Несигурност, безвластие и дезинформация царят в Кабул днес. В Деня

...
Несигурност, безвластие и дезинформация царят в Кабул днес. В Деня
Коментари Харесай

От първо лице: Хаос, липса на пари и храна правят живота в Кабул игра на оцеляване

Несигурност, безредие и дезинформация царят в Кабул през днешния ден. В Деня на независимостта на Афганистан пред приказва учител от Университета " Кардан " в столицата на ислямската република. Хаос, липса на пари и храна вършат ежедневния живот в Кабул игра на оцеляване, споделя проф. Фахим Садат.

Професор Садат, който управлява катедрата по Международни връзки в Университета в Кабул, разказва хаоса в страната. " Има вакуум във властта. Афганистан сега е страна без държавност: няма държавно управление, хиляди хора жадуват тръгване и евакуация ", споделя ръководителят на катедра " Международни връзки " в Университет " Кардан " - Кабул.

За да стигне от у дома до университета, който е на 10 км. от летището, проф. Садат минава през пропускателните пунктове на талибаните. " Има по-малко пропускателни пунктове, тъй като в този момент талибаните концентрират напъните си да овладеят държавните активи и институции ", споделя Фахим Садат.

 Снимка: Българска национална телевизия

За да открият най-малък ред в столицата, талибаните патрулират по улиците. " Опитват се да предотвратят грабежи. Хора от покрайнините на Кабул идват в центъра и стартират грабежи и плячкосвания на частната благосъстоятелност ", сподели Фахим Садат.

Макар някои магазини към този момент да отварят порти, хората нямат пари. Парите в банкоматите са свършили, да намериш долари, е невероятно и има осезателен дефицит на храна, споделя професор Садат. Трети ден банките не работят.

" Каквито и спестявания кеш имаха хората, ги похарчиха. Надяваме се банките скоро да отворят, тъй като няма от кое място да намерим пари, с цел да покриваме ежедневните си разноски. Кабул е към момента във военна обстановка. Въпреки че животът малко по малко се възвръща - някои магазини отварят, повече хора излизат на открито - интервалът на потрес явно завършва, само че към момента има компликации ", сподели Фахим Садат.

Как се държат талибаните в града?

" Очевидно държанието им досега е приемливо. Държат се добре, не влизат в ничии къщи и не реализират претърсвания. Към момента най-вече охраняват сериозната инфраструктура и са фокусирани върху преходния интервал във властта, преодоляването на държавните активи и региони, следени от досегашната власт.

Цари дезинформация.

" Има друга информация и вести отвред. Понякога са подправени вести. Появи се да вземем за пример информация за убийството на един от губернаторите на провинция Логар и че тялото му е захвърлено на улицата. Само след 10 минути той се появи по малкия екран и разгласи, че е жив ", сподели Фахим Садат.

Професор Садат се тормози най-много за дамите, на които преподава. " Една от неяснотите все още е точно въпросът с дамите. Не зная ще видя ли студентките си още веднъж и ще успеем ли да приключим семестъра. Талибаните споделиха, че религиозното духовенство и ислямските проповедници скоро ще излязат с решение по отношение на образованието на дамите и ангажирането им в обществения живот и работа ", сподели Фахим Садат.

Относно провинциите, в които муджахидините към този момент провеждат опозиция против талибаните, професорът чертае тъмно бъдеще за страната, изправена пред нова революция, съгласно него.

" Афганистан ще види още доста войни в регионите с поддръжници на предходното държавно управление или в териториите, където сега се провежда опозиция. Ще има още доста клане, боеве и страдалчество ", споделя Фахим Садат.

За професора и неговите студенти сложните дни в Кабул занапред предстоят.
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР