Необходими са нормативни промени, регулиране на извънболничната психиатрична грижа и

...
Необходими са нормативни промени, регулиране на извънболничната психиатрична грижа и
Коментари Харесай

Доцент Наков: Необходими са нормативни промени в психиатрията

Необходими са нормативни промени , контролиране на извънболничната психиатрична грижа и уеднаквяване на финансирането в психиатрията . Това сподели психиатърът доцент Владимир Наков , шеф на дирекцията „ Психично здраве “ в Националния център по публично здраве и разбори. Доц. Наков разяснява случая с дамата, която по-рано през днешния ден в София нападна и нарани с нож двама мъже.

Има осъществено противоправно действие и то би трябвало да попада в границите на Наказателния кодекс, а дали човек е бил вменяем се взема решение от съдебно-психиатрична експертиза, защото в този случай има осъществено противоправно действие, сподели той. Логичният път би бил настаняване в психиатрично заведение, в което да се изготви оценка за положението на дамата. По думите му, множеството психиатрични лечебни заведения са заявили, че могат да реагират при незабавни случаи, за които получават и финансиране. Центърът за психологично здраве „ Проф. Н. Шипковенски “ в София има наложително поделение и е разумно главно там да бъдат насочвани пациентите с остра психологична симптоматика, сподели още той. На въпрос за вероятно наложително лекуване, доцент Наков сподели, че то не би трябвало да се отхвърля с претекста, че липсват болнични кревати.

Попитан кой би могъл да управлява дали пациентите съблюдават терапия, назначена от психиатър, доцент Наков уточни, че има законови неясноти във връзка с амбулаторното наложително лекуване на страдащите от психологични разстройства. По думите му, то би трябвало да е финансирано от някого, както и е належащо някой да е зает с пациентите, в случай че те откажат да се придържат към лечението си. Задачата в следенето на лекуването е пациентът да бъде уверен и да е реализирано единодушието му за банкет на лекарства, би трябвало да му бъде обяснено какво ще се случи, в случай че той приключи лекуването си, добави доцент Наков. В София има два дневни центъра за психиатрична грижа, които са към Министерството на труда и обществената политика и са ръководени от неправителствената организация „ Глобална самодейност в психиатрията “, добави доцент Наков.

Все още няма клинични пътеки в региона на психиатрията, макар че в началото на предходната година беше оповестено, че следва да бъдат направени и лекарите да работят по тях. По думите на доцент Наков, тази концепция не се реализира поради опозиция в психиатричната колегия и недоумение на същността. Идеята за клиничните пътеки в региона на психиатрията беше за да се обезпечи най-малко заплащането, което и в този момент се получава, а всички действия, които са планувани в тях, да надграждат финансирането. Клиничните пътеки не са панацея, само че ще разрешат да се уеднакви финансирането в другите психиатрични структури, да се наблюдава, в случай че има рехоспитализация на пациента, да се потърси опция да се носи най-малко минимална отговорност, след дехоспитализация пациентът да има право на безвъзмездни прегледи.  

Трябва да се трансформират някои нормативни актове, защото сега, изключително при незабавните положения, няма изясненост по какъв начин да се действа, не могат да бъдат синхронизирани дейностите, добави той. По думите му, доста постоянно се отхвърля банкет на пациенти в психиатрия и надлежно няма кой да носи отговорност при подобен отвод, в случай че пациентът в това време извърши нещо незаконно.  

Според доцент Наков би трябвало да се решат и проблемите, свързани с кадровата рецесия, изключително измежду медицинските сестри, работещи в психиатриите, както и да се прави сериозен надзор на активността на психиатричните лечебни заведения.  

Всеки миг е значим! Последвайте ни в и, с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР