Смразяваща новина от космоса!: Нещо голямо се движи дълбоко вътре в Луната
Нещо огромно се движи надълбоко вътре в Луната. Да, прочетохте вярно! Какво е то – разкриват учени от Аризона, наред с янкои някои загадъчни детайлности.
Неотдавнашно изследване на учени от НАСА и Университета на Аризона откри, че сред твърдата тога на Луната и нейното железно ядро се намира пласт от нисковискозна материя. Тази слуз се издига и спуска под лунната повърхнина – не по-различно от океанските приливи и отливи – което съгласно тях евентуално се дължи на гравитационния напън и привличане на Слънцето и Земята.
„ Както Луната провокира приливите и отливите на Земята, по този начин и Земята (и Слънцето) провокират приливите и отливите на Луната “, се споделя в проучването, оповестено предишния месец в списанието AGU Advances.
Изследователите разказват своите открития като „ първото премерване на годишните промени в гравитацията на Луната, дължащи се на приливите и отливите. “
Това е завладяващо изобретение, което удостоверява десетилетни теории за състава на единствения натурален сателит на Земята – като в същото време повдига и някои нови загадъчни въпроси.
В края на краищата, по какъв начин въобще се е появил сходният на магма пласт? Какъв е точният му състав? И може би най-същественото – какво я поддържа задоволително гореща, с цел да остане в податливата си, сходна на слуз форма?
Дълбоки последствия
За задачите на проучването си учените проучват нови данни от Лабораторията за възобновяване на гравитацията и вътрешността на Луната (GRAIL) на НАСА и Лунния разследващ орбитален уред (Lunar Reconnaissance Orbiter), които са употребявани надлежно за събиране на гравитационна информация и за по-общо наблюдаване на Луната, с цел да измерят за първи път месечните и годишните приливни придвижвания на Луната.
Откритото от тях, настояват те в проучването, би могло да подхожда само на съществуването на по-дълбока, „ частична стопилка “ под скалистата тога на Луната, която сама по себе си е формирана от магнезиево-железен силикатен минерал и пироксен.
„ Само модели с по-мек пласт в долната част на мантията подхождат на всички наши измервания “, се споделя в проучването.
Но още веднъж това изобретение поражда нов значим въпрос. Както пишат учените, „ подобен мек пласт, за който постоянно се счита, че е частична стопилка, би трябвало да се поддържа “. С други думи, би трябвало да има причина, заради която този полуразтопен пласт остава задоволително топъл и еластичен, с цел да се движи в близост. Както се вижда, към момента има доста незнайни, що се отнася до вътрешното устройство на Луната – само че в случай че не друго, това проучване има структурата на такова, което отваря вратата към по-нататъшни разкрития в лунната геология. Или както пишат учените, създатели на проучването: „ Съществуването на тази зона има дълбоки последствия за топлинното положение и еволюцията на Луната. “
Източник – Futurism/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Живот, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News