Неотложните задачи пред парламента са много. Първата е изграждане на

...
Неотложните задачи пред парламента са много. Първата е изграждане на
Коментари Харесай

Нинова разкритикува Радев на консултациите при президента

Неотложните задания пред Народното събрание са доста. Първата е създаване на консенсус към управническите цели и оттова търсене на стабилно държавно управление. Не по-малка задача обаче е законодателната активност. Има редица значими закони, които значително дефинират бъдещето на България и които чакат своето приемане. Това сподели президентът Румен Радев по време на консултациите с ПГ на " Българска социалистическа партия за България ", съобщи Novini.bg.

Всички желаеме устойчиво европейско бъдеще. Голямата задача пред Народното събрание е приемането на бюджета, съобщи Радев.

Той уточни, че би желал да чуе визията на Българска социалистическа партия по тези значими въпроси. Как въобще виждате сполучливата формула за сформиране на държавно управление в тази комплицирана обстановка и до каква степен бихте стигнали в компромисите.

За нас има четири значими и незабавни въпроса за решение, разгласи водачът на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова. Първият е битка с инфлацията и увеличение на приходите. Вторият приоритет са законите по Плана за възобновяване и резистентност. Третият е правосъдна промяна и четвъртият е напъните за приемане на България в Шенген. И четирите тематики са вероятни само през приемане на бюджет, тъй като имат финансово изражение. Така че каквото и да приказваме по тези цели, главният е приемане на бюджета, уточни тя.

Нинова се обърна  и с рецензии към президента.

Беше неточност, че предходната година не внесохте бюджет и не го приехме. Защото в този момент щяхме да имаме успокоение. Тогава настоявахме за това, само че това е минало. Сега на този въпрос има две решения - да се образува трайно болшинство и постоянно държавно управление, то да си дефинира целите в него и да го извършва. Ако това не се случи, ние чакаме служебният кабинет да внесе бюджет, означи социалистката.

Тя добави, че в случай че някой от мандатоносителите предложения Българска социалистическа партия на диалози за държавно управление, социалистите ще провеждат бързо вътрешнопартийно допитване и ще се съобразят с резултатите от него.
По-рано през днешния ден Радев одобри представители на представители на ПГ на " Възраждане " и на ПГ на Движение за права и свободи.

Вчера президентът стартира съвещания с представители на парламентарните групи в 49-ото Народно заседание, преди да връчи първия изследователски мандат за сформиране на държавно управление. Първи при президента отидоха представители на ПГ на ГЕРБ-СДС и представители на " Продължаваме промяната – Демократична България ".

Конституцията на страната не планува период, в който президентът би трябвало да връчи първите два проучвателни мандата за сформиране на държавно управление.

Според Конституцията, след края на консултациите президентът връчва първия мандат за сформиране на държавно управление на претендента за министър-председател, посочен от най-голямата по бройка парламентарна група. Той има период от седем дни, с цел да предложи състав на Министерски съвет. След приключването на този период претендентът за министър-председател би трябвало да върне мандата, без значение дали той е изпълнен или не. Ако първият мандат е несполучлив, президентът връчва втория изследователски мандат на претендента за министър-председател, излъчен от втората по величина парламентарна група. Той също има 7-дневен период да го върне изпълнен или несбъднат.

Ако първите два мандата не са осъществени, президентът има едноседмичен период, в който да връчи третия и финален изследователски мандат. Президентът прави възлагане на определена от него парламентарно показана мощ, а не на посочен претендент. След това проучвателният мандат се разпорежда на излъчен от парламентарната група претендент за министър председател.

В Конституцията не е записан период, в който третият мандат би трябвало да бъде изпълнен или върнат. Когато проучвателният мандат е завършил сполучливо, президентът предлага на Народното събрание да избере претендента на парламентарната група за министър-председател. В случай че не се реализира единодушие за формиране на държавно управление, президентът би трябвало да разпусне Народно заседание, да назначи служебно държавно управление и да насрочи нови избори.

 
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР