на време леки корекции на полета.

Но идната най-голяма стъпка ще бъде на 24 септември 2014 година. Именно този идващ миг ще дефинира дали Индия ще реализира повсеместен триумф. Тогава моторът на станцията ще се възпламени още един път – за идване в орбита към Марс. Ако всичко мине по проект Индия ще се трансформира едвам в четвъртата страна (или обединяване от страни) след Съединени американски щати, Съюз на съветските социалистически републики и Европейската галактическа организация, съумяла да посети Марс.

В международен мащаб статистиката демонстрира, че от всички изстрелвания по посока Марс, две трети от задачите са завършвали с неуспех и единствено една трета са успявали. За пръв път през 1964 година НАСА съумява да изпрати към Марс станцията “Маринър 4 ”, която облита прави първи фотоси на планетата и потвърждава, че рационален живот на нея най-вероятно не съществува. През 1971 година в орбита към Марс идва “Маринър 9 ” – той се трансформира в първи неестествен сателит към планетата. Същата година в орбита към Марс идват и руските станции “Марс 2 ” и “Марс 3 ”, а спускаем уред, прикачен към “Марс 3 ”, реализира първото меко кацане на повърхността на планетата, въпреки и да не съумява да направи фотоси.

През 1976 година на повърхността на Марс каца сполучливо “Викинг 1 ” – сонда на НАСА и прави първи фотоси на повърхността.

След 2003 година Европейската галактическа организация и НАСА изпратиха независимо нови автоматизирани междупланетни станции, които предоставиха на откривателите значими научни данни за историята на Марс. Благодарение на тях през днешния ден ние знаем, че планетата сигурно е имала течна вода на повърхността в предишното.

Независимо от триумфите на ЕКА и НАСА, към момента следва да забележим триумф на азиатска страна. След разпадането на Съюз на съветските социалистически републики новосформираната Русия към момента не е съумяла да изпрати автоматизирана станция към Марс сполучливо. През 2011 година “Фобос-Грунт ” се провали минути след изстрелването си, а с неуспеха обрече и първата автоматизирана станция на Китай, която летеше прикачена към “Фобос-Грунт ” – “Юнгуо 1 ”.

Засега полетът на Индия протича извънредно сполучливо. Автоматичната междупланетна станция към този момент лети към Марс и е минала през множеството от сериозните стадии. Ако Индия успее, това ще е голям честен тласък за локалните учени.

Засега представители на галактическия бранш не настояват, че Индия се конкурира с други азиатски страни като Китай. Но до края на година Китай също ще се опита да шашне света. Още на следващия ден, на 1 декември, се чака Китай да изстреля към Луната първия спускаем уред с луноход. Ако всичко мине, кацането ще е реалност на 14 декември. Това от своя страна ще е значим стратегически триумф за Китай, тъй като в продължение на малко по-малко 40 години никой различен не е кацал на Луната (пилотируемо или безпилотно).

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР