Недоволни демонстранти отново излязоха по улиците на грузинската столица Тбилиси,

...
Недоволни демонстранти отново излязоха по улиците на грузинската столица Тбилиси,
Коментари Харесай

В Грузия започват протести срещу „руския“ закон

Недоволни стачкуващи още веднъж излязоха по улиците на грузинската столица Тбилиси , с цел да изискат от държавното управление да се откаже от противоречивите си проекти за оповестяване на групите на гражданското общество за „ задгранични сътрудници “ , съобщи „ Politico “.

Това е втората огромна демонстрация на опълчване и неодобрение , подбудена от хипотетичното потъпкване на свободата на словото в границите на една година, откакто през март 2023 година публичният митинг и интернационалните рецензии принудиха държавното управление да отсрочи по-ранната версия на оферти закон.

Вчера следобяд групи протестиращи жители още веднъж се събраха пред постройката на Народното събрание в Тбилиси в символ на противоречие с предложенията, размахвайки лозунги , с които целяха да покажат, че съпоставят държавното управление с държавното управление на съветския президент Владимир Путин. Други развяваха флагове на Европейски Съюз и надуваха клаксони, като на фрагменти, оповестени в интернет, се вижда, че в столицата са били мобилизирани огромен брой полицейски чиновници за битка с безредиците.

По-рано същия следобяд грузинските депутати внесоха по време на парламентарна сесия противоречивия законопроект за „ задграничните сътрудници “ , който ще затегне разпоредбите за финансиране на активността на представителите на гражданското общество . Законопроектът мина сполучливо през първия си стадий и в този момент следва да бъде прегледан от парламентарна комисия, което ще се случи през идващите седмици. Твърди се, че на някои публицисти, които са се пробвали да отразят събитията, е било неразрешено да влязат в залата.

Миналата седмица ръководещата партия „ Грузинска фантазия “ разгласи, че ще възобнови напъните за приемане на Закона, от който се отхвърли краткотрайно след гневни улични митинги и конфликти с стачкуващи. Според нейния парламентарен водач Мамука Мдинарадзе последната му версия е съвсем непроменена по отношение на първичния вид, макар острите рецензии от страна на правозащитните организации и Европейски Съюз.

Съгласно изискванията на препоръчаното противоречиво законодателство организациите, които получават 20% или повече от финансирането си от чужбина, ще би трябвало да се записват като сътрудници на задгранично въздействие и да съблюдават строги административни разпореждания , защото в противоположен случай ще бъдат подложени на солидни санкции.

Хуманитарните организации, както и групите за осъществяване на предизборни акции и организациите за битка с корупцията, могат елементарно да бъдат жигосани с този етикет. През последните години Русия употребява сходна версия на законодателството, с цел да потиска деянията на вътрешно противоречие по редица наболели въпроси и да нападна неправителствени организации, които подлагат на критика държавното управление. Това накара грузинската съпротива да назова законодателството „ съветски закон “ .

В рамките на днешния ден още веднъж са проведени манифестации , като датата съответствува с годишнината от убийството на 21 грузинци през 1989 година, настроени срещу Съюз на съветските социалистически републики и подкрепящи независимостта, пред постройката на Народното събрание от руски войски. Трагедията се случва две години преди Грузия да гласоподава в поддръжка на концепцията повече да не бъде ръководена от Кремъл и да стане самостоятелна страна.

Международни последствия

Предложението за „ съветския “ закон обтегна връзките с Брюксел . През 2023 година Европейската комисия даде на Грузия статут на страна кандидатка , което откри вероятността за присъединението ѝ към блока, въпреки че в същото време предизвести, че страната се движи прекомерно постепенно във връзка с основни промени като справяне с политическата поляризация и отбрана на човешките права.

„ Законът в настоящия си тип крие риск от вцепеняващ резултат върху гражданското общество и медийните организации, което ще има негативни последствия за доста грузинци, които имат изгода от тяхната работа, “, съобщи висшият посланик на Европейски Съюз Жозеп Борел , когато „ Грузинска фантазия “ за първи път показа законопроекта.

„ Този закон е несъответстващ с полезностите и стандартите на Европейски Съюз “, добави Борел.

Опитите за приемане на Закона за задграничните сътрудници съответстват с твърдолинейното ново законодателство , въведено от държавното управление, което ще забрани това, дейностите, които биват определяни като поощряване на „ фамилните или интимните връзки сред хора от един и същи пол “ . На процедура то ще забрани на хомосексуалните двойки да подписват брак, ще забрани признаването на половата еднаквост, като наред с това може да сложи отвън закона обществени събирания като прайдовете.

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР