Не съществува пряка военна заплаха за нашата страна във връзка

...
Не съществува пряка военна заплаха за нашата страна във връзка
Коментари Харесай

Няма пряка военна заплаха за България, страната ни е обезпечена с горива

Не съществува директна военна опасност за нашата страна във връзка със обстановката в Близкия изток. Въоръжените ни сили няма да трансформират режима си на работа, продължаваме осъществяването на мероприятията по бойната подготовка и ежедневната активност. Това съобщи министърът на защитата Атанас Запрянов след края на свиканото от премиера Росен Желязков работно заседание в Министерския съвет.

Не е установено никакво изменение във връзка с радиационния декор, уточни още министър Запрянов и означи, че няма място за терзание по тематиката предвид на данните, които се мерят в нашата страна и информацията, с която разполагаме от  Международната организация за атомна сила и други прилежащи страни. Министърът на защитата изрази вяра превантивният удар, нанесен върху нуклеарните обекти на Иран, да докара до преразглеждане държанието на иранската страна и пристъпване към дипломатическо решение на въпроса за отхвърли на Иран от произвеждане на нуклеарно оръжие. България е член на Договора за неразпространение на нуклеарното оръжие, ние бихме желали Иран да се откаже от нуклеарната си стратегия и да се стигне до спокойно решение, уточни още Запрянов.

Министърът на енергетиката Жечо Станков увери, че страната ни е обезпечена с горива и не се чакат проблеми с доставките. Станков посочи също, че българската страна не зависи директно от доставките от района на Ормузкия пролив. Има карго, което е поръчано и ще дебаркира в Бургаския залив след броени дни, то е напуснало надлежно територията и по никакъв метод няма да окаже въздействие, даже и протокът да бъде затворен, съобщи Станков. Енергийният министър посочи още, че бъдещите доставки за рафинерията в Бургас са обезпечени от други източници, тъй че да няма никакво въздействие ескалиращото напрежение.

По отношение на доставките на природен газ на територията на страната, по дълготраен контракт българската страна продължава да получава 1 милиард кубични метра през Вертикалния газов кулоар от азерската страна. Преди броени седмици сключихме контракт за доставка на един транспортен съд в размер на 100 милиона кубични метра газ, който чакаме на 26 и 27  юни да доближи до терминалите за полутечен природен газ, добави Станков. Министърът уточни, че българската страна в лицето на „ Булгаргаз “ като държавна компания подсигурява количествата, декларирани от българските потребители - както битови, по този начин и българския бизнес, на цени, които са към 15% под борсовата цена на природния газ. И тук страната си е свършила работата и желая да успокоя всички потребители на природен газ, добави в умозаключение енергийният министър.

 

 


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР