Неутралното поведение е възможна стратегия в политиката. България не е

...
Неутралното поведение е възможна стратегия в политиката. България не е
Коментари Харесай

Иво Христов: Войната е пагубна за Украйна, Русия и Европа. Парадоксално тя ще бъде благоприятна едновременно за САЩ и Китай |

Неутралното държание е допустима тактика в политиката. България не е неутрална, защото съгласува дейностите си със своите съдружници. Щеше да е неутрална, в случай че беше необвързана с боен пакт. България е член на НАТО и е обвързана с текста на евроатлантическия контракт. Той, обаче, не повелява да се доставя оръжие на трета страна. Когато това става в условия на вилнееща война, крие огромни опасности – и външнополитически, и вътрешнополитически.

Това съобщи в ефира на предаването „ Седмицата “ по Дарик радио Иво Христов, член на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (S&D) и шеф на кабинета на президента Румен Радев в интервала 2017-2019 година

" Най-големите проповедници на военната помощ – това е десният бранш на българската политика – би трябвало да преценяват какви ще са резултатите от сходна помощ във вътрешнополитически проект. България исторически е разграничена на русофили и русофоби от Освобождението насам. България не е Прибалтика, не е Полша. Доставка на оръжие за Украйна може да провокира единствено изостряне на опълчването сред тези две общности. Това значи да привнесем един вилнеещ наоколо спор на наша почва “, счита евродепутатът.

По думите му, случки като тази с нарязаните гуми на съветски туристи в Банско са все искри от спора, които прехвърчат у нас.

„ Това не е нашият интерес. Затова неутралитетът във връзка с този спор е единствената рационална позиция. Бих апелирал към всички – без значение дали са русофили, или русофоби – да се въздържат да веят непознати национални флагове в България, без значение какъв брой са уверени в правотата на идеята си. Ние имаме едно национално знаме, символизиращо нашите полезности, то е задоволително, с цел да даде подслон на тези, които търсят протекция. Нямаме потребност от непознати знамена по нашите площади. Това е комплексирано държание, което не одобрявам “, безапелационен е Христов.

Според евродепутата България прави доста, с цел да отбрани жертвите на експанзията, като приема десетки хиляди бежанци.

„ Това е наш човешки и народен дълг. Абсурдно е да мислим, че в случай че принесем в жертва личната си страна, в случай че подпалим личната си рогозка с непремислени дейности, в името на високопaрни заявления, ще сторим нещо положително за потушаване на войната или за самите себе си “, сподели още Иво Христов.

„ Всички войни стартират с заявления с благовидни предлози, в името на свободата, за очистване на оръжия за всеобщо поразяване (какъвто е казусът и в този момент, какъвто беше казусът и в Ирак). Да се въздържаме от високопарност и лекомислие – това е моят апел. “
Според Иво Христов България съблюдава прецизно своите задължения, произлизащи от евроатлантическия контракт, само че не би трябвало да отива оттатък тях.

„ Европейската позиция по отношение на войната в Украйна се заключава в две дейности. Първото е налагането на глобите против Русия, което към този момент е реалност. Второто е декларираното желание да се понижи до най-малко зависимостта на Европа от съветски газ и нефт. Второто желание значително е нереалистично, защото евентуалните заместители на съветските доставки – Съединени американски щати и Катар – не могат да доставят същите размери от първични материали в кратковременен проект. В дълготраен проект това желание ще е пагубно, защото ние ще купуваме по-скъпи първични материали. Това ще направи нашата продукция неконкурентна на интернационалните пазари. “

Евродепутатът е на мнение, че добър сюжет за Европа няма: „ Войната ще бъде пагубна за Украйна, за Русия и за Европа. Парадоксално, войната ще бъде удобна за Съединени американски щати и Китай. През Китай ще минава съветската търговия, която би трябвало да убегне на глобите. Съединени американски щати са на безвредно разстояние и просто финансират Украйна, наблюдавайки с задоволство обстоятелството, че руската империя няма да бъде възродена под друга форма, защото Украйна е в финален раздор с Русия. “

На въпрос на водещия дали президентът Румен Радев е спечелил във вътрешнополитически проект с настояването си българското небе да бъде охранявано единствено от български самолети и екипажи, в случай че е ясно, че това е механически невероятно, Иво Христов отговори: „ Няма такова искане. Това е пропагандно раздухана нервност от няколко десни медии. Никой не познава българската авиация и нейните качества по-добре от президента Радев. Странното е, че постоянно се намира кой да му изяснява с какво разполагаме и по какъв начин би трябвало да подходим. Имаше един, който избра нов изтребител, а, както знаем, няма да го получим скоро. И ще бъде действен чак след осем години. Това е резултатът от политизирането и пренебрегването на експертизата във военната сфера. В условия на вилнееща война ние се оказахме без авиация. Това е директно завещание от активността на кабинета „ Борисов “ и на всички тези „ специалисти “, които сега гастролират из телевизионните студиа. “

„ Румен Радев не е споделил българското небе да се охранява „ единствено от български самолети “. Еър полисингът е остаряла политика, която се практикува тук от доста години. Чужди самолети, които извършват тези функционалности, в България има на ротационен принцип от дълго време. Но дежурят дружно с български МиГ-29, които в този момент са на път да бъдат приземени, защото си изчерпват ресурса “, разясни Христов.
Евродепутатът дефинира като „ смущаваща “ реакцията на Европа по време на война: „ От съветска страна бе наложена строга цензура и бяха затворени всички инакомислещи трибуни. Ние вършим тъкмо същото, единствено че постъпателно и малко по-колебливо. Правейки същото, ние се лишаваме от моралния авторитет, който имахме като територия на демокрацията и свободата на словото. Лишаваме се от смисъла и преимуществото на своето публично устройство. В дълготраен проект се изравняваме с тези, с които твърдим, че водиме война, и на които твърдим, че сме опция.

Със сигурност има положително и зло. Лошото е, когато някой си присвои правото да дефинира кое е положително и кое – зло. Видях подписка на десни общественици, които пледират за регламентиране на Facebook и в прав текст оферират основаването на механизми за цензура. Това е огорчаващо и разочароващо. Идва от хора, които десетилетия наред претендират, че са носители на демокрацията. “
„ Това не значи, че публицистите би трябвало механично да дават естрада на фактологически неиздържани и голословни отзиви. Но когато се самопровъзгласяваме за съдия на истината и отнапред споделяме на кого ще дадем естрада и кой няма право на такава, това ни връща към тоталитаризма “, счита Иво Христов.

„ Войната избухна през 2022 година, когато Европа и Съединени американски щати размахваха правилото на отворените порти на НАТО. От момента, в който избухна войната, НАТО захлопна своите порти за Украйна. Какъв беше смисъл от афиширането на този принцип? Оказа се, че това е принцип, за който ние не сме подготвени да водиме война, само че против който Русия е подготвена да води война “, разяснява още Христов. „ Принцип, задоволителен, с цел да стане причина за война, само че не повече. “

„ НАТО е покрай границите на Русия – посредством балтийските републики и Полша. Румъния, България и други страни също се причислиха към алианса. Русия преглътна този избор и той е необратим. Значи ли това, че трябваше да форсираме търпението на Москва с заявления, че Украйна също може да влезе в НАТО? Оказа се, че правилото на отворените порти не коства нищо в миг, в който избухва война. Лично генералният секретар на НАТО се отметна от него. Германският външен министър също. Впрочем, самият Зеленски направи същото преди дни. “

Евродепутатът разяснява и първите 100 дни от ръководството на кабинета на Кирил Петков: „ Правителството въпреки всичко замести една партия-държава, която беше метастазирала цялата администрация и цялата власт в България. За страдание, българите нямат чувството, че са си върнали похитената страна. Напротив – следим кадруване. Едни фрагменти на едни партии сменят други фрагменти на други партии, без да има безапелационни причини за честност, бистрота и подготвеност. Засега не виждаме огромни учредения за задоволство. “



За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР