Нека си го кажем направо — ние не отиваме на

...
Нека си го кажем направо — ние не отиваме на
Коментари Харесай

Как да работим с някого, когото мразим?

Нека си го кажем напряко — ние не отиваме на работа, тъй като харесваме и обичаме сътрудниците си, а с цел да вършим работа дружно. И все пак, страстите постоянно са по-силни от професионалната дисциплинираност и корпоративните правила.

Случва се да работим с някого, който провокира нашата злост до степен, че да го намразим — надут глупак, досадна клюкарка или нетърпим сътрудник, който непрекъснато се оплаква... образците са безброй. По-важното в тази ситуация е, че животът в офиса с такива хора в близост става сложен и много комплициран.

Вместо да се фокусирате върху работата, която би трябвало да свършите дружно, вие губите време и сила, пробвайки се да държи страстите си под надзор и да управлявате държанието на този човек. За благополучие, с вярната тактичност ще съумеете да запазите продуктивни работни взаимоотношения с "врага " в офиса, написа Harvard Business Review в публикация по тематиката, в която са изброени 4 метода да се справите с казуса.

Какво споделят специалистите?



Ако работите с някого, който не харесвате, не сте сами. Ненавистта към сътрудник е прочут архетип. Робърт Сътън, професор по ръководство и инженерство в Станфордския университет изяснява, че това е част от човешките настройки. "Винаги има други хора — родственици, сътрудници, съседи, които са ни неприятни. Избягването на хората, които не харесвате, е като цяло една сполучлива тактичност, само че тя не всеки път е допустима на работното място. "Някои хора са там, харесва ли ви или не ", показва Даниел Голман, съуправител на консорциум за проучване на „ Емоционална просветеност “ в организации в Rutgers University. Следващия път, когато ви се прииска да уцелите сътрудника с писалка или нещо по-тежко, помислете за следните препоръки:

1. Управление на реакциите

Вашият отговор към сътрудника може да варира от лек дискомфорт до открита неприязън. Голман споделя, че първата стъпка е да управлявате това възприятие. Той допуска, че в случай че отсреща си имате някой, който е провокиращ или скучен, не би трябвало да мислите за неговите дейности, а за това по какъв начин да реагирате. Далеч по-продуктивно е да се фокусирате върху личното си държание, тъй като можете да го контролирате. За да се справите, Голман поучава да релаксирате всекидневно. Това ще усъвършенства способността ви да се справите със напрежението.

2. Съмнявай се, само че и в себе си

Ние постоянно търсим удостоверение на нашето мнение за другите. "Има нещо в Джесика, което не ми харесва, не си ли склонен? “. Това е диалог, който постоянно може да бъде чут измежду сътрудници. Робърт Сътън отбелязва, че всички ние имаме податливост да търсим удостоверение на нашите лични мнения. Но е потребно да се научим да им се съпротивляваме, тъй като страстите са заразни. Освен това, в случай че непрекъснато се оплаквате от някой във вашия офис, това може да се отрази отрицателно върху вас. Може да си спечелите известност на непрофесионалист.

3. А дали и вие нямате виновност?

Помислете дали не се съсредоточавате прекомерно доста върху дразнещите качества на съответния човек. Хората са многопластови. Освен неприятни, те може да имат и други черти. Правили ли сте в миналото опит да забележите какви са те? Ако разберете какво тъкмо ви тормози и дали не може да го туширате, ще се справите с казуса по-лесно.

4. Опознайте го от близко

"Един от най-хубавите способи да започнете да харесвате някого, към който до този миг сте изпитвали злост, е да работите дружно върху план, който изисква съгласуваност ", споделя Сътън.

"Това може да наподобява нелогично, защото евентуално ви се желае да се разкрещите всякога, когато този човек влезе в стаята. Но посредством взаимната работа, можете да го разберете по-добре и даже да развиете съпричастност. Възможно е даже да почувствате съчувствие вместо неспокойствие ", счита Голман.

Може да откриете, че аргументите за неприятното му държание са стрес вкъщи, напън от шефа или пък ние самите. Прекарването на повече време с вашия зложелател, ще ви даде опцията да натрупате повече позитивен опит. А и ще смъкна доста равнището на напрежението, което другояче провокира у вас всяка негова поява пред очите ви.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР