Архитекти поискаха нов конкурс за Войнишкия паметник: Сегашният е изготвен непрофесионално
Необходим е нов архитектурен конкурс за Мемориала при НДК, който да потърси модерно решение в подтекста на парковата комбинация. Това обявиха представители на Камарата на архитектите в България (КАБ), Съюза на архитектите в България (САБ) и Съюза на българските художници (СБХ), които участваха в работна среща с кмета на Столична община Васил Терзиев. Срещата бе инициирана от Васил Терзиев за приемане на експертиза от професионалните организации по отношение на процеса по реализация на Мемориала на починалите бойци от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк.
„ Необходимо ни е мнението на специалистите по отношение на вярната организация на процеса, тъй че да осъществяваме сполучливо концепцията за създаване на паметника “, обърна се Васил Терзиев към професионалните организации.
Представителите на КАБ, САБ и СБХ бяха единомислещи, че заданието на анулирания конкурс не е направено професионално, което е довело до недобър резултат. В началото на годината трите организации изпратиха общо мнение с оферти за преустановяване на състезанието, преразглеждане на изискванията и осъществяване на нова процедура, само че те не бяха взети поради. Според специалистите е належащо да се предефинира предметът на състезанието, който не би трябвало да се лимитира единствено до възобновяване на мемориала в неговия достоверен тип.
Заданието на състезанието следва да бъде по-широко отворено за разнообразни авторски хрумвания и концепции, с цел да се откри най-хубавото решение за бъдещата визия на паметника.
В процеса по организация на състезанието не се организира нужната професионална полемика, с цел да се дефинира понятието „ достоверност “, което включва и средата. Вече имаме нов подтекст към НДК, в който мемориалът не се вписва в истинския си тип. Трябва да се потърси резистентен и уравновесен резултат в интерес на обществото, а не политическо и популистко решение, разяснява ръководителят на РК София град на КАБ арх. Васил Василев, който прикани политиците да поемат отговорност за решенията си.
Председателят на КАБ арх. Владимир Милков изрази опасения, че състезанието не дава добър образец за вярното осъществяване на такива процедури, което демотивира бъдещите участници. За да е първокласен крайният резултат са нужни съвършено задание и умело, професионално жури, безапелационен бе той. Въпреки че състезанието е спрян, спечелилите следва да получат награда за направения план според изискванията на процедурата. След това Столична община има право да реши да не осъществя този план и да разгласи нов конкурс, разяснява арх. Милков. Той се ангажира, че КАБ ще даде на Столична община оферти за промени в Закона за публичните поръчки, касаещи провеждането на архитектурните състезания.
Председателят на САБ арх. Петър Диков също бе безапелационен, че резултатът от състезанието не е добър, а повода е некачественото задание. Според него не е нужен конкурс, в случай че задачата е възобновяване на мемориала в достоверния му тип. Той настоя за провеждането на нов конкурс с отворено задание, което да бъде съобразено със актуалната паркова среда на НДК. За разширение на програмата на заданието прикани и арх. Тодор Обрешков от САБ, който предложи да се провежда интернационален конкурс за паметника.
На срещата участва арх. Станислав Константинов, който през 1988 година е работил по план за възобновяване на мемориала в Южния парк. Той предложи да се сложи макет на спечелилия план в действителни размери пред НДК, с цел да може обществото да дискутира и оцени качествата му. Арх. Константинов прикани да се съблюдават правилата на авторското право и да се потърси мнението на създателите на плана за парковото пространство на НДК.
Арх. Константин Пеев, зам.-председател на КАБ, предложи мемориалът да бъде построен на мястото на паметника на Съветската войска, а арх. Събин Попов, ръководител на РК Бургас – да се разгласи конкурс за концептуален план с минимални ограничаващи условия.
В края на срещата кметът Васил Терзиев съобщи, че Столична община желае да осъществя паметника в къси периоди, само че процесът би трябвало да бъде проведен оптимално качествено. Затова е значимо да се откри уравновесено решение, което да удовлетворява всички заинтригувани страни.