Недостиг на прясна вода: Ще помогнат ли новите технологии?
Недостигът на прясна вода е проблем, който визира близо 2.2 милиарда души по света. Ситуацията се утежнява с повишаването на популацията на Земята и климатичните промени.
Най-сериозен е дефицитът в сухи региони, острови и брегове без източници на прясна вода.
Едно от решеният за този проблем са новите технологии, които извличат прясна вода от атмосферата.
Тази сутрин 4 мин. „ Маркет ЛИНКС “: Изненадващи резултати по отношение на възможни предварителни избори Съдържание от партньори 8 мин. Медицинските гъби и имуномодулацията Светът 2 мин. Израелски медии: Екипаж приземи аероплан в Кипър и отхвърли да лети до Тел Авив България 3 мин. За първи път в 50-ото Народно събрание: Депутати съвсем стигнаха до пердах поради спор за комунистическия режим (ВИДЕО) България 1 мин. След неправилна маневра: Жена блъсна три коли в Пловдив (СНИМКИ) Светът 3 мин. След неочакван прилив на дъжд: Десетки изчезнали и жертви в Делхи и Северна Индия (ВИДЕО) Тази сутрин 5 мин. Виктория Василева: Хората, които бяхме атакувани от Ивелин Михайлов, преминахме полиграф Тази сутрин 4 мин. „ Маркет ЛИНКС “: Изненадващи резултати по отношение на възможни предварителни избори Съдържание от партньори 8 мин. Медицинските гъби и имуномодулацията Светът 2 мин. Израелски медии: Екипаж приземи аероплан в Кипър и отхвърли да лети до Тел Авив България 3 мин. За първи път в 50-ото Народно събрание: Депутати съвсем стигнаха до пердах поради спор за комунистическия режим (ВИДЕО) България 1 мин. След неправилна маневра: Жена блъсна три коли в Пловдив (СНИМКИ) Светът 3 мин. След неочакван прилив на дъжд: Десетки изчезнали и жертви в Делхи и Северна Индия (ВИДЕО) Тази сутрин 5 мин. Виктория Василева: Хората, които бяхме атакувани от Ивелин Михайлов, преминахме полиграфПубликация в TechExplor осведоми, че съгласно най-нови калкулации атмосферата съдържа към 13 трилиона тона вода – шест пъти повече от сладката вода в реките на земното кълбо.
Към момента има системи за добиване на вода от атмосферата, употребяващи слънчева сила (solar-driven atmospheric water extraction – SAWE) Те нормално разчитат на попиване на водни пари.
Снимка: ScienceDirect
Когато абсорбиращият материал доближи засищане, системата се затваря и се излага на слънчева светлина, с цел да стартира освобождението на уловената вода. SAWE са по-добри от метода за пасивното събиране на мъгла и роса, който е неудобен в географски региони с климатични ограничавания.
28% от подземните води на Европа са нечистиНо SAWE системите са лимитирани в количеството на водата, което могат да извлекат. Те извършват единствено един цикъл дневно. Тяхното потребление е лимитирано поради цените за произвеждане и сложната интервенция с движещите се елементи.
Тези спънки вършат системите комплицирани и енергоемки и учените се пробват да преодолеят тези проблеми, с цел да могат новите технологии да оказват помощ на повече хора, страдащи от дефицит на питейна вода.
Кратък взор към новата система
Наскоро инженери и учени от Саудитска Арабия и Китай сътвориха система, която употребява слънчева сила за добиване на вода от атмосферата. Тя има опция да употребява всеки квадратен метър, в който оперира, до 3 литра вода на ден. Начинът, по който го реализира, е въздържан, без потребност от поддръжка или човешки оператори. Списание Nature Communications разгласява проучването и резултатите.
Изследователите са избрали да тестват системата и събраната от нея вода за развъждане на зеле. Тестовете са сполучливи през два сезона в Тувал, Саудитска Арабия.
Докато планетата ни „ издиша “ под въздействието на човешкия фактор, има и положителни политики и новаторски хрумвания, които работят за нейното запазване„ Целим да използван тази технология за приемането на вода от въздуха, с цел да компенсираме потребностите за стабилно земеделие, належащо за несъмнено произвеждане на храна в Близкия изток “, сподели Ю Хан, съавтор от Южнокитайския софтуерен университет.
Как работи системата?
За проектирането групата употребява конструкция от голям брой отвесни микроканали, наречени всеобщи транспортни мостове. Тръбите, сложени в резервоар, се пълнят с течен солен разтвор, който работи като течен абсорбатор. В опитите е бил употребен литиев хлорид.
Снимка: Nature Commnications
В взаимозависимост от разпределението на температурата, региона изложена на околната среда, непрестанно улавя атмосферната вода и я съхранява. Когато системата получава директна слънчева светлина, абсорберът я преобразува в топлота и генерира съсредоточена водна пара във високо температурната зона. Водната пара кондензира върху стената на камерата, произвеждайки прясна вода.
В същото време съсредоточената течност в зоната с висока температура се транспортира назад в региона в контакт с околната среда посредством дифузия и посредством конвекция. Това разрешава непрестанно хващане на водни пари, до момента в който има слънчева светлина. Абсорберът е изработен от отчасти окислени въглеродни нанотръби върху мембрана от стъклени нишки.
Какви са резултатите?
За да тестват тази иновация в интервала на 8 дни, системите бяха изложени на осем часа слънчева светлина, последвани от 16 часа мрачевина. А като тест в действителния свят в Саудитска Арабия употребяваната система е била с повърхност: 13,5 cm на 24 cm – 36 пъти по-голяма от прототипа. Резултатите от тази настройка са създадените 2,9 литра на квадратен метър на ден. Резултатите варират според от получената слънчева сила и относителната мокрота.
Снимка: ScienceDirect
Това количество е четири пъти по-голямо от план за атмосферна вода от 2021 година и 27 пъти по-високо от SAWE от 2017 година
При различен тест, извършен в Папуа Нова Гвинея, извлечената вода се усили до 4,6 литра на квадратен метър на ден. „ Забележително е, че събраната вода беше сполучливо употребена за напояване отвън мрежата на Brassica rapa (китайско зеле), демонстрирайки капацитета за градинарство без поддръжка в региони без достъп до течни водоизточници ", сподели съавтор на проучването от Университета за просвета и технологии „ Крал Абдула “ в Саудитска Арабия.